Daně z druhého zaměstnání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Michala79 3. 9. 2019 12:34

Dobrý den, pracuji u jednoho zaměstnavatele na HPP a našla jsem si brigádu. Zatím pracuji na DPP, ale po skončení budu muset vybírat u brigády mezi DPČ a zkráceným úvazkem. Brigádně pracuji cca 70-75h měsíčně a příjem dosahuje max 9800Kč hrubého na DPP. Bude pro mě výhodnější pracovat poté na DPČ nebo zkrácený úvazek? Jak je to vlastně s daněním s slevou na dani? Předpokládám, že již slevu na poplatníka uplatnit nemůžu a nenašla jsem žádný kalkulátor výpočtu mzdy za částečný úvazek, když se jedná o druhé zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Michala79
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 9. 2019 15:59

Poradím s tou druhou částí, neboť jsem to sám podobným způsobem jednu dobu měl. Slevu na poplatníka je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, nicméně je pak možné si sám udělat daňové přiznání začátkem následujícího roku a tam uvést oba příjmy a z nich slevu na poplatníka odečíst, tj. pokud ani jeden z příjmů není dostatečně velký, aby se uplatnila celá sleva, tak v ročním vyúčtování se to vyrovná.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Foxanek 3. 9. 2019 21:06

Podle popisu to spíše vypadá na DPČ, i když je možné uzavřít i zkrácený pracovní poměr (rozdíl je v tom, že DPČ je max. do polovičního týdenního úvazku tedy max. 20 hodin týdně včetně - dle uváděného rozsahu by DPČ měla být dostačující), pokud je příjem nad 3.000, bude zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění a zároveň bude strhávat zálohovou daň což vede k tzv. souběhu příjmu, kdy je potřeba podávat daňové přiznání. Jak bylo uvedeno výše slevu na poplatníka lze uplatňovat jenom u jednoho zaměstnavatele.
Foxanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michala79 10. 9. 2019 11:32

Moc děkuji.
Michala79
Kolemjdoucí