YouTube pořad a Donate

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod RetroGuy 3. 4. 2020 01:50

Zdravím Vás,

přicházím s prosbou a dotazem. Na YouTube máme s kamarádem pořad, ve kterém pravidelně živě vysíláme gameplaye z různých her popř. přidáváme informační videa, kde mluvíme o vzniku her, společnostech které je vytvořili a nebo natáčíme reportáže z herních akcí a festivalů.

Poslední dobou, nám lidé píší zprávy ve stylu "založte si Donate, vaše videa mě baví a rád bych občas něčím přispěl" a tak jsem se rozhodl, že bych to rád zkusil. Ale samozřejmě, vůbec nevím jak se takováto činnost daní, přiznává a co k tomu musím mít (ŽL apod.)

K upřesnění bych ještě dodal, že máme cca 500 odběratelů a na videa nám chodí zhruba 20 sledujících, takže neočekávám žádné závratné částky, spíš nějaké symbolické příspěvky (pár stovek měsíčně). Příspěvky jsou čistě dobrovolné a za přijaté peníze nemám v plánu lidem poskytovat žádné nadstandardní služby (extra videa, merch, označení ve videích apod.)

A tak má otázka zní - co konkrétně musím podle Vás udělat, abych mohl něco takového spustit?

Ještě mě teď napadla jedna dodatečná otázka: Když mi např "Roman" pošle 50kč mohu potom v živém vysílání říct "Díky za donate, Romane!" nebo je poděkování taktéž bráno jako nadstandardní služba?

Děkuji mockrát za odpovědi.
RetroGuy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 3. 4. 2020 15:05

V zásadě se nejedná o poskytnutí služby ani dodání zboží. Takže to budou dary. A ty budou pravděpodobně od daně osvobozeny dle § 10 odst. 3 písm. c) bodu 5. zákona o daních z příjmů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér