Za jaké období se daní příjmy z opcí na přelomu roku?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lakru 29. 12. 2021 12:01

Dobrý den,

v prosinci 2021 "vypíšu" opci, tj. prodám druhé straně určité opční právo, které tato strana může realizovat do 21. 1. 2022 (např. právo odkoupit ode mě 100 ks akcií určité společnosti za cenu X). Jsem tedy vlastníkem "mínus jednoho" opčního kontraktu. Příjem za vypsání opce je 1000 EUR.

Scénář 1)
Dne 10. 1. 2022 uzavřu popsanou opční pozici (koupím opční právo "zpět"), protože cena opce mezitím významně klesla. Opční právo koupím zpět za 200 EUR a počet opčních kontraktů vzroste z mínus jedna na nulu. Vznikne mi tak zisk 800 EUR.

Scénář 2)
Dne 21. 1. 2022 vyprší opční právo, držitel opce ho totiž nerealizuje, protože opce je takzvaně out of the money. Broker automaticky uzavře mou pozici: automaticky nakoupí jeden opční kontrakt za cenu 0 EUR, opět se tak dostanu na nulu opčních kontraktů.
Vznikne mi tak zisk 1000 EUR.


V obou scénářích je příjem z vypsané opce 1000 EUR a obdržím ho už v r. 2021, jenže v pozici jsem až do r. 2022: celá transakce se dokončí až v průběhu r. 2022, kdy buď realizuji výdaj na uzavření pozice 200 EUR (scénář 1), nebo 0 EUR (scénář 2).

Do jakého daňového přiznání uvedu v popsaných případech příjem/výdaj/zisk? Do daňového přiznání za rok 2021, nebo do přiznání za rok 2022? Budou se scénáře nějak lišit?
(pozn. prosím, vycházejte z toho, že na předmětný modelový obchod se nevztahuje žádné osvobození od daňové povinnosti).

EDIT: Problém by se dal obejít ukončením popsané opční pozice ještě v průběhu r. 2021, ale to nechci dělat.
Lakru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 12. 2021 14:51

Zásada zní - zdaňuješ příjmy - tedy v okamžiku fyzického příjmu peněz.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lakru 2. 1. 2022 09:26

Ok, díky.

Řada lidí to podle všeho zdaňuje jinak. Našel jsem jeden velice podrobný článek na téma danění akcií a "investičních" příjmů obecně, kde je i diskuze týkající se mého problému jednak ve vztahu k opcím a jednak ve vztahu ke shortování akcií. Shortování zmiňuji proto, že je to principálně velice podobné mému dotazu ohledně opcí, protože nejprve vznikne příjem otevřením pozice - vypůjčím si akcie a obratem je prodám na trhu - a až následně výdaj tím, že akcie později koupím pokud možno za nižší cenu zpět (spekulace na pokles), abych je mohl vrátit majiteli.

No, a tam se přiklánějí k tomu danit v roce, kdy došlo k uzavření pozice, tj. v mnou uvedeném případě by to bylo za rok 2022. Tím nerozporuji poskytnutou odpověď, jen jsem chtěl říct, že mi to nepřijde jako samozřejmá věc.

Obrázek
https://imgur.com/xWiYpJi

Obrázek
https://imgur.com/5fsMFs2

Stránka s rozsáhlou diskuzí, ze které obrázky pochází je zde:

https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/
Lakru
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků