Přeplatky z daní za předchozí roky

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Loric 23. 5. 2022 16:33

Tento rok jsem si dělal DP sám. Protože mi vrátili nezanedbatelnou částku, tak jsem si pro zajímavost vypočítal i daně za předchozí roky, kdy mi to dělal zaměstnavatel.
Počítal jsem to stejně jako tento rok, ve zkratce asi takto:
(suma měsíčních hrubých mezd * 0.15) - (sleva na poplatníka) - (suma měsíčních záloh na daň).
Žádné jiné slevy nebo příjmy, které by zvýšily základ daně, jsem neměl.

Pro každý rok mi vyšel přeplatek kolem 20 tisíc. Tuto částku si nechal zaměstnavatel? Nebo jsem počítal úplně špatně, protože dříve se kvůli superhrubé mzdě počítalo jinak?
Na výpisech, které mi zaměstnavatel dával každý měsíc nic takového nevidím. Jen jednou tam je něco jako "roční zúčtování" 5 tisíc (to má do 20 dost daleko) a jindy jen pár stovek nebo nic.
Loric
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 5. 2022 17:10

Do roku 2020 se daň počítala ze superhrubé mzdy - tedy hrubá mzda * 1,338 (do 6/2019 dokonce * 1,34). Od roku 2021 se daň počítá z hrubé mzdy. Zkus si to za rok 2020 a předchozí přepočítat.
Roční zúčtování je právě provedené vyúčtování daňové povinnosti za předchozí rok.

Mimochodem, letos jsi měl nějaké slevy, které neuplatňoval zaměstnavatel měsíčně? Že ti vyšel přeplatek.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Loric 23. 5. 2022 19:02

Díky, v tom byla ta chyba. Teď to sedí přesně.
Přeplatek jsem měl asi proto, že jsem nebyl zaměstnaný celých 12 měsíců.
Loric
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků