E-podpis pro podávání DP

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ggnejez 24. 6. 2022 10:58

Ahoj,

jsem FO a současně jsem OSVČ :-D . Mám přiznatelné příjmy jak z výdělečné činnosti/podnikání, tak ze zahraničních dividend. Pro své jiné aktivity potřebuji elektronický podpis (resp. kvalifikovaný certifikát), který jsem již v minulosti měl a nyní si ho budu opět zřizovat.

Pro FO existují dle webu České pošty (u které si chci certifikát pořídit) dva druhy certifikátu - pro OSVČ a pro FO. Protože podpis budu používat primárně pro vystupování před orgány veřejné správy ČR, volil jsem a opět budu volit podpis pro "obyčejnou" FO.

Dotaz: Mohu s tímto e-podpisem pro FO podepsat a podat daňové přiznání? Nebo bych si musel zřídit certifikát jako OSVČ?
ggnejez
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 24. 6. 2022 12:29

Varianta s elektronickým podpisem je pro většinu daňových poradců ta nejhorší cesta, jak podat přiznání, protože EPO má spoustu chyb a člověk po procesní stránce věci může tahat za kratší konec.

Tuším, že je nutné mít hlavně elektronický podpis s identifikátorem MPSV, ale jej bylo možné pro tento účel používat. A pak je jedno, jestli to bude podpis OSVČ nebo FO.

Každopádně nejpozději 31. 3. 2023 ti stát zřídí datovou schránku. Ta je z procesního hlediska významně lepší.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků