(Ne)podání daňového přiznání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 20. 11. 2022 19:53

Výši příjmu někdy optimalizovat nemůžeš. Třeba v případě pracovního úrazu. Tam plní pojišťovna zaměstnavatele a plní tobě. A je to příjem ze zaměstnání, ale "od druhého zaměstnavatele" a lup už máš povinnost podat přiznání.

A mimochodem bonusy z banky jsou osvobozeny do 30 000 Kč. Je na to celé téma Zdanění různých požitků od bank
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 20. 11. 2022 19:59

Rop píše:Opakování věčného moudra:
a) daňové přiznání za tebe zaměstnavatel nedělá
b) daňové přiznání za tebe zaměstnavatel nedělá
c) daňové přiznání za tebe zaměstnavatel nedělá
d) zaměstnavatel provede Roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění - protože nemusíš podávat daňové přiznání
e) daňové přiznání nemusíš podávat, pokud zdanitelné příjmy mimo zaměstnání nepřesáhnou 6 000 Kč (nově to bude 20 000 Kč).

K bodu e), limit 20000 Kč se bude vztahovat i na příjmy z roku 2022, když daňové přiznání by se podávalo až v roce 2023?
jjrr
osobne

Odeslat příspěvekod Rop 20. 11. 2022 20:52

Ne. To by muselo být upraveno výslovným přechodným ustanovením, což není.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlkoslav 20. 11. 2022 22:07

Rop píše:Výši příjmu někdy optimalizovat nemůžeš. Třeba v případě pracovního úrazu. Tam plní pojišťovna zaměstnavatele a plní tobě. A je to příjem ze zaměstnání, ale "od druhého zaměstnavatele" a lup už máš povinnost podat přiznání.

A mimochodem bonusy z banky jsou osvobozeny do 30 000 Kč. Je na to celé téma Zdanění různých požitků od bank

Někdy né, jindy jó :lol:
No super, cajk! Ten zákon je fakt naprd. Koukal jsem do par. 4 a nenapadlo mě, že by to bylo ještě někde jinde. Taky nechápu, proč mají v jednom zákonu dohromady fyzické a právnické osoby. Je to úžasně přehledné :roll:
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 21. 11. 2022 08:51

Fyzické a právnické - protože velká část je shodná pro obě formy - daňová (ne)uznatelnost, odpisy, zálohy ....
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlkoslav 21. 11. 2022 23:52

Rope, ještě prosím o jedno vysvětlení.
Za příjmy z kapitálového majetku jsou podle par. 8, odst. 1, písmeno e) považovány dávky penzijního připojištění se státním příspěvkem, dávky doplňkového penzijního spoření a z penzijního pojištění po snížení podle odstavce 6 (sníženy o vlastní a státní příspěvky, plus nějaké další podrobnosti; vypadá to spíše jako algoritmus pro zdanění, které provádí při vypořádání smlouvy penzijní společnost, při představě, že bych to měl jaksi šíleně vyčíslovat, by mě museli vomejvat).
Současně se zdá, že tyto příjmy by mohly být osvobozeny podle par. 4, odst. 1, písmeno l), ale ta formulace je taková, čert aby se v tom vyznal.
Jak to je?
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 22. 11. 2022 09:20

A to si ještě nečetl § 15 odst. 6 (druhou polovinu).

Tabulka zde: https://www.nn.cz/poradna/penzijni-prod ... p-dps.html
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlkoslav 22. 11. 2022 11:32

To jsem sice nečetl, ani teď si to asi nedokážu přeložit do lidštiny, ale ani mě to moc nezajímá (hádám to není povinné). Podle povědomé částky 24000,-Kč předpokládám, že to je odečet z daňového základu zaplacených příspěvků na penzijní připojištění, který poctivě provádím už léta.
Tabulku znám, ale jestli ji dobře chápu, to zdaňování v ní provádí srážkovou daní penzijní společnost při vypořádání smlouvy. Já se ptal, zda bych , až budu poté pobírat dávky z tohoto připojištění, a kdybych podával daňové přiznání, například z důvodu přijetí nezdaněných úroků z VÚB, musel v kapitole kapitálových příjmů uvádět tento příjem (a složitě vyčíslovat, jaký vlastně je).
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 22. 11. 2022 11:55

To ale záleží jakou dávku a na jakou dobu.
Když to bude starobní penze nad 10 let, tak osvobozeno. Když pod 10 let, tak zdaňuješ výnosy. Když jednorázové vyrovnání tak zdaňuješ příspěvek zaměstnavatele a výnosy. Zásadní je, že z toho daň odvádí pojišťovna formou srážkové daně. Do přiznání nic nepíšeš.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlkoslav 22. 11. 2022 19:10

To jsem si tak myslel. Jak to ale ubohý daňový poplatník má vědět, když dělá přiznání?
Vyplňuje jinak poměrně přehledný formulář na mojedane.cz a tam na něho najednou v nápovědě vybafne, že by měl zdanit dávky penzijního připojištění se státním příspěvkem, dávky doplňkového penzijního spoření a z penzijního pojištění. To je nějaký divný, ne? Když už je to zdaněný.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 22. 11. 2022 22:24

Normální poplatník si zaplatí daňového poradce, který mojedaně nepoužívá. :roll:

A jinak neznalost zákona neomlouvá - je to uvedeno v § 8 odst. 3 zákona o daních z příjmů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eetg 23. 11. 2022 00:08

Možná by normálního člověka (za kterého dělá zaměstnavatel roční zúčtování záloh na daň z příjmů) vyšel daňový poradce dráž než nějaká sankce od FÚ?
eetg
osobne

Odeslat příspěvekod vlkoslav 23. 11. 2022 11:56

Rop píše:Normální poplatník si zaplatí daňového poradce, který mojedaně nepoužívá. :roll:

A jinak neznalost zákona neomlouvá - je to uvedeno v § 8 odst. 3 zákona o daních z příjmů.

S přihlédnutím k tomu, že zřejmě platí to, co píše výše eetg, se normální ubohý poplatník snaží spíše vystačit si svépomocně a k tomu získávat informace kde se dá, například při setkání s odborníkem :-)

Díky. Mně šlo o to, jestli v tom formuláři není chyba. Může se normálnímu ubohému poplatníku stát, že někdy bude
zdaňovat zvláštní sazbou samostatný základ daně?
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 23. 11. 2022 17:43

Ne. Při zdanění zvláštní sazbou daně je příjemce prostředků poplatníkem a odesílatel prostředků plátcem.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dinkylinky 2. 12. 2022 06:27

Takže pokud je příjem ze zaměstnání, limit pro osvobození od daně /a tedy že nemusím podávat daňové přiznání/ se od 1.1.2023 zvedá z 6000 Kč na 20000.
A jak je to s limitem u člověka bez příjmu. Ten je nyní 15000 a od 1.1.2023 se zvedá na kolik, aby se nemuselo podávat daňové přiznání?
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků