Doplatek daně - v režimu paušální daně za 2022

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Herzog1 1. 2. 2023 16:57

Dobrý den,

mám zapeklitou otázku.

Za rok 2022 jsem byl přihlášem v režimu paušální daně.

Překročil jsem příjmy 1mil Kč. Měl jsem za to, že v takovém případě prostě jen dodám daňové přiznání a doplatím daň. Podle všeho jsem se ale správně měl z paušalní daně už v loňském roce odhlásit, což jsem neudělal.

Jak teď správně postupovat a situaci vyřešit. Prostě dodat daňové přiznání a zaplatit daň?

Díky
Jakub
Herzog1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 2. 2023 18:20

Tak to jsi v ... jak to říci slušně ... prostě tam.

Viz https://www.financnisprava.cz/cs/dane/d ... salni-dani bod 57
Poplatník v paušálním režimu dosáhl v roce 2022 příjem ve výši 1 200 000 Kč. Co musí tento poplatník učinit, aby mohl v roce 2023 v paušálním režimu pokračovat?

Vzhledem k překročení limitu příjmů 1 mil. v roce 2022 dojde na základě oznámení poplatníka k ukončení paušálního režimu k 31.12.2022, nebude mu vyměřená paušální daň a poplatník musí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2022 a přehledy na veřejná pojistná. Pokud bude poplatník chtít být účasten v paušálním režimu také v roce 2023 musí podat do 10.1.2023 nové oznámení o vstupu do paušálního režimu pro zdaňovací období roku 2023, ve kterém zvolí příslušné pásmo paušálního režimu v závislosti na výši dosažených příjmů v roce 2022 a příjmů očekávaných pro rok 2023.


Takže pokud podáš oznámení o tom, že jsi překročil příjmy, tak se už nestihneš přihlásit k paušální dani na rok 2023. Pokud nepodáš oznámení, tak přiznání nepodáváš, pokračuješ v paušální dani, ale taky tě mohou zavřít na 2 až 8 let :lol:

Neměl jsi se náhodou stát i plátcem DPH?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Herzog1 1. 2. 2023 18:38

Podle toho co jsem si načetl, jsem se měl už loni odhlásit, což jsem neudělal, takže jsem stále přihlášen.

Svojí blbostí jsem tomu nevěnoval pozornost, měl sem za to, že si udělám přehled a podám přiznání.

-- 1. 2. 2023 19:42 --

Existuje nějaká rada co s tím teď? Mám prostě podat přiznaní, zaplatit daň a čekat co se bude dít?
Herzog1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 2. 2023 19:07

Odhlásit ses měl do 15 dnů od překročení příjmů. Pokud se odhlásíš teď, tak to bude pozdní odhlášení.
Přihlásit na další rok ses měl do 10. ledna. A to už nejde zpětně dohnat.

Pokud podáš přiznání, tak berňák tě odhlásí. Na rok 2022 ti to je jedno, ale rok 2023 budeš muset jet ve standardním režimu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Herzog1 1. 2. 2023 19:20

A předpokládám pokuta za pozdní odhlášení?

Případně kontrola?

Díky za rady
Herzog1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 2. 2. 2023 17:46

Tak pokuta je možná dle § 247a daňového řádu, ale mě ji nikdo nedává.
Kontrolu bych očekával spíš na obrat kvůli DPH. Protože když máš příjmy 1,2 mil. Kč, tak jsi musel mít i obrat 1,2 mil. Kč. A pokud jsi obrat 1 mil. Kč za posledních 12 měsíců překonal v říjnu 2022 (tedy obrat za listopad 2021 až říjen 2022), tak jsi se měl stát plátcem DPH.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků