Daň z příjmu 2022

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 5. 2. 2023 15:05

Díky za upozornění, původní příspěvek opraven - no to je ta novinka platná pár let, že elektronicky to může být podané o měsíc později než papírem, tedy až do začátku května, přičemž lhůty zaplacení s tím nejsou plně ve shodě, a to mě zmátlo stejně jako tazatele. Dřív, když to bylo jednotně do začátku dubna, bylo to jasné :). Ono tazatel přišel s tím (jeho chyba, kterou jsem blbě převzal), že má lhůtu zaplacení do začátku května, mě nenapadlo to zpochybňovat a řešit jsem to sám zatím nemusel, poslední roky jsem měl díky hypotéce jen přeplatky.
Díky tedy za upřesnění, a to i pro mě, letos budu mít sám po mnoha letech nedoplatek, efekt úroků hypotéky se s klesající částkou pomalu zmenšuje :). Já nicméně podávám až v první půlce března, kvůli čekání na podklady od akciových brokerů, tedy zaplatit také budu muset do začátku dubna, ok.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 5. 2. 2023 15:17

Ale on má lhůty možné dvě.
Klidně může mít tu do 2. 5. 2023, ale musí podat přiznání až 4. 4. 2023 nebo později.
Lhůty pro placení a lhůty pro podání přiznání jsou ve shodě.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 5. 2. 2023 15:20

Ano, on ale zmiňoval podání už teď a pak má v první větě tedy chybu, pak musí platit do začátku dubna a ne května, už je to jasné :).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 5. 2. 2023 15:33

Otázka: Když budu podávat přiznání elektronicky, tak se má podat přiznání a daň zaplatit do 2. května 2023. Můžu ale podat přiznání dřív (např. v únoru) a nastavit si příkaz aby to došlo těsně před 2.květnem ?

Odpověď: Ne. Pokud podáš v únoru, tak lhůta pro zaplacení daně je 3. 4. 2023. Abys měl lhůtu pro zaplacení daně do 2. 5. 2023, tak musíš podat přiznání 4. 4. 2023 nebo později.

Otázka: Ty přiznání se kontrolují kdykoliv po podání a nebo s tím začnou až po termínech ?
Odpověď: Zpracovávají (nikoliv kontrolují ve smyslu kontroly dle daňového řádu) hned po podání (až se k tomu "teta" na berňáku dostane).

Otázka: Jestli nebude problém, když už tam to přiznání bude ležet dřív, ale nebudou tam prachy a někdo už by to chtěl začít kontrolovat?
Odpověď: To problém není.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JPT666 5. 2. 2023 18:40

Dík za odpovědi. Jen mě napadlo to podat dřív, ať to mám z krku, ale prachy poslat co nejpozdějš :-) Dřív jsem vždycky ihned po podání posílal prachy.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 2. 2023 11:09

xls píše:Dík za odpověď.

Jo, je to tak, tady se započítá 10 %, k tomu se připlatí 5 % a těch 17,5 % (část srážkové daně zaplacené v AT se dá nárokovat zpět.

Na to vrácení jsou ke stažení formuláře s nějakým návodem. Ještě jsem to nedělal, protože to jde udělat za 5 let zpětně a zatím mi tam visí jen 1 rok.


Tak jsem naházel hodnoty do elektronického formuláře (přílohy č. 3) a je ze mě jelen. Příjmy ze SJM podle paragrafu 10 daní manželka, podle paragrafu 8 jsem to dal na sebe - právě, aby při nárokování nebylo potřeba řešit, že jde o někoho jiného, než kdo má u brokera účet a dával přiznání. Za loňský rok jde jen o Rakousko, kde byly divi zdaněny srážkově 27,5%.

Ale když se dívám na to, co mně elektronický formulář sám spočítal, tak:
- poměr mnou uvedené sražené daně a hrubé dividendy odpovídá 27,5% (OK)
- vypočtená částka je na řádcích 325 i 326 ve výši odpovídají 14,85%, tzn. víc jak 10%

Netuší někdo důvod?
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 20. 2. 2023 22:26

Důvod je jednoduchý-formulář Přílohy 3 přiznání za tebe ustanovení Smluv o zamezení dvojího zdanění neuplatní, "osekání" té daně z dividend zaplacené v zahraničí (zde Rakousko) na 10% hrubé dividendy si musíš udělat ty sám! To za tebe ten formulář (list přílohy 3) udělat nemůže mimo jiné proto, že se používá pro více typů zahraničích příjmů než jen těch z dividend, a u těch jiných než dividendových ta omezující horní hranice 10% pro zápočet platit nemusí.
Tedy za omezení daně uplatněné k zápočtu jsi pro každý stát odpovědný ty (dle hranice ze smlouvy s daným státem), ne formulář Přílohy 3 přiznání :). Ty listy přílohy 3 jen aplikují mechanismus prostého zápočtu (započtení jen do hranice české daně přes Koeficient zápočtu), přičemž dle toho co píšeš tvou českou daň ti evidentně zmenšují nezdanitelné části základu tvé daně, jako třeba úroky hypotéky, dary či penzijko, proto ti formulář dovolil započíst ne "českých" celých 15%, ale jen těch 14,85% (evidentně máš nějakou nezdanitelnou část základu daně a tedy českou daň vůči původnímu celému základu daně máš nižší než těch 15%, tj. právě těch 14,85%, a proto je to i horní hranice pro obecný prostý zápočet). Ale ty listy Přílohy 3 neumí (nemohou, protože je X různých typů příjmů a jejich omezení) dle vybraného státu osekat zahraniční daň níž než definuje tato obecná hranice pro prostý zápočet (pod českých 15%) - tedy dle ustanovení té části smlouvy s daným státem pro daný typ příjmů (zde tedy Rakousko, 10% u dividend), si musíš sám na listu přílohy 3 zmenšit ("osekat") rakouskou daň použitou k zápočtu dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění na maximálně 10% rakouské hrubé divi, nelze jí tam zapsat celou, když to ta Smlouva neumožňuje nad těch 10% uplatnit.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Vojrik 25. 3. 2023 11:57

Zdravím,
mohl bych požádat o drobnou radu?
Podávám daňové přiznání kvůli prodeji akcií, které jsem držel od 2021 - 2022 a celkově jsem prodejem přesáhl 100k. Musím je tedy přiznat, ale narazil jsem na problém s použitím jednotného kurzu podle GFŘ-D, protože jsem se téměř všude dočetl, že se má použít kurz platný pro rok, kdy vznikla daňová povinnost - tj. rokem prodeje 2022 a aplikovat ho na výdaj i příjem.
Jenže občas jsem narazil i na zmíňku ohledně "Rozsudku NSS sp. zn. 2 Afs 4/2019 ze dne 19. 12. 2019", kde je uvedeno, že se má použít jednotný kurz z roku, kdy došlo k nákupu cenných papírů a ten aplikovat na výdaj i na příjem. To by pro mě znamenalo použít ten z roku 2021. Co si o tom myslíte? Jako osobně je mi jedno, který použiju i když v současné době pro mě bude rozsudek NSS výhodnější díky pohybu kurzů, tak za rok za dva může být zase stejně nevýhodný. Takže mi úplně nejde o to snížit si teď daně, ale hlavně aby na mě pak finančák nenaběhl.
Díky za radu.
Vojrik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 25. 3. 2023 13:28

Muzes pouzit jednotny pro dany rok nakupu a pro rok prodeje, pripadne denni. Podle toho, co je pro tebe lepsi.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 25. 3. 2023 18:28

Kurz prodeje - 2022
Kurz nákupu - 2021

Každý rok to může být jiný typ kurzu (průměrný roční, denní, týdenní, měsíční, čtvrtletní, roční).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 30. 3. 2023 06:37

Jak je to se zaokrouhlováním v DP? Příklad: mám příjem z nájmu 231822 Kč, chci 30% paušál, matermaticky je to 64146,6 Kč, DP požaduje celé koruny, tak můžu ten náklad zaokrouhlit na 64147?
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 30. 3. 2023 07:32

Zaokrouhluje se matematicky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Red Cerveny 17. 6. 2023 08:59

Zdravím, dotaz, je normální, že dosud nedorazil z FÚ přeplatek na dani z příjmů? Žádost podána v DP, ze zákona měl být vyplacen do 2.5.
Red Cerveny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 6. 2023 09:51

a) jsi podnikatel?
b) jak bylo přiznání podáno (papír / datová schránka / jiná fíčura)?
c) bylo uvedeno správné číslo účtu?
d) máš eIdentitu / datovou schránku?
e) pokud jsi podnikatel, bylo uvedeno číslo účtu registrovaného na berňáku?
f) nemáš pocit, že tě sledují nějací týpci (typicky z hospodářské kriminálky)?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Red Cerveny 17. 6. 2023 13:38

a)OSVČ b) portál mojedaně c)ano d)DS e)nemám registrováno, nejsem plátce DPH f)ne
Red Cerveny
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků