Daň z příjmů fyzických osob

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 19. 3. 2023 20:14

V rozhodnutí valné hromady by měla být stanovena hodnota dividendy vyplácené v akcií. Pokud tam není, nebo není toto rozhodnutí valné hromady dostupné, tak se postupuje dle § 3 odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů:
Nepeněžní příjem se pro účely daně z příjmů fyzických osob oceňuje podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku
V zákoně o oceňování se oceňuje dle hlavy čtvrté. Pravděpodobně to bude postupem dle § 19 odst. 1 písm. b) bod 1.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 19. 3. 2023 21:09

Doplním - co se týká kurzového přepočtu, jste povinen dodržet kurz, který je zákonem předepsán. To jest dle ust.par.38 zákona o daních z příjmů 586/1992 Sb. Jednotný kurz, nebo i kurz, který mohou používat účetní jednotky. To může být kurz pevný, k prvnímu dni určitého období (roku, pololetí, čtvrtletí, měsíce, dekády, týdne...) či kurz denní. Den nabytí akcie coby dividendy je pak den, kdy obdržíte akcie na svůj majetkový účet (u brokera), nikoliv den rozhodnutí valné hromady. Podpůrně viz pokyn GFŘ D-59, kde se tento postup objevuje při vysvětlení pojmu "nabytí" cenného papíru pro účely jeho osvobození. Pokyny řady D nejsou právně závazné, vyjadřují však stanoviska správce daně a jejich respektování je jednoduchou cestou k bezproblémovému zdanění. Je s nimi možné polemizovat či jít do sporu (leckdy je výklad zákona tendenční) se správcem daně, to však má smysl pouze v odůvodněných případech.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 3. 2023 21:40

Tax Consultant: To nemyslíte vážně s tím kurzem, že?
Oceňuje se dle zákona o oceňování.
Nikoliv, že se ocení akcie v cizí měně dle zákona o oceňování a pak se převede kurzem platným pro daň z příjmů.
V zákoně o oceňování je totiž věta druhá a třetí § 19 odst. 2:
Kurz cenného papíru v zahraniční měně se přepočte kurzem devizového trhu České národní banky platným ke dni ocenění. Pro přepočet měn, které nejsou uvedeny v kurzovním lístku České národní banky, se použije kurz amerického dolaru k této měně vyhlášený ústřední bankou státu s touto měnou.
V tomto případě si žádný kurz vybrat nemůžete.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j_sova 19. 3. 2023 21:43

Děkuji za obě odpovědi. Vzhledem k tomu, že tyto akcie se obchodují i na pražské burze CP (duální listing), je možné použít i odst. 1 a) "tuzemské nebo zahraniční, obchodované na regulovaném trhu..."? Odst. 1 b) je "tuzemské nebo zahraniční, obchodované pouze na zahraničním regulovaném trhu...". Pak by odpadl i kurzový přepočet.
Za den nabytí (pro zjištění kurzu) považuji datum připsání akcií na svůj účet dle výpisu z Fia.
j_sova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 20. 3. 2023 06:15

j_sova: ano, odst.1 písm.a ZOOC, splňuje podmínky, přepočet cizí měny nebude.
Rop: Ocenění dividendy v ceně akcie ke dni rozhodnutí, ocenění akcie, kterou je tato dividenda vyplacena, ke dni nabytí akcie, bez ohledu na datum rozhodnutí. Byla-li cena akcie ke dni nabytí 310Kč a dividenda oceněna na 300Kč, vznikne majetkový prospěch 10Kč a bezúplatný příjem patří pod ust.par.10. Pokud by byla akcie v cizí měně ve stejném případě, tak se přepočítá podle ust.par.38, přijetí akcie je již další případ, určující také nabývací cenu akcie.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Voldkub 29. 3. 2023 03:32

Dobrý den, měl bych prosbu.
V roce 2021 jsem byl pouze zaměstnancem a vznikla mi daňová povinnost za kapitálové příjmy (akcie).
V roce 2022 jsem zaměstnancem a OSVČ na vedlejší činnost a ze samostatně výdělečné činnosti mi vznikla daňová ztráta. Co jsem tak pochopil, tak si mohu odečíst daňovou ztrátu z samostatné činnosti proti daňové povinnosti z kapitálu.
Mohu to takto uplatnit i zpětně? Tím myslím uplatnit ztrátu z výdělečné činnosti tohoto roku proti daňové povinnosti z roku minulého?
Díky za odpověď.
Voldkub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 3. 2023 07:38

To by mělo jít. Stačí podat dodatečné daňové přiznání za rok 2021. Více viz § 34 odst. 1 až 3 zákona o daních z příjmů.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tojejedno2 4. 4. 2023 07:57

Dotaz k podílovým fondům: podílové fondy nakoupeny v roce 2017 pod ING. Tříletý časový test uplynul v r. 2020. V roce 2021 byly fondy převedeny pod Reiffeisen bank. Ke každému fondu přišlo Potvrzení o vypořádání obchodu - koupě/prodej investičních nástrojů, Typ pokynu: vypořádání bez peněz. Já na straně kupujícícho, ING bank jako prodávající. Fondy prodány 2023. Chápu to tak, že začal znovu běžet časový test? Tedy musím přiznat v DP za rok 2023 a zdanit?
tojejedno2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 4. 2023 09:28

Myslím si, že v tomto případě začal časový test běžet znovu. Tedy za předpokladu, že se změnil ISIN.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 5. 4. 2023 12:53

Mám dotaz ohledně uplatnění úroků z úvěru na obchodování s cennými papíry.

V říjnu 21 jsem si vzal jako soukromá osoba úvěr na obchodování, koupil za půjčené peníze akcie jedné firmy, v květnu 22 jsem akcie se ziskem prodal. Mohu si kromě poplatků za nákup/prodej uplatnit jako výdaj i úroky, které jsem z toho úvěru zaplatil? Na nic jiného jsem úvěr nepoužil.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 5. 4. 2023 15:23

V § 10 odst. 5 je uvedeno:
U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl ... U příjmů z úplatného převodu cenných papírů lze kromě nabývací ceny akcie nebo kmenového listu a pořizovací ceny ostatních cenných papírů uplatnit i výdaje související s uskutečněním úplatného převodu a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů.
Nic jiného tam bohužel není.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 5. 4. 2023 17:06

Zaujalo mě "a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů" - z toho mně plyne, že by se to dalo napasovat i např. na roční paušál brokera (u Degira diskutované připojení na burzu). Jasně, byrokrat řekne, že to nelze přiřadit jednoznačně ke konkrétnímu obchodu. Ale pokud jej uplatním jen jednou, není to dle mého laického názoru nic proti ničemu.

Ten úvěr je neprůchodný.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 4. 2023 20:30

Paušál u brokera se tím opravdu nemyslí. To je poplatek při nákupu. V zásadě se tady snaží výdaje při prodeji cenných papírů na pořizovací cenu cenných papírů dle zákona o účetnictví (pro osoby účtující v podvojném účetnictví).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 5. 4. 2023 23:40

Treba se nekdy moje deti dozijou toho, ze k danim nebude nutny vykladovy slovnik.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 5. 4. 2023 23:55

xls píše:Mám dotaz ohledně uplatnění úroků z úvěru na obchodování s cennými papíry.

V říjnu 21 jsem si vzal jako soukromá osoba úvěr na obchodování, koupil za půjčené peníze akcie jedné firmy, v květnu 22 jsem akcie se ziskem prodal. Mohu si kromě poplatků za nákup/prodej uplatnit jako výdaj i úroky, které jsem z toho úvěru zaplatil? Na nic jiného jsem úvěr nepoužil.


ahoj,
úvěr, resp. jeho úroky lze dát do nákladů.
pošli mi do pm e-mail, přepošlu ti k tomu celý výklad, co mi k tomu napsal daňař.
Roman1989
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků