Danění zisku z akcií když pracuju v zahraničí

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod beowafle 12. 2. 2024 14:26

Zdravím, poradíte jak to je, kdybych bydlel v ČR, ale pracoval v Německu, a tím pádem tam podával daňové přiznání? Znamená to, že bych musel akcie danit dle německých pravidel? Nikdy jsem v zahraničí nepracoval, ale zajímá mě to.
beowafle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 12. 2. 2024 19:09

To nezáleží, kde budeš pracovat, ale jakého státu budeš daňovým rezidemtem (kde budeš mít daňový domicil). Ve smlouvách o zamezení dvojího zdanění je s každým státem trochu jiná definice domicilu. Se Západním Německem je text tento:
(1) Výraz "osoba mající bydliště či sídlo v jednom smluvním státě" označuje ve smyslu této smlouvy osobu, která je podrobena zdanění podle právních předpisů tohoto státu z důvodu svého bydliště, stálého pobytu, místa vedení, nebo jiného podobného kritéria.
(2) Jestliže fyzická osoba má podle ustanovení odstavce 1 bydliště v obou smluvních státech, postupuje se takto:
a) Předpokládá se, že tato osoba má bydliště v tom smluvním státě, ve kterém má stálý byt. Jestliže má stálý byt v obou smluvních státech, předpokládá se, že má bydliště v tom smluvním státě, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy.
b) Jestliže nemůže být určeno, ke kterému smluvnímu státu má tato osoba užší osobní a hospodářské vztahy, nebo jestliže nemá stálý byt v žádném smluvním státě, předpokládá se, že má bydliště v tom smluvním státě, ve kterém se obvykle zdržuje.
(3) Jestliže osoba jiná než osoba fyzická má podle ustanovení odstavce 1 sídlo v obou smluvních státech, předpokládá se, že má sídlo v tom smluvním státě, v němž je místo jejího skutečného vedení.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků