cestovní náhrady

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod qwertina 30. 5. 2008 12:54

Mám živnostenský list a podnikám jako vedlejší prac. činnost. K výkonu budu používat automobil, který nemám v obchodním majetku, je ve spoluvlastnictví mém a manžela.
Jakým způsobem si účtovat cestovní náhrady? A kterou průměrnou cenu pohonných hmot používat?
Jak je to se silniční daní? Myslala jsem, že budu platit pouze za dny, kdy použiji vozidlo, ale jak čtu , tak asi ne ....? A kdo tu daň vlastně platí? Já jako živnostník a budu dělat přiznání? Nebo vlastník vozidla, kterým je v techničáku manžel?
Díky za radu,
qwertina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 5. 2008 14:48

Silniční daň platíte vy.

Silniční daň musíte zaplatit za měsíc, kdy jste alespoň jednou použila motorové vozidlo k podnikání.

Cestovní náhrady v tomto případě jsou chabé ...
Vzhledem k tomu, že nejste majitelka vozidla (dle TP) tak musíte s majitelem sepsat smlouvu o výpůjčce (dle občanského zákoníku) a náhrada je pak jenom za spotřebované pohonné hmoty ... čili nesmíte použít základní sazbu (letos 4,10 za km) ale jen náhradu za spotřebované pohonné hmoty ... jak se to vypočítá naleznete v § 158 odst. 3 a 4 zákoníku práce

Pokud by auto bylo vašem (dle TP) tak můžete použít i základní sazbu (tj. oněch 4,10 na km)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vari 31. 5. 2008 10:53

V případě, že nemáte rozdělený majetek můžete uplatnit i základní sazbu, ale musíte mít souhlas manžela.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod qwertina 2. 6. 2008 08:04

Děkuji za odpověď.
Takže pro shrnutí. Když sepíšu s manželem dohodu o používání našeho společného automobilu (nemáme rozdělený majetek) k výkonu vedlejšího zaměstnání, můžu si účtovat jak náhrady, tak i základní sazbu?
A průměrnou cenu pohonných hmot použít dle vyhlášky č. 577/2006 Sb pro zaměstnance nebo pro podnikatele?
A tu silniční daň tedy platit za celý měsíc i když auto použiji třeba jen 3x?
qwertina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vari 2. 6. 2008 09:22

Dohoda nemusí být ani písemná.
Máte možnost (zatím to snad ještě platí), použít denní sazbu silniční daně. Zálohy se platí do 15. 4., 15.7., 15.10 a 15.12. Můžete počítat zálohy jednou metodou a v daňovém přiznání (do 31.1.) můžete použít druhou metodu. Vždy to co je pro vás výhodnější.
Průměrnou cenu budete používat pro podnikatele a nebo lze použít skutečnou cenu. Osobně měsíčně počítám skutečnou cenu a na konci roku mi z účta vypadne to výhodnější. V daňové evidenci případný rozdíl dáte do závěrkových operací.
vari
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků