Silniční daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 8. 7. 2008 17:50

Dovoluji si upozornit, že 4. července vyšla novela zákona o silniční dani č. 246/2008 Sb.
To hlavní:

Platné již v roce 2008:
Slevy na vozidla, které byli poprvé zaregistrovány nejpozději před 108 měsíci (týká se všech vozidel zaregistrovaných 1. 2. 1999 a později)
- 0 až 36 měsíců od první registrace snížení sazby o 48 %
- 37 až 72 měsíců od první registrace snížení sazby o 40 %
- 73 až 108 měsíců od první registrace snížení sazby o 25 %
Ruší se všechny slevy týkající se norem EURO.

Platné od roku 2009:
Daň se platí z vozidel určených k podnikání a z vozidel nad 3,5 tun (dříve nad 12 tun).
Sazba daně se snižuje u vozidel od 3,5 do 12 tun pokud nejsou provozována k podnikání, nebo pokud je provozují neziskovky, autoškoly nebo fyzické osoby o 100 % (tj. tohle se vyrušili s tou předcházející změnou) a tito poplatníci nepodávají daňové přiznání (pokud nemají jiná auta).
Sazba daně se snižuje u vozidel nad 12 tun pokud nejsou provozována k podnikání, nebo pokud je provozují neziskovky, autoškoly nebo fyzické osoby o 48 % a současně se nesmí uplatnit sleva platná již od tohoto roku (viz výše).
U vozidel zaregistrovaných před 31. 12. 1989 se sazba zvyšuje o 25 % (dříve jen o 15 %).

Pro letošek to tedy znamená, že pokud máte auto zaregistrováno poprvé po 1. 2. 1999, že můžete zaplatit o poměrnou část nižší zálohy :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod romh 9. 7. 2008 08:57

Nenašla jsem nikde v novele zákona, že vozidla zaregistrovaná před 31. 12. 1989 budou mít sazbu zvýšenou 25% až od roku 2009. Domnívám se, že to platí již na tento rok. Můžete mi prosím napsat, pro který rok to platí?
romh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 9. 7. 2008 11:26

Jedná se o čl. II - Přechodná ustanovení zákona č. 246/2008 Sb. cituji:
Kód: Vybrat vše
Ustanovení zákona č. 16/1993 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použijí poprvé za zdaňovací období roku 2009, s výjimkou ustanovení § 6 odst. 6 a 7, která se použijí poprvé za zdaňovací období roku 2008.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 10. 7. 2008 11:22

Já jsem poprvé registroval vozidlo někdy 10/2007 dodatečně za rok 2007, pak v lednu 2008 a již jsem částku zaplatil. To mi jako část vrátí?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 10. 7. 2008 11:30

Poprve registroval na FU nebo jsi ho koupil a poprve registroval na městském úřadě a dostal jsi RZ?

My se tady bavíme o tom druhém ...

Jinak za rok 2007 se nic nevrací, když to platí až pro zdaňovací období 2008 :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 10. 7. 2008 11:50

aha já koupil auto 7/2006 registroval na městském úřadě a dostal jsem RZ. Pak až 10/2007 dodatečně za rok 2007 jsem registroval na FU a zaplatil sil.daň, pak v lednu 2008 na FU a zaplatil sil.daň.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2008 11:10

Dnes na stránkách MF jsou uveřejněny informace k novele
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Žulda 14. 7. 2008 12:38

Mám vlastní starší auto, za které platím siln. daň a náhrady uplatňuji paušálem. Nyní kupuji nové, můžu tedy za něj platit sníženou sazbu?
Žulda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2008 13:35

Pokud nové auto budeš používat k podnikání jsi povinnen platit silniční daň (4x záloha, 1x doplatek) ... a pokud to auto bylo poprvé registrováno (dostalo registrační značku) 1. 2. 1999 a později, tak můžeš platit zálohy a daň o příslušné snížení ...

jednoduše řečeno: ano ... a nezapomeň přestat pro podnikání používat to staré ať nemusíš platit daň za dvě auta :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Žulda 14. 7. 2008 14:18

Dík za info. Staré budu prodávat. Takže pak v lednu v přiznání bude do července staré a od srpna nové se sníženou sazbou o 48%. Musí se to tam rozepisovat i na dny, jestli nové bude od 17.7. a staré do 16.7. nebo stačí měsíc?
Žulda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2008 17:30

Počítá se to na měsíce ... takže pokud to reálně bude takto, tak u starého zaplatíte daň do 31. 7. a u nového daň od 1. 7. (pokud jej k podnikání budete používat již od července)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Žulda 14. 7. 2008 20:40

Díky. Takže mi to nejspíš vyjde přesně na rozhraní měsíců ;)
Žulda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2008 22:52

Překvapivě ... jako nám všem ostatním, kteří během roku měníme vozy :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flípo 24. 7. 2008 07:37

Potřeboval bych poradit s výpočtem silniční daně...jak se změní, nebo co se stane, když například změním SPZ, nebo mi ukradnou auto...
A ještě jedna věc, jak se zaokrouhluje hmotnost vozidla (taky důležité pro SD), jestli je to na desetiny tuny směrem nahoru a včetně daného čísla (např do 1t...takže 1000kg se bere jeste do 1t?a 1001kg uz je nad) :)
Díky za rady :)
Flípo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 24. 7. 2008 09:21

Změna (RZ) SPZ se nestane nic ... jenomže RZ nelze jen tak změnit pokud to má jeden majitel (možná tak při stěhování z kraje do kraje) takže by to chtělo pozadí této změny.
Krádež - v měsíci, kdy ti ho ukradli platíš naposled ....
Co chceš zaokrouhlovat? Vezmeš z technického průkazu největší povolenou hmotnost, počet náprav a dle tabulky přiřadíš sazbu. A ano do 1 t je do 1 000 kg ... nad 1 tunu je od 1 001 kg (převádění jednotek SI, první polovina druhého stupně základní školy - případně tato stránka)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků