Silniční daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 13. 12. 2008 13:40

Tak jinak ... zálohy zaplatím dřív než musím ... a upřímně řečeno, pokud jsem podnikatel a mám jednou auto nejběžnější kubatury ... tak zaplatit v dubnu 2400 místo 600 Kč mě už moc nevytrhne ... mám to z krku a nemusím to hlídat ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 13. 12. 2008 15:15

no jistě, v případě paušální daně ano. v případě denní sazby jaksi těžko dopředu odhadnout, kolik toho najedu.jinak roční sazba na moje auto je 3000, ne 2400. a taky netuším, jaké auto budu mít za půl roku. a lavně nevidím důvod, proč bych měl státu bezúročně půjčovat peníze. Stačí, kolik jim odvádím DPH.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 13. 12. 2008 19:29

nevím jestli půjčka státu (tj. mohl bych z toho mít cca 4 % za rok kdybych to investoval do něčeho jiného) je dražší než ještě 4x za rok věnovat čas odeslání peněz plus mít toto na paměti ... každý musí vědět sám jak drahý je jeho čas ... neboť nejlevnější věci nemusí být opravdu nejlevnější :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod markett 8. 1. 2009 08:17

Dobrý den všem. Prosila bych o pomoc s prvním přiznáním k silniční dani. Máme auto Citroen Berlingo s přestavbou na N1. První registrace byla v listopadu 2008. Auto používáme běžným způsobem, nemáme žádné úlevy.
-kód vozidla je N1?
-pokyn D270 nic
-sloupec 17 nic
-sloupec 18 a 19 jsem vyplnila počet náprav a 2 a hmotnost z techničáku 1
-roční sazba je tedy 1800
-se sloupcem 21 si nevím rady, podle toho, co jsem našla, tak myslím, že podle odstavce 1. Znamená to, že nelze uplatnit žádnou slevu?
-sloupec 22 mi vyšel 936
-sloupec 23 00011
-sloupec 24 mi vyšel 156
-sloupec 25-28 nic
-sloupec 29 vyšel 156
Vím, že čas všech je drahý a moc děkuji za pomoc a hezký den.
markett
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vari 8. 1. 2009 12:14

Zaplatíme opravdu 156 Kč a to za 2 měsíce se slevou. Základní daň 1800/12*2 = 300 - sleva 144.
Sloupec 21 bude 6, tj. podle odstavce 6 z §6.
Sloupec 23 - - - 1/2 1
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod spynet 26. 1. 2009 12:45

Dobrý den.

Jsem podnikatel a využívám vlastní os. automobil, který není v obchodním majetku a káru, která je v obchodním majetku. Jsem přihlášen k silniční dani. Dříve jsem uplatňoval vynaložené výdaje (takže také cesťáky). Letos bych chtěl uplatnit výdaje % z příjmů. Musí se platit silniční daň, pokud neuplatňuji žádné výdaje na auto ani káru?

Lze se od silniční daňe odhlásit, pokud je kára v obchodním majetku? Lze ji jednoduše vyřadit z účetnictví nebo se musí nejdříve na MÚ převést káru z podnikatele na soukoromou osobu?
Děkuji za odpověď
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 12:55

Silniční daň se platit musí ....

Vyřadit z obchodního majetku se musí přehlášením (IČ se změní v RČ).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spynet 26. 1. 2009 15:30

To se musí platit silniční daň v plné výši, i když např. s károu nejezdil vůbec?
Díky
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 26. 1. 2009 16:02

spynet: jo
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 1. 2009 17:21

No to není tak pravda ...

Pokud vozidlo celý měsíc není provozováno k podnikatelské činnosti, tak se za ten měsíc platit nemusí ... ale pokud mám automobil v obchodním majetku, tak to znamená, že na začátku měsíce má na tachometru stejný stav jako na konci měsíce ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spynet 26. 1. 2009 21:25

Ale kára žádný tachometr nemá a k podnikatelské činnosti nebyla používána celý rok. Lze to nějak prokázat a v přiznání k silniční dani mít tak nulovou daňovou povinnost?
Nebude pak problém s daní z příjmů, pokud chci uplatnit výdaje % z příjmů?
Díky
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vari 27. 1. 2009 07:31

Pokud jsem správně pochopil, tak se jedná o vlek. Ten by se měl poznat podle knihy jízd tažného vozidla. Pokud není tažné vozidlo v obchodním majetku, tak při provozu s přívěsem používáte pro výpočet cestovních náhrad zvýšenou spotřebu. Pokud jste ji neuplatnil, tak to je ten správný důkaz.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 1. 2009 09:16

vari: hm, taky to mohl říct hned na začátku, že se ptá na přívěs. V takovém případě je to jak píšeš.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spynet 28. 1. 2009 12:34

Ale pokud chci uplatnit výdaje % z příjmů, tak nemusím dokládat žádné výdaje - tedy ani nebudu dělat žádnou knihu jízd, žádné cesťáky, ... (i kdybych jezdil nebo ne) - takže budu tvrdit, že sem ani přívěs (v obchodním majetku) ani os. automobil, (není v obchodním majetku) nepoužíval. A v přiznání k silniční dani vyplním pouze přívěs s nulovým používáním a nezaplatím žádnou daň. Nebude s tímto nějaký problém? Jak u silniční daně, tak u daně z příjmů?
Díky
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vedleska.OSVC 26. 3. 2009 12:12

Dobrý den, měl bych opět jeden dotaz a to ohledně silniční daně a odpisů. Mám nové auto koupené na mě jako na fyzickou osobu a chtěl bych ho používat k podnikání, ale nechci jej mít v majetku firmy. Takže bych auto musel přihlásit k dani silniční, u mého auta je to 2400 kč ročně a pak bych mohl uplatnit náhrady 3,9 kč na km a PHM ? To bych si mohl vyplácet jako cesťák a výdajový cestovní doklad pak uplatnit jako odpis na firmu ? tady totiž nevím jak to přesně funguje, resp co by pro mě bylo nejlepší jako pro OSVČ na VPP používající soukromé auto k podnikání. Ta silniční daň a nutnost knihy jízd je mi jasná, ale způsoby odpisů a cesťáky v tom mám trochu NHL :-)

Uvažuji o tom autě proto , že hlavně ze začátku podnikání budu mít dost jízd ke klientům s nabídkou služeb atd, atd. S tím související otázka, je nutno předělávat havárku a povinné ručení pokud je auto pojištěné s tím že bude používáno pro soukromé účely ? (sem jaksi nevěděl když jsem ho kupoval že bych s ním podnikal) Děkuji všem za názor a radu.
vedleska.OSVC
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků