Silniční daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vari 26. 3. 2009 13:28

Budete-li používat auto pro jízdy mimo podnikání, je evidenčně jednodušší nemít auto v obchodním majetku a uplatňovat cestovní náhrady. Silniční daň si dáte do nákladů (výdajů) v podnikání, ta se vztahuje na podnikání.
Dálniční známku nelze uplatnit do nákladů.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vedleska.OSVC 26. 3. 2009 13:44

Auto mít v obchodním majetku nebudu, takže silniční daň si dám do nákladů, res. doklad o zaplacení silniční daně si dám do výdajů. Cestovní náklady mohu uplatňovat jak ? to je právě to čemu dost dobře nerozumím, to budu podle náhrad stanovených pro rok 2009 + ceny PMH vystavovat nějaký cestovní doklad jako OSVČ a nebo to bude přímo nějaký odpis z daně ve vyúčtování ? Jde mi hlavně o to jestli stačí vést knihu jízd a jak potom evidovat jednotlivé cesty, jestli bych měl např. měsíčně udělat z knihy jízd nějakou uzávěrku abych věděl kolik km se najelo pro podnikání a z toho náhrady spočítat ? Nikdy jsem toto nedělal a tak si nějak nedokážu tu situaci v praxi představit. Děkuji za odpověď.
vedleska.OSVC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 26. 3. 2009 14:32

vari: proč bych si nemohl dát do nákladů i dálniční známku? jestliže jedu svým autem pro firmu do prahy, pak by mi měla firma zaplatit i dálniční známku. A jezdím li častěji, pak je levnější pro firmu roční, než na každou jízdu desetidenní.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vari 26. 3. 2009 15:17

Dálniční známka patří do paušálu. Nelze prokázat, že byla použita pouze na pracovní cestu.
Počítají se náhrady za km, tj. 3,90Kč paušál a podle kombinované spotřeby náhradu za PHM. Použijí se skutečné ceny nebo ceny vyhlášené ve vyhlášce MPSV. Zatím je průměrná cena vyšší než je ve vyhlášce.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 26. 3. 2009 16:02

vari: kde to je napsané, že DZ patří do paušálu?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 3. 2009 20:26

a jak prokážeš že s tím autem po dálnici jezdíš jenom pro podnikání .... ???
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 26. 3. 2009 20:35

Rop: uh? kduž jsem ji doteď nepotřeboval, tak je jasné, že po dálnici soukromě nejezdím... když ji koupím v den pracovní cesty do prahy, tak je dost zjevné, že je pro účely podnikání, ne, Nebo chceš tvrdit, že když zaměstnanec má na autě DZ a jede soukromou jízdu, tak by měl zaměstnavatel vyjmout z nákladů část DZ?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Julča 29. 12. 2009 20:36

Prosím o radu.Pokud se to tady již dříve probíralo předem se omlouvám.Přítel ohlásil na FU od 1.2.2009 začátek podnikání ale auto koupil až v dubnu,může zaplatit silniční daň dodatečně aby si mohl cesťák odečíst z vyměřovacího základu?V květnu se nám narodila dcera,může jí také odečíst?Když nejsme manželé ale žijeme spolu s dcerkou na trvalé adrese a já jsem na mateřské dovolené může si odečíst i moji osobu?Prosím o radu nejsem v těchto věcech zběhlá a nemám zkušenosti s FU.Děkuji za odpověď.Zapoměla jsem napsat,že toto podníkání je jako vedlejší příjem k jeho HPP.
Julča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 12. 2009 08:15

Silniční daň platil? Od toho dubna? Pokud ne tak přiznání udělat může, ale neplatil zálohy dle zákona takže musí počítat s vyměření penále.

Dcerku si dává za měsíc kdy se narodila.

Vás až po svatbě (zase o důvod víc nahnat ho do chomoutu) :-D
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirin 25. 3. 2010 20:43

Zdravím, jsem registrován k silniční dani (auto není v obchodním majetku). Loni jsem auto nepoužíval k podnikání a tudíž ani neplatil čtvrtletní zálohu. Je (nebo spíše bylo) třeba podávat přiznání k silniční dani, pokud tam byly všude nuly.

Podobně to bylo i se zálohovou a srážkovou daní, kdy jsem nikoho na ni (DPP) nezaměstnal, tydíž by měl přehled opět jen nuly. /četní mi tenkrát řekla, že není třeba podávat přehled. Je to stejné i u silniční daně?
---------------------------------------------------------------
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 25. 3. 2010 22:44

Není potřeba jej podat ... ale někteří financové jej stejně chtěj ... prostě jim tam chybí zaškrtnutý vokýnko ... :-D
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirin 25. 3. 2010 23:13

Diky za info, ja jen, aby me necekala nejaka mastna pokuta za to:)
---------------------------------------------------------------
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xorlaf 5. 4. 2011 06:29

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat... minulý rok jsem platil silniční daň kvůli nákladům pro podnikání, v lednu jsem odevzdal přiznání a nyní se blíží platba na první čtvrt rok, ale já již tento rok platit silniční daň nechci a tím nechci uplatňovat náklady v daňovém přiznání... Musím se odhlásit na FU od silniční daně nebo jak to probíhá... děkuji Xory
xorlaf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 4. 2011 09:21

xorlaf: a jezdíš autem pro podnikání nebo ne?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bitch bozi 8. 4. 2011 22:43

"...minulý rok jsem platil silniční daň kvůli nákladům pro podnikání, v lednu jsem odevzdal přiznání a nyní se blíží platba na první čtvrt rok, ale já již tento rok platit silniční daň nechci a tím nechci uplatňovat náklady v daňovém přiznání..."

To psal nějakej <censored> že jo.
Naposledy upravil PatrikChrz dne 10. 4. 2011 11:18, celkově upraveno 1
Důvod: Ale no fuj :(
bitch bozi
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků