Silniční daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xorlaf 10. 4. 2011 11:17

Nechápu proč jsi zbytečně vulgární, to že nemám takový přehled neznamená, že jsem dement!... proto píši sem, abych se dozvěděl to co nevím... možná, že jsem se špatně vyjádřil a někteří lidé to špatně pochopili...
v roce 2010 jsem se zaregistroval k silniční dani, ale auto v nákladech vloženo nemám... čtvrtletně jsem platil silniční daň a v lednu následujícího roku jsem odevzdal přiznání k silniční dani. Tento rok vím, že náklady, které jsem uplatňoval díky silniční dani potřebovat nebudu, tak jsem se rozhodl přestat silniční daň platit (připomínám, že auto v účetnictví není).
A otázka zněla: Musím se na FU, odhlásit jako plátce silniční daně? Sám předpokládám, že musím, jen jsem to chtěl mít podloženo radou, někoho, kdo se s podobnou věcí setkal....

To Rob: autem jezdím pro podnikání, ale i při použití paušálu 4000,- za měsíc se mi nevyplatí dát 3000,- za silniční daň... (jezdím minimálně, jinak bych uplatňoval skutečné náklady a ne paušál)

Velice děkuji za odpovědi, které mají smysl...
xorlaf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 10. 4. 2011 14:55

Jezdíš autem pro podnikání tak musíš platit silniční daň (TEČKA).

Silniční daň není kvůli nákladům ... silniční daň je kvůli povinnosti.

Nebudeš platit silniční daň porušuješ zákon a následky si přičti sám (šest měsíců až tři léta odnětí svobody).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xorlaf 10. 4. 2011 15:55

To co píšeš platí pokud máš auto v podnikání, tam máš jasně stanovenou povinnost (nelze říct, že tento rok platit nechci), ale pokud využíváš(po odhlášení NEvyužíváš) auto k podnikání, ale nemáš ho vedeno jako hmotný majetek v účetnictví, jelikož je v osobním vlastnictví (proto jsem mohl využívat paušál pouze 4000,- a ne 5000 kdy je auto v majetku firmy), tak problém není přestat platit sil.daň samozřejmě si nemohu odečítat jakékoliv náklady, takže ho vlastně k podnikání účetně nijak nepoužívám (pokud jezdím 2,5km do kanceláře a 2,5km z kanceláře proč ho tam mít)...
ptal jsem se jestli musím FU dát vědět, že auto již používat nebudu a tím ruším silniční daň...
Již vím, že musím...
Rob děkuji za upozornění
xorlaf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod klodynka 29. 1. 2012 09:36

Ahoj,když budu tenhle rok podnikat jen cca asi do dubna-května,musím zaplatit silniční daň na celý rok?
klodynka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2012 20:33

Ne ... jen za měsíce kdy auto bude použito k podnikatelské činnosti (pokud to tedy je auto mimo obchodní majetek).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vecerapl 2. 3. 2013 15:51

Pokud auto nemá vedené v účetníctví a tedy ani neuplatňuje doklad na benzín, tak proč by měl platit silniční daň? :shock: Auto přeci může používat pro osobní účeli a že auto použije sem tam pro podnikání, jako že si jede na schůzku apod. je přeci jeho věc - auto nemá zapsané na IČ, tečka.
vecerapl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 2. 3. 2013 18:01

A to jsi vyčetl kde? V zákoně o dani silniční je totiž něco jiného.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod protektor1 12. 9. 2013 14:42

Dobrý den, jsem fyzická osoba nepodnikatel. Jeden známý by potřeboval ode mně půjčit "papírově" moje auto, aby na něj mohl jeho zaměstnavatel vykazovat služební cesty. Auto mu fyzicky nepůjčím, jen vyhotovím doklad a dám mu kopii velkého TP, s tím, že souhlasím, že bude auto dle jeho potřeb bezplatně využívat.

Jeho zaměstnavatel mu bude vyplácet cestovní náhrady za využití soukromého auta a bude samozřejmě povinen podat přiznání k silniční dani.

Potřeboval bych zjistit, zda pro mně jako vlastníka a provozovatele auta z toho nevyplývají nějaké povinnosti jako třeba, když onen zaměstnavatel nepodá přiznání k silniční dani nebo tu daň nezaplatí...

Přenese se tato povinnost na mně? Budu mít jako fyzická osoba nepodnikatel nějaké jiné daňové povinnosti, když mu auto půjčím bezplatně? Děkuji Vám za odpověď.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slazz 12. 9. 2013 15:45

Když to bude bezplatně, co z toho budete mít?
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod protektor1 12. 9. 2013 16:18

Já z toho nebudu mít nic - pouze vyhotovím souhlas s užíváním mého soukromého vozidla a předám mu kopii TP. Auto fyzicky užívat známý nebude.

Známý bude dostávat více peněz od svého zaměstnavatele, jelikož bude "užívat" mé auto k "papírovým" služebním cestám.

Jde mi pouze o má rizika, tedy jestli z toho pro mně nějaká rizika plynou....
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alexpraha 12. 9. 2013 17:06

Tento postup nedoporučuji. Zákon o náhradách sice nestanoví, že se musí jednat o automobil zaměstnance, ale tento postup neměl zákonodárce na mysli.
Do jednorázovky, nebo nějaké návalové, krátkodobé práce bych to použil - pár jízd, do tří měsíců.
Rozhodně bych to tedy nepoužil na dlouhé období. Když si vzpomenu na nejpřísnější postup FÚ, se kterým jsem se setkal, kamarád by musel zdanit tu část náhrad za automobil, protože s pořízením a dlouhodobým provozem automobilu neměl žádné výdaje jako mimořádný příjem, par. 10.
Riziko je o to větší, že se pravděpodobně bude jednat o daňovou optimalizaci za hranou zákona, jinými slovy, místo mzdy bude zaměstnavatel vyplácet cestovní náhrady.
V tom případě je lepší, když si kamarád koupí nějaké ojeté auto, postaví ho do stodoly na špalky a píše na ně náhrady. Postačí pak zaplatit jen povinné ručení a zaměstnavatel silniční daň. Ale i při cestovních náhradách, dopravném, apod.musí mít použití automobilu a uplatnění příslušných nákladů opodstatnění a musí se FÚ prokázat. Záleží na pečlivosti kontrolního odboru příslušného FÚ. Zažil jsem, kdy truhláři vyňaly z nákladů cestu Plzně do Karlových Varů, protože následnou zakázku nerealizoval, jen byl předložit cenovou nabídku. Po poradě s právníkem a daňovým poradcem se na odvolání vykašlal (a přeregistroval firmu do Prahy).
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slazz 12. 9. 2013 17:48

protektor1 píše:Já z toho nebudu mít nic .


Pak bych do toho nešel protože jde o podvod. Ono já bych do toho nešel aniu za úplatu:-)
slazz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Drejkaa 23. 1. 2014 19:42

když mám auto k podnikání které není psané na mě kdo platí silniční daň? Já nebo majitel?
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Drejkaa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2014 21:35

Osoba zapsaná jako provozovatel v technickém průkazu :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drejkaa 23. 1. 2014 22:30

Tak to je blbý a můžu to zaplatit za něj? Nebo tam musí on osobně?
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Drejkaa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků