Silniční daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 24. 1. 2014 17:22

a) daňové přiznání musí podat on (nebo se na něj alespoň podepsat)
b) nejde jenom o daňovou povinnost, ale i o zálohy - což jsou 4 platby za rok a jeden doplatek v lednu následujícího roku
c) pro tebe to je nedaňový výdaj
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drejkaa 28. 1. 2014 01:39

On ale nepodniká, podnikám já, jen k tomu užívám jeho auto. A daň jsem vždy platila já, jen od června užívám jeho auto k podnikání, protože své auto nemám.
Takže nevím jak vlastně teď.
Drejkaa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2014 20:09

Předmět daně silniční:
(1) Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále jen „vozidla“)
a) registrovaná v České republice,
b) provozovaná v České republice a
c) používaná
1. poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
2. poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.

Poplatník daně silniční:
(1) Poplatníkem daně je ten, kdo
a) je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla,
b) užívá vozidlo, v jehož technickém průkazu je zapsána jako provozovatel osoba, která zemřela, zanikla nebo byla zrušena, anebo vozidlo, jehož provozovatel je odhlášen z registru vozidel.

Prostě splňujete jak předmět daně silniční, tak on je poplatníkem daně. Není co dál řešit.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luban23 17. 12. 2014 12:26

Dobrý den,

mám dotaz k silniční dani. Jsem FO podnikatel. V majetku nemám žádné vozidlo. Sám mám 2 vozidla se kterými jezdím pouze já. Za rok 2013 jsem uplatňoval paušál na dopravu za 1 vozidlo v plné výši (používal jsem pouze pro podnikání). Za rok 2014 jsem z tohoto vozidla platil zálohy. Během roku jsem ho prodal známému. Jak to bude v přiznání k dani silniční. Rád bych uvedl od ledna pouze druhé vozidlo a to částečně (používáno pro podnikání i soukromě). Změnu jsem dopředu na FÚ nehlásil. Můžu tedy přiznání k dani silniční vystavit od ledna pouze na druhé vozidlo (které jsem FÚ nikdy nehlásil) a neřešit vozidlo první (z jehož byly oficiálně placeny zálohy).

Děkuji za odpověď
Luban23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 12. 2014 19:25

Tak změna auta se hlásí daňovým přiznáním ... akorát můžeš mít špatně zálohy ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kubis 12. 1. 2016 10:36

Prosím Vás, měl bych na Vás malý dotaz ohledně silniční daně. Dle předchozích příspěvků jsem pochopil, že silniční dań musí platit ten, kdo je uvedený jako provozovatel v TP.


Pokud jsem užíval ke svému podníkání (OSVČ, daň. evidence, neplátce DPH) vypůjčené auto (bez úplaty, zdarma), tak můžu si zaúčovat spotřebu benzínu dle ujetých km X spotřeba dle TP X cena benzínu dle vyhlášky, je to tak? :) Předpokládám, že náhrady za "amortizaci" (v roce 2015 částka 3,70 Kč) automobilu si nemůžu dát do cestovního příkazu, neboť automobil není můj. Jsou mé myšlenky legálně správné?
MobilMania: iPhone 6+ 64GB
Živě: i5-2500K, GTX 560 Ti, W10
Garáž: VW POLO 1.2 TSI
kubis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 12. 1. 2016 13:28

Ano. Je to správně. Benzín ano, amortizaci nikoliv. A silniční daň platí ten, kdo ti to půjčil.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dk1844 23. 6. 2016 11:14

Ahoj,

auto, které bylo mimo obchodní majetek, jsem občas používal i pro podnikatelskou činnost. Za tyto měsíce jsem vždy odvedl SD a uplatnil si na tyto měsíce paušální náklady 4000 Kč. Potud dobrý.

Teď mi auto ukradli. Co teď? Musím se od SD odhlásit? Jak? Nebo můžu být k SD přihlášený, jen tam nebudu vyplňovat žádné auto?

A když pak někdy zas nějaké koupím, tak jen do přehledu v DP o SD uvedu jiné auto?
dk1844
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 23. 6. 2016 21:13

Rok 2016 - přiznání podáš, protože jsi v roce 2016 používal auto k podnikatelské činnosti

Rok 2017:
- pokud nebudeš mít žádné auto tak to sdělíš správci daně (viz § 136 odst. 5 daňového řádu) - pozor nejde podat nulové přiznání na silniční daň ... musí to být "dopis"
- pokud budeš mít auto, tak přiznání podáváš dál

Alternativně - zrušit registraci k silniční dani ... ale když zase auto budeš používat k podnikání, tak se zase budeš muset registrovat.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dk1844 23. 6. 2016 21:52

Děkuju!
dk1844
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karelnovak67 19. 9. 2016 12:47

censored
karelnovak67
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Millanoss 21. 3. 2017 23:55

Asi jsem zapomněl zaplatit silniční daň, bude to stačit přiznat v daňovém přiznání a doplatit nebo jak se to řeší?
Millanoss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2017 20:47

Daňové přiznání k dani silniční se podává k 31. 1. 2017. Takže jsi asi zapomněl podat i přiznání.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 12. 2017 19:37

Mám dotaz k registraci k silniční dani - tu registraci mám podávat jako fyzická osoba nepodnikající (jako majitel vozu) nebo jako fyzická osoba podnikající (OSVČ)? Auto pro vlastní OSVČ používat nebudu, ale bude ho používat manželka jako OSVČ, nicméně auto je psané na mě.
anonymni

Odeslat příspěvekod Prochy75 11. 1. 2018 21:19

Pro finanční úřad jste pořád jedna osoba. Uvedení DIČ, IČ, RČ vás pouze identifikuje, aby si Vás mohl finanční úřad správě přiřadit
Prochy75
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků