Nedaňové příjmy při paušálních výdajích

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zadirr 25. 9. 2008 16:06

Jsem česká OSVČ, daně platím v ČR, používám paušální 50% výdaje. Vystavuji zákazníkovi faktury na práci a peníze které při tom utratím jsou výdaje zákazníka, čili všechny účty a faktury jsou na jeho jméno. Jenže tyto výdaje platím já a zákazník mi to potom zpětně proplácí.

Zákazník trvá na tom, že tyto peníze bude posílat na můj účet, na který posílá i peníze za práci. To znamená, že mi každý měsíc přistanou na účtu dvě sumy, jedna, na kterou jim vystavím fakturu, a druhá, na kterou jim nevystavím nic (předám jim štos paragonů, které jim patří).

Účetní zákazníka říká, že daně zaplatím jednoduše jen z té sumy, na kterou jim vystavím fakturu, a pokud by se kontrola z finančního úřadu ptala, co je ta druhá částka na výpisu z účtu, tak prý prostě řeknu, že to není daňový příjem. Problém je, že firma není česká a tudíž jejich účetní nemá páru o českých daňových zákonech, nikdy neslyšela o paušálních výdajích, takže jí moc nevěřím :-) (taky ji mimochodem dost překvapilo, že finančák má právo se mi podívat na bankovní účet...)

Díky za cenné rady :-)
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 25. 9. 2008 18:25

Tak vzhledem k tomu, že FU může u nás odhalit trestnou činnost ... tak na bankovní účty kouká ...

No a tak jak to děláte je to prostě špatně :-)

Ty příjmy, které vám proplácí zákazník jsou příjmy z podnikání ... a ty výdaje jsou výdaje na zajištění, udržení a dosažení oněch příjmů ... čili pokud jedete na paušál tak okrádáte stát na daních :-) Případně si zmenšujete obrat kvůli DPH ...

Takže buď tutlat dál a nebo přeskočit na skutečné náklady :-)

Btw kdyby to takhle dělal každý, tak jsme státem bez zaměstnanců, ale se samými podnikateli :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 25. 9. 2008 19:36

Dík za odpověď.

Zatím nic netutlám, daňové přiznání za tento rok jsem ještě nepodával a dřív jsem pro tohoto zákazníka nic nedělal. A protože nechci nic dělat špatně, tak se radši ptám (s půlročním předstihem).

Když přeskočím na skutečné náklady, tak si do nákladů nic nedám, protože doklady jsou vystavené na zákazníka (jsou to vesměs letenky, hotely a restaurace) a i kdybych si to do nákladů dal (spolu s mými skutečnými náklady), tak by ani tak náklady zdaleka nedosáhly 50% příjmů, takže na paušálních nákladech zůstanu v každém případě.

Mohl bych jednoduše zahrnout do příjmů i tyto peníze, které mi zákazník refunduje, a zaplatit daně i z nich, nezabilo by mě to. Ale když na ně vystavím zákazníkovi doklad, tak zákazník bude mít na jedny peníze dva doklady (ode mě a od dodavatele dané služby). Jo je asi taky špatně, ne?

Na DPH nehraju, zákazník není česká firma.

Btw kdyby to takhle dělal každý, tak by na tom Český stát docela dost vydělal. Platím na daních několikanásobně víc než průměrný zaměstnanec.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod paysoft 25. 9. 2008 20:01

Pokud byste jim na náklady, které jste za ně zaplatil, chtěl fakturovat, pak musí znít na Vaše jméno a vy si je necháte (zařadíte) do své daňové evidence (pokud byste uplatňoval skutečné výdaje ) a jejich nákladem je Vaše faktura, ve které jim tyto náklady (pře)vyfakturujete.

Pokud to chcete dělat tak jak to děláte(bez vlivu na příjmy), nezbyde Vám nic jiného, než peníze za doklady vybírat v hotovosti.
Navíc si myslím, že i oni s tím musí mít problém, když paragony a další doklady, které byly placeny v hotovosti, platí "podruhé" z účtu
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zadirr 27. 9. 2008 22:30

Když mi budou dávat peníze na ruku (což se jim z nějakého důvodu nechce), tak to nebude o nic legálnější, jen to nebude vidět :-)

Oni s tím zřejmě problém nemají, protože takto spolupracují s dalšími lidmi rozsetými po celém světě a zdá se, že já jsem první, kdo se nad tím pozastavil. Zároveň jsem první Čech, který pro ně pracuje. Že by v ČR byly jiné zákony než ve světě?
zadirr
Diskutér