Fakturace do zahraničí a DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Radozo 30. 10. 2008 17:20

Ahoj lidi.
Najde se někdo, kdo dokáže poradit jak by měla vypadat faktura za poskytnutí služby (prezentace)na webu- placená služba, poskytovaná lidem z celého světa? Ke všemu jsem plátce DPH a webová adresa končí org. ne cz. Poté co jsem pročítal diskuze ohledně placených služeb do zahraničí a ke všemu plátci DPH mám takovej pocit, že v mém případě se moje účetní zblázní. Nebo snad mohu zvolit jednu verzi faktury a uplatnit ji pro klienta v USA stejně jako v Číně. Za případnou radu moc děkuji. Radozo
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 10. 2008 17:59

je třeba rozlišit klienty z CZ, EU a ostatních zemí. v CZ v6dy s DPH. V EU musíš zjistit, jestli je plátce DPH. No a u ostatních zemí je to pokud vím vždy bez DPH.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 10. 2008 18:31

mikicz: bacha nejde o zboží, ale o službu, tam je to složitější. Docela by mě zajímalo jak bude určováno "místo poskytnutí služby".
Tohle by chtělo účetního - nejsem :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2008 19:45

Faktury budou muset být dvě
a) faktura - daňový doklad
b) faktura

Při poskytnutí někomu, kdo má sídlo v ČR: Faktura - daňový doklad včetně vyčíslení DPH
Při poskytnutí plátci v EU: Faktura - daňový doklad se sazbou české DPH 0 % a uvedení, že se jedná o reserve change - plátce v EU odvede daň za nás - více viz http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl ... ar=PRESENT
Při poskytnutí neplátci v EU: Faktura - daňový doklad se sazbou české DPH 0 % a uvedení, že se jedná o reserve change - neplátce v EU se na základě této faktury stává plátcem DPH ve svém státě a i z této faktury odvede daň za nás
Při poskytnutí někomu, kdo nemá sídlo v EU: Faktura bez jakéhokoliv vyčíslení DPH (stačí přeložit českou fakturu pro neplátce DPH)

Jo jinač ... místo uskutečnění zdanitelného plnění je místo, kde má příjemce služby sídlo, místo podnikání, nebo provozovnu pro kterou je služba poskytnuta ... viz § 10 odst. 6 zákona o DPH
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 30. 10. 2008 22:27

Rop: to místo platí takhle paušálně? Já jenom, že poskytnutí služby je třeba pronájem billboardu a tam bych místem plnění videěl spíš to, kde je fyzicky ten billboard. Nebo u nájmu prostor to, kde je ten prostor a ne kde má jaká firma sídlo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radozo 30. 10. 2008 22:47

Ahoj diskutéři.
To s tím místem fakt nevím. spousta našich zákonů je nejasných a když se zeptám na FU tak si také nejsou jistí. Jasné je to že prostor pro prezentaci na webu je koupen u nás a firma je registrovaná také v čr.Jen si nejsem jistý v tom, že prezentacese v různých zemích bude zobrazovat v (jejich jazyce) a bude se tvářit jako domovská stránka. Takže se dá říct ,že budu prezentovat v každé zemi.Pořád tuto službu , ale zprostředkovávám jako česká firma. Jinak dík za příspěvky aspoň vím co mám hledat a kde.Zkusím ještě jednou nějakého poradce a o výsledku budu informovat.
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2008 23:56

mikicz: obecně (dle § 9) je místo uskutečnění zdanitelného plnění (dále jen MUZP) místo kde má sídlo poskytovatel služby
avšak máme tu § 10 což jsou výjimky:
1. služby vázající se k nemovitosti mají MUZP tam kde je nemovitost,
2. přeprava má MUZP kde se poskytuje,
3. služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb, služby přímo související s přepravní službou, služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci mají MUZP tam kde je služba poskytována
4. u služeb vyjmenovaných v § 10 odst. 6 (a níže) je MUZP tam kde má sídlo ten komu je služba poskytována
Jedná se o tyto služby:
Kód: Vybrat vše
a) převod a postoupení autorského práva, patentu, licence, ochranné známky a podobného práva,
b) reklamní službu,
c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat, poskytnutí informací, překladatelské a tlumočnické služby,
d) bankovní, finanční a pojišťovací službu, s výjimkou nájmu bezpečnostních schránek,
e) poskytnutí pracovní síly,
f) nájem movité věci, s výjimkou všech druhů prostředků pro dopravu,
g) telekomunikační službu,
h) rozhlasové a televizní vysílání,
i) elektronickou službu,
j) přijetí závazku zdržet se zcela nebo zčásti v pokračování nebo vykonávání podnikatelské činnosti nebo práva uvedeného v tomto odstavci,
k) poskytnutí služby osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění služby uvedené v tomto odstavci,
l) poskytnutí přístupu k přepravní, distribuční nebo přenosové soustavě pro plyn nebo elektřinu, přepravu, distribuci nebo přenos plynu anebo elektřiny jejím prostřednictvím, včetně přímo souvisejících služeb.

A pak je pár výjimek z výjimek :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 10. 2008 23:59

Radozo: tak pokud je firma registrována u nás tak je po problému ... prostě je to poskytnutí služby českému plátci DPH :-) A ta stránka může být třeba "marťansky" ... to už je jedno :-)

Jo a jinak že jsou na FU občas hodně mimo to vím ... šak se taky choděj ptát :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radozo 31. 10. 2008 00:27

Budu konkrétnější ať v tom není hokej. České faktury jsou bez problémů jde hlavně o faktury vystavené do zemí z různých oblastí světa za prezentaci umění -umělcům jako v galerii na webu. O tom jsem se nikde nedočet, Což o to poplatky nejsou tak vysoké pro vyspělé země ,ale co třeba rusko, čína ,afrika tam už by se jim doklad o zaplacení hodil do nákladů.Dá se to pojmout jako sprostředkování služby, nebo jako reklama atd.Bude těžké to zařadit tak ,aby se to líbylo Fu a neměl touhu mě oškubat- jak je v kraji zvykem
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 31. 10. 2008 00:47

No nebuďte konkrétní trochu ale úplně ... nejlépe na příkladu ... :-)

Já to pochopil tak, že děláte pro Ruského uměleckého fotografa webovou galerii (webovou stránku) kam on nahrává fotky ... je to tak nebo je k tomu ještě něco nebo něco míň nebo něco jiného?

Pokud je to toto tak se jedná o elektronickou službu a MUZP je v matičce Rusi - tj. faktura jako pro neplátce :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radozo 31. 10. 2008 11:28

Rope - pochopil jste to vcelku správně. Jde o prezentaci děl na webu, ale na světě je cca 267 zemí s různými zákony takže matička rus je jen jedna s mnoha.Prezentovat se tam může každý.Dá se to nějak shrnout? Jak by měla vypadat fakturace- doklad o zaplacení aby si ho dotyčný mohl dát do nákladů a já také.(DPH v tom dělá čurbes jinak by to bylo "jednoduché")
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 31. 10. 2008 17:34

DPH tam prostě nebude žádné ... u nás je to osvobozeno s nárokem na odpočet ... takže co tam musí být:
Jméno dodavatele i odběratele
Adresa dodavatele i odběratele
IČ dodavatele a případně nějaký identifikátor podobného rázu odběratele
Údaj o tom, že dodavatel je zapsán do obchodního nebo živnostenského rejstříku - viz: viewtopic.php?t=302305 - musí tam být stejné náležitosti jako na webu

Dále tam musí být uvedeno co prodává a za jakou cenu v jaké měně.

Doporučuje se číslo dokladu.

A pak samozřejmosti jako kam zaplatit, jak zaplatit a do kdy zaplatit.

Zda je podpis na faktuře povinný bych se informoval od odběratele (u nás není .... )

Případně další náležitosti, které neodporují českému právu a cizí odběratel je požaduje :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radozo 1. 11. 2008 16:14

Rope děkuji za vaši snahu a pomoc.Vše si ještě ověřuji přes jednu známou, tak sem potom napíšu výsledek, Jinak si myslím, že to tak nějak musí být jak uvádíte. Díky a ať se daří.Radozo
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radozo 5. 11. 2008 22:34

Ahoj lidi . Tak všem které to zajímá. Výsledek mého snažení je potvrzený i FU a zní takto:
Od nového roku platí nový zákon o DPH,který poskytování služeb pomocí webu-prezentace, označuje jako elektronické služby a pro všechny okolní země- bez vyjímek platí osvobození od DPH .Částka uvedená na dokladu je tedy konečná a není od ní dále DPH odváděno.Jediná vyjímka je ČR zde platí klasický doklad s rozepsaným DPH a toto se pak odvádí (uplatňuje). Místo uskutečnění zdanitelného plnění je země- místo ,kde má příjemce službeb sídlo, provozovnu, pro kterou je služba poskytnuta.Voloďa v Rusku ,amík v Americe atd. Nezáleží tedy na tom jestli jde o EU a zbytek. Kdybych měl zhodnotit znalosti diskutérů ,řekl bych že Rop
na těch zákonech snad chrápe. Klobouk dolů Rope! A dík - i všem zúčastněným.Příště už neotravuju účetní a ptám se Vás. Mějte se Radozo
Radozo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 11. 2008 10:15

Radozo: no jenom jsi zappměl na jednu drobnost, vyplývající z EU předpisů o DPH. Pokud poskytneš službu neplátci DPH ze země EU, automaticky musí podat přiznání k DPH. Taky musíš odevzdat souhrnné hlášení, komu jsi tu službu poskytl.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron