Sdružení živnostníků - účetnictví

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 8. 2. 2009 20:49

Je vůbec ještě v dnešní době možná forma "sdružení živnostníků"??

A jak je to pak s uvádění IČ a DIČ a s účetnictvím vůbec?? Vždyť je to více fyzických osob-podnikatelů...
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 2. 2009 20:54

pokud vím, tak to pořád jde. účetnictví pokud není nutné, tak bych ho nevedl. vedl bych daňovou evidenci, a to tak, že ji vede každý ve sdružení.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 9. 2. 2009 10:04

Každý ve sdružení formou 50/50 nebo jak??

A jak je to s uváděním údajů IČ a DIČ??
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KackaB 9. 2. 2009 13:29

Nevím jestli je to takto 100% správně, ale my to děláme tak, že je mezi dvěma živnostníky uzavřena písemná smlouva o sdružení a v té je uvedeno, že se povede účetnictví u jednoho živnostníka, ten také vystavuje faktury apod. a na konci roku se vše rozdělí podle toho jaký mají mezi sebou podíl. Takže 50/50%. Tuto smlouvu jsme odevzdávali také na FÚ při registraci. Jo a akorát DPH podavají oba, jeden plné a druhé s nulou.
KackaB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 9. 2. 2009 14:00

KackaB: no jestli je tam napsané, že povede účetnictví, tak Vás chraň ruka páně... protože pokud jeden člen sdružení vede účetnictví, musí ho povinně vést všichni. dtto i s plátcovstvím DPH, ale tam je teď od nového roku trochu změna. fakturace a dělení v podstatě ok.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KackaB 9. 2. 2009 14:06

No je to daňová evidence :-) a né účetnictví.
KackaB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KackaB 9. 2. 2009 14:19

Změna v DPH u sdružení? Jej to budu muset pročíst znovu, jsem to nějak přeskočila. Díky za echo.
KackaB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 9. 2. 2009 15:02

něco ohledně skupinové registrace. moc jsem to nezkoumal, protože se mě to netýká. ROP bude vědět, až dorazí.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 10. 2. 2009 21:58

tak tedy
a) sdružení podnikatelů (nejen živnostníků) je stále možné dle občanského zákoníku ... já jsem účasten v jenom sdružení ... vari dokonce ve dvou (to je pak pěknej hokej hlavně pro sociálku)
b) co se týče účetnictví tak ... jak říká mikicz účetnictví pokud není povinné (viz začátek zákona o účetnictví) tak nevést ... vést daňovou evidenci či evidenci příjmů (pro uplatňování výdajů paušálem) ... daňovou evidenci vede jeden (pověřený) účastník sdružení, který na konci roku všechny příjmy, výdaje, pohledávky, závazky a majetek rozdělí v dohodnutém poměru mezi jednotlivé členy sdružení a každý to pak daní sám (může to být jeden z příjmů dle § 7 ... viz vari ... ten sčítá příjmy ze dvou sdružení a pak to teprve píše jako jedno číslo do daňového přiznání)
c) skupina z hlediska DPH u sdružení neexistuje (nesmí existovat, protože se nejedná o majetkově propojené osoby ... to se týká jenom velkých korporací ... jako například ČEZ a i pro ně to není povinné) ... za sdružení podává priznání pověřený člen ... a ostatní podávají nulové přiznání (pokud nemají ještě něco mimo sdružení)

Jinak sdružení samozřejmě má své nevýhody v tom, že za závazky ručí všichni veškerým majetkem ... takže když vás druhý vypeče ... tak smolík ...

Na druhou stranu se s tím dají dělat pěkné věci (já díky sdružení uteču hrobníkovi z lopaty .... nebýt sdružení tak zaplatím sociálku jak mourovatej a takhle převedu zisk na druhého, kterému to neublíží a já budu pan jedna velká nula :-D)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KackaB 11. 2. 2009 21:21

Díky, tak takhle přesně to děláme už asi 3 roky. Daňovku (dříve jednoduché účto) vede jeden pověřený, což máme ve smlouvě a na konci roku si to pak vše rozděluji a každý podává sám přiznání a přehledy. DPH podává ten co vede daňovku a druhý dáva s nulou, protože nemá nic jiného. Díky, že jste se mi tak hezky rozepsal a potvrdil. ;-)
KackaB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod smili_ales 10. 1. 2010 18:10

Ahoj,

chtěl bych se v této souvislosti zeptat, zda je možné, aby nějaký z členů nově vznikajího sdružení při vstupu do sdružení zaplatit poplatek - něco jako podílnictví na vznikajícím sdružení.

Rodí se nám velmi vážná možnost spolupráce na obchodu a rozhodujeme se, co by bylo administrativně nejvýhodnější - buď každý sám za sebe, svojí evidenci atp., což má nevýhody, že nemůžeme právně vystupovat jako jeden objekt vzhledem k zákazníkovi, druhou variantou je založení s.r.o., což by ale následně bylo podle mého názoru administrativně neúměrně náročné a poslední variantou je založení onoho sdružení. Jenže jde mi o to, zda by do smlouvy bylo možné, že mi každý z podílníků zaplatí určitý obnos - něco jako možnost se podílet na dané podnikatelské činnosti. Samozřejmě uplně nádherné by bylo, kdyby si to mohli dát do evidence jako náklad, ale není mi vůbec jasné, jak toto sepsat/napsat, aby to všude prošlo a bylo korektní (já bych to měl jako příjem??)...

A když už jsem u toho, existují nějaká pravidla pro určení tohoto podílnictví? Například na základě obratu, respektive zisku? Zase aby to nebylo napadatelné nebo něco podobného nebo je to pouze a jen na základě dohody smluvních stran.

Díky za rady někoho zkušenějšího :-)
smili_ales
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků