DOP Vs. Smlouva o dílo Vs. ŽL

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod richis 24. 5. 2009 12:59

Mám na vás dotaz. Mám status studenta. Dělám externě obrázky pro jednoho klienta (jedná se o počítačovou grafiku). Zajímá mě, jak se s tímhle můžu právně "vypořádat"...? Jednou z možností je živnostenský list, ten se mi ale díky nutnosti zdrav. a soc. moc nelíbí (hlavně teď, pokud se dostane k vládě ČSSD a zvedne procenta...). Další možností co jsem slyšel je možnost dělat tohle přes dohodu o provedení práce nebo smlouvu o dílo. (Dohoda o pracovní činnosti ne, protože tam už zdrav a soc je).

Jde mi o to, jestli je takto možno pracovat (bud na smlouvo o dílo nebo na dohodu o provedení práce)...?
Tam by jediný problém mohl být, že činnost, kterou dělám je možná "trochu více" soustavnější než by se na Dohodu o provedení práce teoreticky slušelo a možná bych právě proto měl dát přednost ŽL... právě o tohle se zajímám.

Chci se tedy zeptat, kolikrát do roka můžu odbržet platbu od jednoho stejného klienta, na dohodu o provedení práce, aniž by to bylo nějak "nelegální"? (Pokud se vlezu samozřejmě do limitu 150 hodin ročně pro jednoho klienta).

Můžu tuto práci rozdělit např. na 4 části? Tzn 4x ročně obdržím od klienta platbu (a celkem jsem pro něj tedy dělal 4x37,5 hodiny ročně). Tohle je legální ne? Pro jednoho klienta můžu dělat 4x do roka (a 4x do roka tedy obdržet platbu) a když se vlezu celkově s tímto jedním klientem do 150 hodin ročně, tak je všechno ok,Chápu to správně ??
richis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 24. 5. 2009 13:22

richis: jako student zalohy na soc/zdrav neplatis, takze ceho se bojis?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richis 24. 5. 2009 17:34

:-D... ani na konci roku to neplatím jo...?
richis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 24. 5. 2009 19:12

Zdravotní platíš vždy pokud máš zisk ... jenom v prvním roce podnikání nemusíš platit zálohy ... a platíš z reálného zisku nikoliv minimální zálohy jako běžný podnikatel
platba zdravotního = zisk * 0,5 * 0,135
Sociální pojištění platíš pokud máš zisk vyšší než cca 55 000 Kč za rok (tak nějak to bude pro rok 2009). Pokud tuto hranici překročíš tak zaplatíš sociální tak jak ti vyjde a další rok platíš zálohy v minimální výši na vedlejší činnost .... a další rok se to opakuje
platba sociálního = zisk * 0,5 * 0,292
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richis 24. 5. 2009 21:07

Ale tohle já vím... na tohle se neptám... To jsem myslel jen jako narážku (ten svůj druhý příspěvek) na toho S7N uživatele, protože mě už štve, jak se všude tvrdí že studenti neplatí. PLATI, jen "až" na konci roku, což pro většinu je nic moc zásadní výhoda...

Znáte prosím někdo odpověd na otázku z mého prvního příspěvku?
richis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 24. 5. 2009 22:01

Jo jinak pokud to bude opravdu jenom jeden klient tak doporučuju dohodu o provedení práce ... a každého 1/4 roku psát třeba 30 hodin a se sazbou 2000 Kč za hodinu ... a je to ... a podepsat růžovej papír ... ať státu nepůjčuješ tolik na daních ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 25. 5. 2009 06:18

Jen chci upozornit na jisté "špecifikum", které se projevuje u řady úřadů, totiž, že příslušná instituce ve dvou různých městech se na stejný problém dívá diametrálně odlišně.
V tomto případě vás může buzerova OSSZ , že jde o opakovanou činnost, není nahodilá a výjimečná.
Zdeněk Málek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 25. 5. 2009 07:24

U dohody o provedení práce asi těžko ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 25. 5. 2009 07:51

richis: dovedes rozlisovat psany text? Pokud ano, tak si nech od nekoho vysvetlit co znamena "neplatit zalohy", predevsim to slovo zalohy.

A co si jako predstavujes? Ze jsme te nechali vystudovat z nasich penez a ty ted budes vydelavat a vsechno si budes nechavat pro sebe a nehodlas platit dane?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richis 25. 5. 2009 09:02

S7N4: Jde mi o to, že to platit stejně budu muset, o to mi jde... Ptal jste se přece ve svém prvním příspěvku o co mi jde, ne :-)...? Taky se naučte číst :-). Kromě toho můj děda v době kdy podnikal odvedl na daních tolik, že to myslím mé vzdělání bohatě pokryje, takže asi tak milý pane, pokud teda takový ehm... argument budeme brát v potaz. Kromě toho daně platit hodlám, o tom se tu myslím nebavíme :-[ .

Rop: Takže to tak jde ano... Skutečně v tom není žádný velký problém...? Já okolo toho laboruju už celkem dlouho a nechce se mi věřit že by to šlo až takhle lehce :-) (protože by to bylo až moc pěkné...)?
richis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 25. 5. 2009 09:28

U toho dotazu hodně závisí na částce vydělaný za rok. Optimálně bych to viděl takhle: udělat si ŽL, hlídat si hranici příjmů cca 110 tisíc, aby to nepřelezlo hranici pro placení sociálního, náklady uplatňovat procentem z příjmu. Do týhle hranice by se platilo je zdravotní procentem ze zisku, sociální nic, daně minimum. Kdyby to mělo tu hranici o něco přelézt, tak ten zbytek udělat na DOP.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mikcik 25. 5. 2009 16:12

No ale já ŽL list nechcu ještě z jiných důvodů, je to složité a nechce se mi to moc tady vysvětlovat, prostě zkuste vzít v potaz že ŽL fakt ne.

Ale u DOP přece není určená horní hranice vyplácené mzdy...? Podle jakpodnikat.cz by to klidně mohlo být "milion" ne... Je to v tom skutečně problém v té částce...?

(jinak bych příjem měl nevím jak velký, asi někde od 100 000-200 000kč. Reálné náklady, protože jde o PC grafiku bych měl celkem tak nějak nulové :-(...

U DOP přece není určena horní hranice odměny...?
mikcik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 25. 5. 2009 19:57

Není určena, ale kdyby po mně jako odběrateli chtěl dodavatel, abych mu udělal DPP na 200 tisíc, tak bych se s ním asi rozloučil. Ona je s tím taky spojena nějaká agenda, ale pro zaměstnavatele.

To se rozhodni, jestli odběratel o tebe tak stojí, že se s tím bude takhle patlat.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 25. 5. 2009 21:28

Tak pokud to není jeho první zaměstnanec tak to je pohodka ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikcik 25. 5. 2009 22:15

Ty jo...
Takže by to fakt jakože šlo!? To by bylo super... :tleskani ...

A co kdybych mu podepsal jakýsi růžový papír nebo co, to bych si to pak danil sám?

A ještě se chci zeptat, jestli u DOP můžu uplatnit nějaký náklady, at už paušálně nebo (a to lépe) účetně?
mikcik
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků