Živnost na jednu věc a Smlouva o dílo na druhou?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yhuld 9. 7. 2009 00:08

Dobrý den,
Chci se zeptat ještě na jednu věc:

Když mám živnost na určitou činnost (řekněmě webovou tvorbu), tvořím pro jednoho zákazníka web a tento stejný zákazník má ode mě zájem i o nějakou hudbu (řekněmě že jsem webdesigner i hudebník zároven ale živnost mám jen jednu a to sice na webdesign).

Můžu za tohohle předpokladu vystavovat faktury na webdesign normálně v rámci své živnosti a jednou za rok udělat smlouvo o dílo na hudbu (tzn. jako vedlejší příjem který neuvedu do příjmů živnosti ale jako ty příležitostné příjmy nebo-li paragraf 10 (nebo jak)).

Mohu to takto udělat, je to legální, nebudu popotahován?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 9. 7. 2009 08:20

yhuld: a proc si nerozsiris zivnosti (respektive obory), zvlast kdyz je to zadarmo?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod yhuld 9. 7. 2009 10:51

Protože nechcu :-), protože nechcu mít další příjmy do živnosti a dostat se přes 56 500kč zisk :-)...

Prostě mi jen prosím napište, jestli je to možné a legální tak jak jsem to popsal a jestli mi někdo nebude dělat problémy (když to bude tak jednou za rok (max 2 a to spíše už ne) )?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 9. 7. 2009 11:07

LOL, ty nejak nechapes, ze ty prijmy se scitaji tak jako tak.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod yhuld 9. 7. 2009 12:51

LOL pokud vím, tak se mi příjmy sčítají jen pro daň, ale příjem který mám MIMO živnost (jako třeba právě na tu smlouva o dílo) se mi do živnosti NEPOCITA a příjem ze ZIVNOSTI mi nezvyšuje (a já si ten příjem ZE ZIVNOSTI musím udržet právě pod 56 000kč, protože potom nemusím platit soc pojištění :-)... Chápeme :-)?

(Nebo se snad mýlím (?) (pak se klidně omluvím) ).

Můžete mi tedy poradit jestli ten postup z prvního příspěvku je legální a v normálu, akceptovatelný?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 9. 7. 2009 12:53

a) příjmy se sice sčítají, ale jen pro účely daně z příjmů ... u sociálky a zdravotky nikoliv
b) pokud mám živnost na něco a chci jednou za rok udělat něco jiného tak to samozřejmě jde rozdělit jako příjem dle § 7 a dle § 10
c) existuje ovšem riziko toho, že kontrola ti to přešoupne do podnikání a nebo naopak tě obviní z neoprávněného podnikání ...
d) je zde riziko, že při kontrole u tvého zákazníka se přijdou podívat i na tvoje (ze strany tvého zákazníka) prapodivně vypadající podnikání a následuje bod c)

Doporučuju toto dělat s maximální opatrností a ještě radši v úplně jiných oborech - např. programátor jednou za rok jde sousedovi (kterému udělal web) vykopat brambory ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod yhuld 10. 7. 2009 00:05

Však hudba a webdesign jsou dost odlišný práce podle mě...?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 7. 2009 08:06

yhuld: bohuzel (mozna bohudik) to neni podle tebe, ale podle financaku :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 10. 7. 2009 10:56

Naštěstí to není dle finančáku ale živnosťáku ...

Spíš by mě zajímalo co se skrývá pod pojmem "hudba" ... těch možností distribuce hudby je strašně moc ... od prodeje CD nosičů až po koncertování Alexandrovců ...
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod yhuld 10. 7. 2009 15:30

Hudba jako tvorba hudby, skládání...

To je přeci něco úplně jiného než živnost webdesign a udělám to jen jednou ročně... TO mi snad problémy dělat nemohou...?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 10. 7. 2009 16:19

Pokud se ta hudba pak neobjeví na těch webových stránkách do tebe ... tak bych řekl, že to snad může být i jedno ... hlavně do smlouvy uveďte svoje rodné číslo ... nikoliv IČ
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod yhuld 10. 7. 2009 18:00

Jo to vím, rodné číslo namísto IČ a nějaký jiný název místo faktury, třeba "danový doklad"?
yhuld
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 7. 2009 18:39

No danovy urcite nikoliv.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 11. 7. 2009 10:34

Na co doklad? Když bude smlouva? A pak je nejjednodušší, když vám to pošle na soukromý účet ...

Všichni jsou jak střelení, a chtěj od každého fakturu a každý si myslí, že bez faktury pro nikoho nic nemůže udělat ... :roll:
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 11. 7. 2009 11:48

Rop píše:Všichni jsou jak střelení, a chtěj od každého fakturu a každý si myslí, že bez faktury pro nikoho nic nemůže udělat

A kdo za to může? 8-P
stanislav.stribrny
Diskutér

Další stránka