Jak funguje danění u s.r.o. ?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 2. 11. 2009 10:16

Založí se společnost s.r.o. se základním kapitálem a mně by zajímaly 2 věci :

1) Jak funguje danění příjmů u s.r.o. ? (Někde jsem slyšel, že každý ze společníků daní dle zisk velikosti svého podílu.)

2) Jak se tvoří firemní fond ? (Co se děje s penězi, které zbydou po odečtení nákladů ?)
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 11. 2009 11:56

1) a)nejdříve se zdaní zisk společnosti jako celku - daň z příjmů právnických osob
b) z toho, co se vyplácí jednotlivých společníkům si každý platí daň z kapitálových výnosů (něco jako daň z dividend u akcií)

2) společnost si klidně může nerozdělený zisk ponechat jak dlouho bude chtít, popř. ho použít na co chce - investice, nákup zásob,.... Není povinné rozdělovat zisk mezi společníky.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 2. 11. 2009 16:07

S výjimkou rezervního fondu.
Společnost musí ze zákona ze zisku vytvářet rezervní fond minimálně do výše 10% základního kapitálu. Ten se pak smí používat jen na úhradu ztráty. Resp. peníze smíš použít na co chceš, ale nesmíš je vyplatit jako podíly na zisku.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý