Být či nebýt plátcem DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lC 11. 11. 2009 00:07

Zdravím,
Jsem student a založil jsem si volnou živnost na různé oblasti (správy systému, služby v oblasti HW, tvorba síťí, montáže antén,...).
Zároveň sem se registroval jako plátce daně. Přišlo mi DIČ z FÚ.
No jelikoš sem ještě žádnou službu neposkytl zvažuji co pro mě bude lepší. Zda zůstat plátce nebo zrušit.

Příklad:
Nakoupím materiál (u plátců DPH)
přidám si malé marže
naučtuji třeba práci 500
a vystavím fakturu.

Zisky cca. 20000-30000 měsíčně.

Co je pro mě výhodnější být nebo nebý plátce DPH. Občas to budou služby pro firmy (taky plátce) ale většinou pro koncové zákazníky. Na čem teoreticky vydělám více? Raději se ptám hned, protože v pozdější době už by byl problém si klást tuto otázku :-)) Prostě abych nebyl stratný já ani ostatní, no.

Díky moc za radu.
lC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 11. 11. 2009 07:04

Po 101. najdi si identickoé vlákno zde ve fóru, kde to již bylo řešeno.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmas13 12. 11. 2009 17:32

no určitě nebuď plátce DPH. Tvoje koncové zákazníky nebude zajímat jestli to co jim bude fakturovat je s daní nebo bez daně. Je zajímá konečná částka. A v případě že bys byl plátce DPH, část své maržebys obětoval na DPH.

Nehledě na to, že pokud nebudeš plátce DPH můžeš si výdaje uplatňovat paušálem (pokud to je pro tebe výhodnější), což v případě plátce z pochopitelných důvodů nemůžeš.
Podpis v rozporu s pravidly fora - odstraneno administratorem.
xmas13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 12. 11. 2009 18:23

xmas13: a prosimte kam na takovy kraviny chodis?

pokud bude platce DPH a bude prodavat plátcům tak je to výhodnější ...

pokud bude prodávat neplátcům tak je výhodnější být neplátce ...

pokud chce uplatňovat výdaje paušálem tak klidně plátce DPH být může ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod xmas13 13. 11. 2009 08:10

rop:

vzhledem k tomu, že většina jeho zákaznílů jsou koncoví zákazníci, je výhodnější nebýt plátce. To by se mu vyplatilo pouze pokud by podnikal v oboru kde má sníženou sazbu DPH nebo většina jeho zákazníků jsou plátci DPH.

Jakou kravinu v tom vidíš???
xmas13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 11. 2009 10:59

xmas13: Rop má recht, nemůžeš paušalizovat. Já mám drtivou většinu zákazníků koncáky, jen asi 20% jsou plátci. Podle mého je to to tom, zda podnikáš jako obchodník a jakou máš marži, resp. právě onu "přidanou hodnotu". Když jsi obchodník a máš marži řekněme v řádech max. desítek procent, řekněme 30%, tak je ti to jedno, DPH sice na vstupu zaplatíš, ale zákazníci ti ho na výstupu zase dají. A pokud máš nějaké odběratele jako plátce, jsi pro ně výtaný dodavatel a to má své +. Naopak, pokud podnikáš v oboru, kde především přidáváš ke zboží svoji práci, pak tě DPH odere na kost a de facto zdraží tvoji práci, aniž bys z toho měl nějaký přínost (pokud budeš plátcem).
Navíc, pokud jsi dovozce, tak být plátcem je výhodné i pro cashflow, protože na dovozu DPH neplatíš, tj. zboží tě stojí "míň" a DPH odvadíš až kvartálně, takže DPH v ceně zboží uhrazeného koncovými zákazníky ti leží na účtě.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod zdenekj 13. 11. 2009 16:17

Nějak jsem nepochopil, Plátce daně K DPH už jste? Pokud ano můžete registraci zrušit až za 12 měsíců?
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 13. 11. 2009 18:45

xmas13 píše:Jakou kravinu v tom vidíš???

Tuhle:
xmas13 píše:Nehledě na to, že pokud nebudeš plátce DPH můžeš si výdaje uplatňovat paušálem (pokud to je pro tebe výhodnější), což v případě plátce z pochopitelných důvodů nemůžeš.

Ruprecht001 píše:xmas13: Rop má recht, nemůžeš paušalizovat.

Snad přesně naopak ... ne?
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 11. 2009 23:23

Rop: Tím jsem ale neměl na mysli paušál daně, ale zevšeobecňování nějakého tvrzení :-D To jen aby opět nedošlo k záměně.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 11. 2009 23:47

Bože :lol:
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod xmas13 16. 11. 2009 19:00

trošku (více) jsem se do toho zamotal, to se omlouvám. Moje chyba:)
xmas13
Kolemjdoucí