Prodej výrobků z USA

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod F3nd3r 16. 11. 2009 17:13

Dobrý den, potřeboval bych prosím zodpovědět několik dotazů ohledně placení cla a daní v budoucím podnikání. Měsíční výdělek by neměl přesáhnout 5000 Kč.

Chystám se v aukcích a různých obchodech v USA nakupovat obuv a pokud možno i nějaké textilní oblečení, po té si je nechat poslat poštou a zde přes aukci opět prodat.

1) Zajímalo by mě pokud si nechám poslat třeba 1x týdně balík(určený k dalšímu prodeji) v celní hodnotě do 150€ ,jestli se mi tam ty balíky nějak nasčítají a vznikne mi pak povinnost platit clo a dph?

2) Mám povinnost platit nějaké taxy ze boží(převážně obuv a textil), které si nechám poslat a je určené k prodeji?

3) Jak sem psal můj měsíční výdělek by neměl přesáhnout 5 000 Kč, musím si pořídit ŽL a budu mít po tom povinnost podávat daňové přiznání?

Omlouvám se jestli zde pokládám duplicitní dotazy ale stránky a kalkulačka celní správy pro mne byla opravdu velká záhada....
F3nd3r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 11. 2009 17:16

Co si matně pamatuji z minulého zaměstnání, tak proclít se musely všechny zásilky i když bylo nakonec vyměřeno třeba nulové clo, samozřejmě DPH bylo vyměřeno vždy.

Pokud půjde o pravidelnou výdělečnou činnost, měl by na to být ŽL. To, jestli jde nebo nejde o pravidelnou výdělečnou činnost by řešila až případná návštěva z finančního úřadu :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod F3nd3r 16. 11. 2009 17:26

PatrikChrz píše:Co si matně pamatuji z minulého zaměstnání, tak proclít se musely všechny zásilky i když bylo nakonec vyměřeno třeba nulové clo, samozřejmě DPH bylo vyměřeno vždy.

A tady je právě asi další kámen úrazu, to znamená, že já se tedy nějak musím registrovat na celním úřadě musím se registrovat jako plátce DPH? Vůbec tomu nerozumím na celní správě mi vůbec nic neřekli, jen mi zopakovali, že zásilky nepatrné hodnoty jsou osvobozeny od CLA a DPH.

Kód: Vybrat vše
Od 1.12.2008 je částka pro uplatňování uhrazení cla 22 EUR nahrazena částkou 150 EUR /+- 180 USD při dovozu zásilek ze třetích zemí - i z USA. To znamená, že všechny zásilky pod touto hodnotou by již měly procházet celnicí bez dokladování faktury, bez hrazení cla a DPH.

Přesáhne-li deklarovaná hodnota zboží 150 EUR / cca 180 USD, vztahuje se na položku povinnost zaplatit DPH. Pro Vás to znamená, že si musíte k ceně zboží připočíst ještě nepříjemných 19%.

Pořád ale nevím jestli se tyto dva odstavce vztahují i na zásilky, které budou určeny k dalšímu prodeji.
F3nd3r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod F3nd3r 16. 11. 2009 17:38

Kdy se platí clo v ČR?
Tady zveřejňujeme odpověď celní správy v Praze (p. H. Jursíková) na otázku: Od jaké částky jsou osvobozeny zásilky přicházející z mimo EU od dovozních poplatků(kdy se platí clo a DPH)? - kopie z emailu z dne 22.7.2009

... Clo je příjmem rozpočtu EU a osvobození od dovozního cla je upraveno jednotným předpisem EU. Osvobození od DPH při dovozu zboží je však upraveno legislativou jednotlivých členských států Společenství, která akceptuje základní pravidla příslušných směrnic EU. Přitom může být příslušná směrnice uplatňována podle potřeb daného státu. DPH je příjmem státního rozpočtu každého státu.

Při dovozu zásilky do České republiky platí následující ustanovení:
Od dovozního cla i daně je osvobozena zásilka zboží nepatrné hodnoty, kde souhrnná hodnota zboží v zásilce nepřekročí částku 150 EUR. Limit se určuje přepočtem koruny k EUR v poměru 24,513 : 1.

Pokud obsah zásilky překročí uvedený limit, nejedná se o zásilku nepatrné hodnoty a veškeré zboží v zásilce podléhá vyměření celního dluhu, tedy cla a daně.
Podle ustanovení českého zákona o DPH se od daně osvobodí zboží, které je podle předpisu EU osvobozeno od cla. Limit 22 EUR při vyměřování cla u zásilek zboží nepatrné hodnoty, který byl uplatňován do 31.3.2009, byl navýšen na částku 150 EUR, pro vyměřování DPH však některé státy limit nezvýšily.

Ještě jsem tedy našel toto, jestli to dobře chápu, tak podle výše uvedeného textu si sem můžu nechat poslat zboží za 150€ a při tom nic neplatit.
F3nd3r
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 16. 11. 2009 22:18

tak začnu od konce:

Plátce DPH:
a) prodáš věci za 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců
b) dovezeš z EU věci za 326 tis. Kč za kalendářní rok
c) "dovezeš" službu z EU
to jsou takové nejčastější věci kdy se staneš plátcem DPH

Clo:
Zásilky do hodnoty 150 EUR jsou osvobozeny od CLA a tím pádem i osvobozeny od DPH a to i pro účely podnikatelského nákupu. V případě zásilky větší hodnoty celníci sami vyměří clo a DPH.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod papshop 16. 11. 2009 22:38

Clo do 150 EUR osvobozeno, ale DPH se platí od 22 EUR. Nebo ne?
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 16. 11. 2009 23:39

Už milion let (tedy od roku 1993) platí, že co je osvobozeno od cla je osvobozeno od DPH ... teď je to zrovna napsáno v § 71 odst. 1
Dovoz  zboží  je  osvobozen  od  daně,  pokud  je dováženému zboží přiznáno  osvobození  od  cla podle zvláštního právního předpisu,^49) s výjimkou  dovozu  vybavení  domácností  určeného k zařízení rekreačního objektu,   zboží  vzdělávací,  kulturní  a  vědecké  povahy,  vědeckých nástrojů  a  přístrojů,  nástrojů  a  přístrojů  určených  pro lékařský výzkum,  stanovení  lékařské  diagnózy  a  provádění lékařských výkonů, pokud není osvobozen podle odstavce 2.

Ono sledovat jedno osvobození od cla a jedno osvobození od DPH by do státní kasy doneslo méně peněz než by stál plat celníka ...
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod papshop 17. 11. 2009 08:11

Pokud máte zásilku dražší než 22 Eur, připravte se na další poplatky. Pokud je balík posílán kurýrní službou (což většinou bude), počítá se do hranice 22 Eur i poštovné. Platit budete clo, daň z přidané hodnoty a případně další poplatky vyměřované při dovozu zboží (více informací zde). Pokud si na celní správě nebudou jistí, co ve vašem balíku je, tak budete vyzvání k identifikaci zboží.K vyřízení obvykle stačí telefonát.
http://www.zive.cz/clanky/navod-jak-nak ... fault.aspx
Prosím u upřesnění jak to tedy skutečně je. Díky

Výpis z článku na živě.cz z 11.7.2008
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 17. 11. 2009 11:42

No a od 1. 4. 2009 to platí jinak ...

stačí si pořádně přečíst toto forum
F3nd3r píše:
Limit 22 EUR při vyměřování cla u zásilek zboží nepatrné hodnoty, který byl uplatňován do 31.3.2009, byl navýšen na částku 150 EUR, pro vyměřování DPH však některé státy limit nezvýšily.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 17. 11. 2009 11:58

Rop: Jen dodatkový dotaz: Počítá se do této částky 150e i cena dopravy?
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2009 12:00

100 %. Dokonce jí jsou schopni celníci dopočítat dle tabulek pokud není uvedena přímo na faktuře a nebo není uvedeno, že doprava je v ceně zboží.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod smili_ales 17. 11. 2009 12:44

Předpokládám, že stejná pravidla platí i pro dovoz z Číny, akorát já osobně bych nesplnil (podmiňující čas, protože se chci napojit přímo na výrobce, nikoliv distributora pro EU) podmínku oněch 150€, takže musím být plátce.

Ale co mne zajímá je druhá věc. Jak je to s certifikací zboží? Jedná se o kanc. spotřební materiál a jde mi o to, aby mi obchodní inspekce neřekla, že toto zboží se tady prodávat nesmí, že je nebezpečný atp.

Jak se dá tomuto vyhnout? Musí se žádat OI o přezkoumání zboží nebo ne? docela mi to vrtá hlavou

Díky A.M.
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2009 12:59

Standardně za nezávadnost výrobku ručí tuzemský výrobce, v případě zahraničních výrobků dovozce. Můžeš si nechat výrobek samozřejmě otestovat v nějakém státním zkušebním ústavu (např. v Brně), ale to stejně nic nezaručuje. Zvláště u čínských výrobků je kvalita proměnlivá, jednou použijou tu barvu (nezávadnou), příště jinou (závadnou),...
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod smili_ales 17. 11. 2009 13:10

Dobře... a pokud budu garantovat vracenim penez, tak mi v podstate nic nehrozi? Jde mi o to, ze je treba moznost, aby to nekdo nenechal treba v blizkosti ditete (a i kdyz to je v manualu napsany), to treba vypije a znate to - spatny budu samozrejme ja.
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2009 13:14

odpovědnosti za výrobek se zbavit nemůžeš :( Pokud dodavateli nevěříš, měl by sis testovat každou dodávku (což je samozřejmě ekonomicky nesmysl).

Pokud se bojíš, že může být problém, tak jako dovozce si dej SROčko a kupuj to pak od něj :D
PatrikChrz
Administrátor

Další stránka