Pracovní poměr vs. živnost

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lukasXY 20. 11. 2009 12:43

Dobrý den,
získal jsem práci a zaměstnavatel mi dal na výběr, zda chci pracovat na HPP nebo na živnost. Něco málo jsem o tomto problému našel na netu, ale spíš by mě zajímaly praktické zkušenosti, jestli je někdo má. Řešil někdo zvás tuto situaci? Jak jste se rozhodli? Vidíte v té nebo druhé metodě nejaké výhody?

Vložil jsem to do skupiny Daně a účetnictví, protože tam spatřuji největší rozdíly.

Za každou odpověď děkuji.
lukasXY
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 20. 11. 2009 12:57

Pokud ti zaměstnavatel nabídne stejné peníze jako superhrubá mzda včetně odvodů povýšené o dovolenou, tak jdi do živnostňáku. Uplatníš paušál a dostaneš se s daněma a odvodama podstatně níž (odhad je cca na půlce), než u pracovního poměru. Risk je teoretická kontrola, která by to označila za skrytou formu závislé činnosti a chtěla by doměřit daně. Jsi-li z velkého města a pokud budeš uplatňovat paušál, je riziko daňové kontroly minimální. A i kdyby přišla, tak se to dá ustát, ale může být dohadování a soudní spor.

Na pováženou je to v případě, že ti zaměstnavatel nabízí superhrubou a nenavýší jí o dovolenou. Dovolená je 4-5 týdnů a pokud jsi na ŽL, až si vybereš dovolenou, neběží ti žádný plat jako u zam poměru.

A v neposlední řadě, na ŽL nemáš ochranu pracovním zákoníkem, kterou nám vyjednal tatíček Falbr - nemáš nárok na odstupné, zaměstnavatel přeruší spolupráci snáze (pokud nemá nějaké závazky ve smlouvě) a můžeš být zodpovědný za škody do plné výše, což zaměstnanec není.
Nemy_bobes
Diskutér

Odeslat příspěvekod lukasXY 20. 11. 2009 13:22

Super, díky moc za postřehy, o něčem jsem ani netušil nebo si to prostě nespojil.

Jinak - jsem z většího města a to o čem píšeš je ošetřeno, nebudu rozvádět jak... Finančně to je tak, že mi zaměstnavatel vyměřil hrubou mzdu jako zaměstnanci a kdybych jel na živnost, dá mi celý ten balík peněz co by za mě zaplatil stejně (superhruba mzda). O dovolené jsem nepřemýšlel, konečnou podobu sml. jsem ještě neviděl, zamyslím se. Toho zbytku jsem si vědom.
lukasXY
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 20. 11. 2009 13:23

Jak pise Nemy_bobes, pokud ti da superhrubou mzdu, tak rozhodne zivnostak. Za nekterych podminek se ti vyplati i ta hruba:
:arrow: http://www.s474n.com/porovnani-platu-za ... ce-a-osvc/

Pri superhrube se nedostanes na pulku, jak pise Nemy_bobes, ale i na 1/3 az 1/4, coz je brutalni uspora. Teoreticke kontroly se nemusis bat, protoze je opravdu pouze teoreticka a pokud clovek pouziva mozek (tzn. se jim vyslovene neprizna), tak nemohou nic najit.

To co psal N_b jako nevyhody mohou byt z druheho pohledu taktez vyhody - vzdy zalezi na uhlu pohledu, aneb sice te muze majitel kdykoliv vyfuckovat, ale zaroven muzes vyfuckovat okamzite i ty jeho, atd.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod lukasXY 20. 11. 2009 13:39

Díky za odkaz, přesně tohle jsem hledal a nemohl najít.
lukasXY
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 11. 2009 13:42

No ... hlavně nenapište diletantsky mandátní smlouvu ... hlavně tam pište co bude předmětem činnosti ... nikoliv funkce ... nesmíte mít vlastní kancelář ... a pokud ano tak vám ji musí pronajmout ... pozor na užívání pomůcek zaměstnavatele ... takže to že vám přidělí notebook prostě neexistuje ...

A pak tu je nepatrná povinnost dělat každý rok daňové přiznání, přehledy pro pojišťovny a podobné věci ...

A pokud daná firma má audit tak pozor na auditory ... ti (bohužel) pokud na něco takového přijdou (a pokud to nejsou blbci tak přijdou), tak to napíšou na všechny strany neboť se jedná o trestný čin neodvádění povinných dávek (sociálního a zdravotního) ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 20. 11. 2009 13:52

S tou dovolenou to nepodceňuj. Nejde ani tak o peníze, ale o zasloužený odpočinek. Ať nedopadneš jako já v začátcích. Pár let mi trvalo, než jsem pochopil, že kalkulovat, kolik ti uteče za den kdy nepracuješ peněz, je o zdraví psychické i fyzické.
Prostě si tam ten měsíc volna ročně naplánuj a nenench se vmanipulovat do pozice, že teď je práce a za měsíc nebude, tak žádnou dovolenou.
Nemy_bobes
Diskutér

Odeslat příspěvekod lukasXY 20. 11. 2009 13:58

Rop: s touto prací se váže kancelář, automobil, mobil a notebook, cili to je dle tvych slov docela komplikace. Administrativni záležitost je mi jasna.
Nemy_bobes: jak jsem psal uz vyse, konecnou podobu sml. jsem jeste nevidel, zamerim se na to.
lukasXY
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 20. 11. 2009 14:31

lukasXY: vsak papirove se to resi tak, ze bud pouzivas notebook/auto sve, nebo si "pronajimas" to zamestnavatelovo. Samozrejme o tu castku pronajmu je potom navysena celkova fakturovana castka.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 20. 11. 2009 19:00

Pronájem ... hmmm hmmm ... a má ta firma jako předmět podnikání pronájem? ... Prostory ve vlastní budově ... prosím ... ale zbytek musí být zapsán v OR a mít na to živnostenský list ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod S474N 20. 11. 2009 19:03

Kdo chce, hleda zpusoby,
kdo nechce, hleda duvody...

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 11. 2009 20:00

Rop: co je to prosím živnostenský list? Už nějaký ten pátek nic takového neexistuje...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Dusan 20. 11. 2009 21:31

Coz mi pripomnelo jednu nejmenovanou firmu, co jeden mesic nabidla zamestnancum supervyhodny prechod na praci na zivnostak a druhy mesic je vsechny vyrazila, cimz usetrila pekne penize na odstupnem. :mrgreen:
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 11. 2009 21:52

LOL :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Ondrasz 20. 11. 2009 22:03

mikicz co je to za novinku, že neexistuje ŽL? Ono se už začalo podnikat bez?
Ondrasz
Diskutér

Další stránka