Google AdWords a DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod smili_ales 7. 2. 2010 10:50

Zdravim,
pro tento rok jsem se rozhodl vyuzit reklamy Google Adwords. Problem je s tim, ze podle vseho, co jsem zatim nacetl to znamena, ze pokud bych chtel dane vydaje zahrnout do evidence, musel bych se stat platcem DPH?? Mohu danou sluzbu vyuzivat, nezahrnout ji do ucetnictvi a nebyt platcem DPH?

Diky,
Ales
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 2. 2010 12:55

smili_ales: no v zásadě ano. Měli by ti ji fakturovat včetně DPH.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smili_ales 7. 2. 2010 13:18

No právě, že v elektronické faktuře je napsáno, že podle článku 196 směrnice Rady 2006/112/ES je příjmce povinnen odvést daň. Čili, já myslím, že mi za leden 2010 vznikla povinnost odvést daň a jde o to, jak se musím zachovat nyní. Registrace u FÚ k DPH? Napsal jsem na google, že to bylo pro osobní účely a že žádám přefakturaci, ale nejsem si jist, zda s tímto uspěji. Na druhou stranu, plátce DPH se mi moc nelíbí, ale zřejmě je to silně nevyhnutelné... Nebo lze danou daň zaplatit jako FO nepodnikatel?
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 2. 2010 13:26

smili_ales: no tak pokud jsi to už udělal, tak máš smůlu. Teď se už musíš stát plátcem DPH. Pokud bys to řešil předem, tak se to dalo přes nějakého plátce refakturovat.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smili_ales 7. 2. 2010 13:29

Já když to vezmu kolem a kolem, tak pro mne bude nejlepší se tím plácem stát. Pouze mám strach z případné administrativy. Ale jako prodejce to pro mě bude jednoznačně lepší - narážím na to dnes a denně - u velkoobchodců, na celnici u DHL, takže to bude nejlepší.

Neznáte lhůtu, kdy musím dojít na FÚ? Tuším, že jsem někde četl 8 dnů.
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 7. 2. 2010 13:36

Ne nejlepsi, uz se MUSIS stat platcem!
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smili_ales 7. 2. 2010 13:40

Jo, už jsem pochopil, že se musím stát plátcem - svojí vinou. Teď mi jde o to, do kdy musím zajít na FÚ a zajistit si DIC a odkdy musím začít fakturovat s DPH (předpokládám až mi FÚ vydá registrační číslo). Taky mne zajímá, jestli si můžu zajít na FÚ třeba v Karlových Varech, kde teď nějakou dobu pobývám a nebo musím v místě bydliště, kde mám napsáno podnikání...
smili_ales
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 7. 2. 2010 19:44

I když jdete na hajzl u dálnice v německu tak se musíte stát plátcem ... a to i v případě, že tam jde podnikatel pro nepodnikatelskou potřebu !!!! ... takže i když vám to google přefakturujete tak výsledek bude stejný ... jste osoba povinná k dani a basta ...

Plátcem se stáváte ihned uskutečněním tohoto zdanitelného plnění a musíte odvést daň již z něho a ze všeho co jste ten den fakturoval ...

Povinnost registrace je do 15ti dnů od tohoto data ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 2. 2010 20:43

Rop: jediná možnost je refakturace přes českého plátce DPH. Ten přijme službu, vyměří DPH atd a neplátci vystaví českou fakturu s českým DPH a tím se nemusí stát plátcem.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2010 08:11

Ano ... to jo ... ale u té dálnice se to dost blbě dělá ... a chudinka německá hajzlbába je hned plátcem DPH taky ... :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 8. 2. 2010 08:25

Rop: no nevim co chudinka hajzlbaba, ale v Nemecku jsem se na dalnicich setkal vyhradne s turnikety (nereaguji na DPH, ale na hajzlbabu).
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2010 08:56

No od 1. 1. budou muset reagovat zda skrz ně jde osoba povinná k dani z jiného státu či osoba povinná k dani z Německa či osoba nepovinná k dani.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 8. 2. 2010 15:14

Podle mě pokud český NEplátce navštíví NĚMECKOU hajzlbábu v NĚMECKU, tak se nikdo nikam registrovat nemusí.

Oba by se museli registrovat v případě, že by hajzlbába přivezla svůj hajzlík (respektive häuslich) do ČR. Pak by se hajzlbába musela registrovat podle odstavce 11 paragrafu 94 (Osoba...která poskytuje služby...v jiném členském státě...se stává plátcem...), a klient by se musel registrovat podle odstavce 8 téhož paragrafu (Osoba...které je poskytnuta služba...v tuzemsku...osobou...neusazenou v tuzemsku...se stává plátcem...).

Mimochodem pořád mluvíme o "osobách povinných k dani", což je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti. Takže pokud si objednáš AdWords ty, držitel živnostenského listu, tak asi těžko můžeš tvrdit že zrovna v tu chvíli neuskutečňuješ ekonomickou činnost. Ale pokud si tu reklamu zaplatí třeba tvoje přítelkyně nebo babička nebo pes (a chce ti udělat radost a proto propaguje tvůj obchod), tak to není samostatné uskutečňování ekonomické činnosti, tím pádem to není osoba povinná k dani, a tím pádem se se na ni § 94 nevztahuje........... (toto je moje teorie, nejsem ani právník ani daňový poradce ;-) )
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2010 16:45

Máš to celé dobře ... jenom jsi nečetl § 9 odst. 1 zákona o DPH ... neboť Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podnikání a v odst. 4 je ... pokud tento zákon nestanoví jinak. ... a tento zákon to stanoví v § 10 až 10k ... takže:

§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti - ta věc čím vykonáváme potřebu není nemovitost
§ 10a Místo plnění při poskytnutí přepravy osob - hajzlík s tebou nikam nejede
§ 10b Místo plnění při poskytnutí služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání, zábavy a podobných služeb - ani na toto se vykonávání lidské potřeba nedá navléknout
§ 10c Místo plnění při poskytnutí stravovací služby - fuj ... ještě na hajzlíku něco papat
§ 10d Místo plnění při poskytnutí krátkodobého nájmu dopravního prostředku - hajzlík není dopravní prostředek
§ 10e Místo plnění při poskytnutí služby zprostředkovatelem osobě nepovinné k dani - příjemce není osobou nepovinnou k dani
§ 10f Místo plnění při poskytnutí služby přepravy zboží osobě nepovinné k dani - příjemce není osobou nepovinnou k dani
§ 10g Místo plnění při poskytnutí služby přímo související s přepravou zboží a služby oceňování movité věci a práce na movité věci osobě nepovinné k dani - příjemce není osobou nepovinnou k dani
§ 10h Místo plnění při poskytnutí služeb zahraniční osobě nepovinné k dani - příjemce není osobou nepovinnou k dani
§ 10i Místo plnění při poskytnutí telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby zahraniční osobou povinnou k dani osobě nepovinné k dani - příjemce není osobou nepovinnou k dani
§ 10j Místo plnění při poskytnutí nájmu dopravního prostředku - hajzlík není dopravní prostředek
§ 10k Místo plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi - nemáme místo podnikání ani provozovnu ve třetí zemi (tj. mimo EU)

Takže podle speciálních paragrafů se místo uskutečnění zdanitelného plnění nestanovuje ... takže se vracíme k obecnému pravidlu v § 9 odst. 1 a z toho nám vyplývá, že místo uskutečnění zdanitelného plnění při použití hajzlíku v Německu českým podnikatelem je v České republice ... a na základě toho se německá hajzlbába stává plátcem DPH (dle obdoby § 94 odst. 11 pro Německo) a český podnikatel se stává plátcem DPH taktéž (dle § 94 odst. 8 ... a oba už všechno co udělali ten den musí zdanit DPH

A k té druhé části ... pokud to ovšem zaplatí přítelkyně / babička ... tak to daný podnikatel nikdy nedostane do nákladů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 8. 2. 2010 17:36

Aha pravda, změnu v § 9 (1) jsem fakt nezaregistroval, dřív tam bylo Za místo plnění při poskytnutí služby se považuje místo, kde má osoba POSKYTUJÍCÍ službu sídlo nebo místo podnikání.

Smil_aleš je předpokládám smířen s tím že to nedostane do nákladů, protože původní otázka byla:
smili_ales píše:Mohu danou sluzbu vyuzivat, nezahrnout ji do ucetnictvi a nebyt platcem DPH?
zadirr
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků