Jak danit výdělek z internetu?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jourgy 18. 2. 2010 17:32

Zdravím.. muže mi tu někdo poradit?
Na netu se daj různě vydělat nějaké peníze ad už přez různý HYIP , klikání na reklamy nebo různé investování do něčeho.. Většinou se jedná o stovkové záležitosti ale zajmalo by při jakém příjmu už by se to mělo danit a halavně jak? Protože od té společnosti vlastně není žádný doklad o tom kolik poslali peněz, takže netuším jak se to přiznává..

Dík za odpověď
jourgy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zuzkys 18. 2. 2010 18:34

Nějak nevidím důvod takové peníze danit - je to skutečně nutné? Není to zbytečné?
Záleží, jestli jsi soukromá osoba, nebo živnostník.
zuzkys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 2. 2010 18:42

zuzkys: důvod je prostý... ty peníze nepřišly v hotovosti a FÚ dostává hlášky o penězích z ciziny. Takže pokud toho má víc a neuvede to v přiznání, tak může lehce skončit s problémem.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod zuzkys 18. 2. 2010 18:44

Jasně, to chápu, ale v řádech stovek korun pro soukromou osobu přeci problém není... ne?
zuzkys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jourgy 18. 2. 2010 18:55

nejsem živnosník.. tak momentálně je to zanedbatelné ale kdyby se už jednalo třeba o 10 - 15 tis. měsíčně možná i víc což vidím teď dost realně tak bych se právě bál nějakých problémů s uřady.. a přitom to jsou legální peníze s investičních programů.. Do budoucna bych uvažoval třeba si založit živnost ale nevím jak bych to přiznával a jestli to vůbec nějak jde..
jourgy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zuzkys 18. 2. 2010 18:58

No pokud vím, tak u živnostníků se to dělá tak, že máš firemní účet a vše, co na něj dojde jde automaticky do danění a to i věci jako že ti kamarád pošle 20Kč a nikde o tom není zmínka. Takže by tam podle mě s tímto neměl být problém.
Jiná situace by byla, kdybys měl soukromý účet a rozdělovat peníze na firemní a vlastní - tam už nevím jak by to přesně šlo.
zuzkys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jourgy 18. 2. 2010 19:16

aha.. no tak to je řešení.. takže když založím na to nějakou vhodnou živnost, tak jako doklad o příjmech ke zdanění bude výpis z bankovního učtu a co tam chodí za peníze a odkud sou nikoho zajímat nebude?
jourgy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 18. 2. 2010 22:47

Jačněmež od začátku ....

splňuje to co děláš tyto podmínky:

a) soustavná činnost
b) prováděná samostatně,
c) vlastním jménem
d) na vlastní odpovědnost
e) za účelem dosažení zisku.

zkus odpovědět upřimně na každý bod ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod jourgy 19. 2. 2010 12:38

a) soustavná činnost - ano
b) prováděná samostatně, - ano
c) vlastním jménem- ano
d) na vlastní odpovědnost- ano
e) za účelem dosažení zisku.- ano

jde mi o to zjistit jak je to s těmi pofidérními zisky na netu , jestli to vůbec jde danit a jak, popravdě nevím jak bych někomu z FÚ vysvětloval jak sem všude přišel k penězům a neměl v ruce žádný doklad o tom..
jourgy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zdenekj 19. 2. 2010 16:31

Tak v tom případe:
a) daň z příjmu - příjem dle § 7 - zdanit jako příjmy z podnikání
b) DPH - pokud to jsou příjmy ze zahraničí od plátců v EU musíš se stát plátcem DPH
c) ŽL - měl by jsi mít ŽL, pokud ho nemáš je to pro příjmovku irelevantní, hrozí ti pokuta

K dani z příjmu: podle mě to je příjem z podnikání, teoreticky si dokážu představit, že internetu mohou být příjmy jak z autorských práv na které nemusí být ŽL, či z pronájmu § 9 , ale to jen v min. množství.
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 2. 2010 16:33

ono upřímně, HYIP by se měl spíš řadit mezi kapitálové příjmy, protože tam nejdřív něco vloží a potom z toho dostane úrok. Takže to není podnikání v pravém slova smyslu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod jourgy 19. 2. 2010 18:19

Takhle: Za předpokladu, že se jedná o HYIP, je zde možná cesta legálního zisku? A jestli je zde cesta legálního zisku tak jak se v praxi řeší danění příjmů?
jourgy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2010 10:19

Podle § 8 to příjem určitě není ... respektive nevleze se to do žádného ustanovení § 8 odst. 1 a 2.

Já spíš řeším boj s tou soustavností ... klikání na internetové reklamy není dle mého názoru soustavnou činností ... takže by to byl příjem dle § 10 ....

Každopádně pokud je ten zbytek "soustavný" tak musíš mít ŽL, musíš danit dle § 7, a pokud to jsou příjmy z EU tak se musíš stát plátcem DPH a ten co ti ty peníze posílá se musí taky stát plátcem DPH ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod dimoney 22. 2. 2010 18:20

Tak tuhle informaci už hledám pěkně dlouho... asi je to tabu protože o tom nikdo nic neví a všichni melou to samé dokola.

Představte si, že vám chodí peníze a ani nevíte pořádně odkud a ani se nemusíte moc snažit... Kdysi jsem udělal pár webů a ty občas v době volna zaktualizuju.
Jsem normálně zaměstnaný ve firmě protože doma mě nebaví sedět ikdyž vydělám někdy 4x více.

Musí se finančáku dokládat něco? Nebo jen stačí říct na konci roku... XXX.XXX,-Kč je můj čistý příjem za 2009 a to je vše. Protože nic doložit nejde až na pár vyjímek... jde o firmy co posílají peníze ale svoji totožnost skrývají a určitě se nenachází v EU... takže neexistují faktury.

Zatím to řeším tak, že se snažím peníze převádět na bankovní kartu a tady v ČR vybírat pouze hotovost. Ale jak pak prokážu, z čeho jsem zaplatil ty nemovitosti?

A část peněz nevím od koho vlastně je... nejspíš jsou to dary na paypal takže tam si to posílám na účet... Paypal to posílá z české banky tak by mě zajímalo jestli může FU tyhle paypal transakce sledovat... nemluvím o stokorunách...

Takže je tady někdo, kdo to řeší????

Jaká je promlčecí doba/sankce a tak dál?
dimoney
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 2. 2010 18:49

Zajimave, pracovat pro firmy, co skryvaji totoznost. Jak se dela pro takove firmy, kdyz ani clovek nevi pro koho a nema ani tudiz jistotu zaplaceni?

Zaplatil nemovitosti? To me opravdu rozesmalo, urcite se jedna o nejake "drobne aktualizace webu" evidentne, kdyz tim platis nemovitosti :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Další stránka