co presne mam udelat(zamestnanec->ÚP)?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 2. 2010 19:56

Dobrý večer, moje situace:
2006 - 10/2009 zamestnanec (1 zamestnavatel)
11/2009 - stale evidence ÚP (bez mezery, jeden den jsem měl dohodu o rozvázání a od dalšího dne mám evidenci ÚP)
jsem ženatý, mám dítě, platím dost na hypotéku + nějaký pojistky takže bych rád zpátky nějaký penízky od státu. mám částečný invalidní důchod ale předpokládám že to krome danove slevy na invalidu nema zadny dusledky.

Co přesně je ted mojí poviností? Kdybych byl OSVČ tak daňové přiznání, ale takhle bych měl asi udělat jenom to nějaký "prohlášení" který za mě poslední roky dělala firma.

Jaké přesně potvrzení si mám vyžádat od býv. zaměstnavatele?
Jaký přesně formulář mám vyplnit a kam ho podat?
Co ELDP za 2009? Ten by mi měl zaměstnavatel už také vystavit?

všude se řeší jen OSVČ...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KaliH2O 23. 2. 2010 20:19

Ahoj, vezmu to od zadu
pokud jsi měl zaměstnání do 10/09, tak jsi do 15.2. mohl požádat posledního zaměstnavatele na 3.a 4. straně "růžovky" o roční zúčtování a musel by ti ho provést a přeplatek na dani vrátit.
Pokud jsi to nestihl, tak si tam napiš o potvrzení o příjmech za 2009, musí ti ho dát do 10ti dnů, když si tam zajdeš, tak normální mzdovka ti ho vytiskne na počkání. Přiznání si určitě podej do konce března na FÚ podle tvého bydliště (ne zamětnavatele). Roční sleva na poplatníka se nekrátí i když jsi pak už nepracoval -24.840, za částečný ID máš taky slevu, podle počtu měsíců..slevy na děti, manželku...životní pojištění, úroky za hypotéku, to všechno tam vyplníš Na netu jsou formuláře v excelu stažitelné zadarmo, stačí vyplnit, nic na tom není, spočítá se to samo, pak už jen číslo tvého účtu, kam ti přeplatek mají poslat.

Tvůj mzdový list musela firma poslat na sociálku už loni, takže kopii ti měla poslat, určitě ji požaduj
KaliH2O
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 2. 2010 20:26

OK, děkuji. Myslel jsem, ze kdyz uz nejsem zamestnanec, ze mi muzou udelat tudle a ne za me vyplnovat lejstra a musim si to osefovat sam, ale myslet znamena prd vedet...
No nevadi, takze jsem vlastne zjistil, ze mam cas do konce brezna. Muzu si to nechat udelat danovym poradcem a tim to oddalit(i kdyz tady neni duvod kdyz mi budou vracet) tak jako OSVČ?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KaliH2O 23. 2. 2010 20:52

platit poradce, proč??? to je zbytečný jim cpát peníze z toho, co sám potřebuješ :-) kdybys byl podnikatel, tak neřeknu, ale takhle
1. potřebuješ to potvrzení od zaměstnavatele 1-10/2009
2. čestné prohlášení, žes 11 a 12/09 neměl zdanitelné příjmy
3. kopie smlouvy o hypotéce, výpis z katastru nemovitostí, originál potvrzení o úrocích za 2009- to podepiš a doplň r.č.
4. určitě máš i nějaké životko nebo penzijko - poznáš to podle poslaného potvrzení, co je na něm napsáno, že ho můžeš použít jako slevu na daních- k tomu zas kopii smlouvy
5. stáhni si formulář třeba tady:
http://finance.idnes.cz/dane-za-par-min ... p_dane_ven

podle toho potvrzení od zaměstnavatele to vyplníš, dáš si tam ty slevy včetně invalidity (jen dáš počet měsíců 12), částku úroků a pojištění, fakt na tom nic není a navíc, když tam uděláš chybu, tak tě dámy z FÚ vyzvou, aby ses dostavil a opraví to s tebou zadarmo ;-)
KaliH2O
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KaliH2O 23. 2. 2010 20:54

PS, hlavně to podej včas
KaliH2O
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 2. 2010 20:59

poradce je znamej takze ho samozrejme platit nebudu... :) vyplnim si to sam a jemu to poslu na kontrolu(lepsi nez pak jezdit na financak).

jeste jednou vrele diky za trefne rady.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KaliH2O 23. 2. 2010 21:03

tak to jo, není zač :-)
KaliH2O
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků