Do kdy nárokovat vrácení záloh na daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomkins 28. 7. 2010 22:40

Zdravím,

mám jednu otázku - v roce 2008 jsem cca 7 měsíců pracoval u jedné firmy na dohodu o provedení práce. Každý měsíc necelých 5.000Kč hrubého. Z mé mzdy se odváděla 15% daň. Zaměstnavatel neměl chuť cokoliv řešit, takže jsem si sám zjistil, že pokud jsem student a nemám žádné jiné příjmy, nemusím z celkově vydělaných 35ti tisíc odvést žádné daně. Hned po započetí pracovního poměru jsem mu proto dal podepsané takové to růžové prohlášení (přesný název si nepamatuju - šlo o to, aby mi byla strhávána pouze zálohová daň, která by mi měla být po odevzdání daňového přiznání vrácena). Co s tím papírem udělal, nevím. Nestaral jsem se, protože jsem udělal vše, co bylo v mých silách. Sice jsem se divil, že mi daň strhával i potom, jen jsem doufal, že se jedná o daň zálohovou a nikoliv srážkovou.

Po skončení kalendářního roku jsem si vyžádal výpis mezd za předešlý rok (zase jsem si ho musel vytvořit sám a nechat podepsat, jinak by to nebylo). Celé daňové přiznání jsem donesl na finanční úřad, kde se sice chvíli cukali (výpis mezd nebyl v požadovaném formuláři), ale nakonec mi to vzali a orazili mi i kopii, kterou jsem si nechal. Pár dní nato mi volal chlápek z finančního, že nemám nárok na žádné vrácení daní, že tak se to nedělá, že bych musel vydělávat přes 5.000 měsíčně. Několikrát jsem si to u něj ověřoval, ale udělal jsem chybu - uvěřil jsem mu. Dohodli jsme se na tom, že daňové přiznání hodí do koše. Pár měsíců nato jsem zjistil u několika nezávislých účetních, že jsem nárok na vrácení daní měl a finančák mi lhal.

Jenže mě vyřizování do té doby stálo už tolik času, že jsem na to kašlal. Nyní už uplynula nějaká ta doba a protože mě stát neprávem obral o více než 5 tisíc, napadlo mě, jestli lze ještě nyní napadnout rozhodnutí lidí z finančního úřadu a ty o ty peníze si zažádat. Docela mě štve, že jsem tehdy polevil, ale měl jsem na starosti důležitější věci. Existuje nějaká doba, po které už je celá záležitost promlčená? Přeci jen už je rok 2010 a přiznání se podávalo v roce 2009...

A ještě jeden dotaz. Jsem v současnosti student kombinovaného studia a zároveň si vydělávám jako OSVČ. Sociálka mi stanovila minimální zálohy pojistného na cca 1.700, ale já se teď dočetl, že je to vlastně moje vedlejší činnost, takže bych měl platit kolem 900 Kč - nebo se mýlím? A jak se dají případně zaplacené zálohy na pojistné dostat zpět? Až na konci roku v daňovém přiznání, nebo už nyní - nerad bych po předešlých zkušenostech zase platil víc, než musím. Teď nebudu mít pár měsíců žádné zakázky, tak lze živnostňák a placení pojistného na pár měsíců úplně přerušit (pozastavit)?

Ještě jednou děkuju za případné odpovědi.
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 7. 2010 08:05

pokud to byla DPP a castka do 5000 tak z toho byla srazkova dan a tu uz nijak narokovat vraceni nemuzes. Ta sla definitivne do haje.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomkins 29. 7. 2010 10:17

mikicz píše:pokud to byla DPP a castka do 5000 tak z toho byla srazkova dan a tu uz nijak narokovat vraceni nemuzes. Ta sla definitivne do haje.

No, popravdě to zní logicky a taky mi to tak řekli na finančáku. Jen jsem se potom ptal několika účetních a všichni mi řekli, že tohle je častá mýlka, a že je to ve skutečnosti jinak. Prý i daň strhávanou ze mzdy nižší než 5.000Kč lze považovat za daň zálohovou a nikoliv srážkovou, ale podmínkou je, aby dotyčný podepsal ten růžovej papír (prohlášení o něčem - bohužel už vážně nevím o čem). Daň je potom strhávána jako zálohová nezávisle na výši mzdy. Volali potom pro jistotu na finančák a když se tam s nimi chvíli hádali, tak jim to potvrdili.
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 7. 2010 10:29

Tomkins: no, ano. A měl jsi podepsaný růžový papír? Zpětně to totiž udělat nejde. Už jenom proto, že peníze se finančáku posílají na jiné předčíslí účtu a během 30s by přišli na to, o co se snažíš a zamítli by ti to a ještě přidali kontrolu...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomkins 29. 7. 2010 12:23

Jo, podepsal jsem ho hned na začátku a dal jsem ho zaměstnavateli. Popravdě nevím, co s ním udělal, možná ho dokonce hned hodil do koše, ale byl jsem rád i za to, že si ho převzal. Víc jsem dělat nemohl.

Oni na finančáku právě měli problém nejprve s tímhle, ale když jsem jim celou záležitost popsal jako teď tobě, a řekl, že jsem odevzdal papír, tak mi řekli, že jsem dodal výpis mezd za uplynulý rok, který byl velmi amatérsky udělaný (protože zaměstnavatel mi jako obvykle odmítal cokoliv vystavit). Tak jsem si to sepsal sám a chyběly tam asi nějaký potřebný náležitosti.

Musel že bych teď teda znovu oslovil zaměstnavatele (zjistil jsem si, že má ze zákona povinnost vystavit požadovaný výpis), ale bude mě to stát pravděpodobně hodně úsilí, abych z něj něco dostal, takže právě zvažuju, jestli má cenu vůbec ještě zkoušet něco od něj získat, když nevím, co mi potom řeknou na finančáku.

PS: Kontrolu ať si tam klidně pošlou.
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 7. 2010 13:12

ok, pokud ti nevydá potvrzení o zdanitelných příjmech, tak mu tam tu kontrolu pošli sám... Pokud jsi podepsal prohlášení, tak ti nic strhávat ani neměli, protože daň z 5000 je menší, než sleva na dani.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomkins 29. 7. 2010 13:21

No a myslíš, že se tím bude finanční úřad zabývat ještě teď, po takový době? Protože moje daňový přiznání bylo pravděpodobně znehodnoceno. Ale svoji kopii stále mám.

EDIT: A pokud zaměstnavatel nepředal dál podepsanej papír, tak všichni budou tvrdit, že podepsán nebyl a budu zase v háji :(
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 29. 7. 2010 14:26

Tomkins: jelikoz jde o par korun a navic jeste podnikas, tak bych se na tvem miste na to radeji vykaslal. Zacni delat rozruch a voni se ti podivaji na zoubek a ver tomu, ze neco najdou.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 7. 2010 14:31

co to vidím? S474N někomu doporučuje držet hubu a nevyčnívat? to by chtělo zapsat do kroniky :D
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 29. 7. 2010 14:38

mikicz: tak ono jde o to realne posoudit, co muzes ziskat a co ztratit. :wink: :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Tomkins 29. 7. 2010 14:41

No, podnikám pár měsíců, takže tam nemají zatím co najít. Sice je to spíše švarc systém, než podnikání, ale to by v případě problémů měl odnést můj zaměstnavatel, ne já. A to je mi jedno, protože má taky s platební morálkou problémy a takovýhle zaměstnavatelé si nic jinýho než kontrolu nezaslouží.

Navíc jsem dnes volal na okresní správu sociálního zabazpečení, protože platím (dle mého) příliš vysoké zálohy na soc. pojištění, a tam mi potvrdili, že pokud jsem student, nemám platit zálohy žádné. Takže tam za pár dní poběžím, aby mi to, co jsem jim zaplatil, zase vrátili. Aby to nedopadlo jako s těma daněma v roce 2008. Hlavně, že mi poslali dopis, kde bylo přesně vypočítáno, kolik mám platit, a teď z nich vypadne, že nemusím platit nic.

Nejhorší je, že když člověk nezaplatí, napaří mu penále. Ale i když má právo na vrácení zaplacených daní, nadělají s tím neuvěřitelný obstrukce. No a je pravda, že je to pár korun... cca 5 tisíc, ale hodily by se...

PS: Jedinej problém by mohl být, že jsem byl v době práce na "dohodu" krátce na úřadu práce. Podporu jsem nepobíral, ale každý malý výdělek se tam má hlásit a já nenahlásil nic. Ale to zjistit nemůžou, protože, jak jsem si všiml, úřad práce, zdravotní pojišťovna a finančák spolu dvakrát nekomunikují.
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 29. 7. 2010 14:49

Tomkins: no evidentne jsi dobrej strelec - podnikas a ani nevis co mas nebo nemas odvadet. Jsi na pracaku a pritom se nechavas zamestnavat. No stourej do toho jeste vic, aspon bude veselo :mrgreen:

S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Rop 29. 7. 2010 16:35

Tady nemá cenu odpovídat ...

1. najdi si účetní ...

2. žádné zálohy ti nevrátí ... až po vyúčtování v březnu dalšího roku ...

3. sociálka tě dokonce může pokutovat za to že jsi platil zálohy a neměl jsi ...

4. nenahlášení dohody při registraci na ÚP to je mnohem zajímavětší ... tam bys dostal tučnou pokutu ... a hlavně by ti doměřili zdravotní pojištění ...

5. švarc systém ... no to hlavně zkrouhnou tebe ... protože ti přehodí příjem z § 7 do § 6 a tam nelze uplatnit žádné výdaje (ani paušální) ... takže hezky všechno dodaníš a odveš zdravotní a sociální ... hochu začínáš se mi líbit ... někdo ty státní úředníky musí podporovat a jsem rád, že se našel jeden dobrovolník ... :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Tomkins 29. 7. 2010 19:23

Jen k tomu bodu "2". Na sociálce mi řekli, že po vyplnění nějakého nejmenovaného formuláře mi vrátí zálohy do 30ti dní. Tak to zkusím, jen doufám, že to není zase nějaká blbost. Že by mě za zaplacené zálohy pokutovali, to si nemyslím - sami mi poslali dopis, co a kam mám platit, takže by ta pokuta byla fakt nepřiměřená.

Jinak jsem rád, že jsem Vás pobavil, alespoň má tohle téma nějakej smysl. Žádnou levnou a kvalitní účetní neznám (už jsem viděl, že dělaly stejný boty, jako já). Kdybych znal někoho, kdo je opravdu kvalitní (a samozřejmě levný), šel bych do toho, očividně by se mi to hodilo.

Na principu švarc systému funguje spousta firem, ale finančák po nich nejde. Stačí se podívat i na větší firmy, jako je např. mBank - finanční instituce, která zaměstnává na pobočkách OSVČ. Takových firem je víc. Všichni to ví, ale nikomu to nevadí. Netuším proč, ale znám pár lidí, kteří posílali stížnost přímo na finanční úřad, ale ten s tím nic neudělal. A doměření zdravotního se nebojím - mají v tom neskutečnej bordel. Byl jsem asi měsíc na pracáku, ačkoliv jsem byl stále studentem (moje chyba - ukončení studia platí až po uplynutí odvolací lhůty, což jsem nevěděl) - a v klidu mě přihlásili, měsíc za mě platili zdravotní pojištění, ačkoliv to samé platila i škola. A pojišťovně to bylo očividně jedno. Jasný, že si nebudou stěžovat, že mají peněz víc, ale pochybuju, že to vůbec někdo zjistil.
Tomkins
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 30. 7. 2010 07:13

Škola za nikoho zdravotní pojištění neplatí ...

Buď zdravotní pojištění platí stát nebo stát ... takže za tebe platil stát místo státu ... myslíš že je v tom rozdíl?

Ano ... levná účetní je priorita ... a když žádnou nenajdu tak to splácám sám ... a to že mi hrozí pokuta až 2.000.000 Kč mi nevadí .... :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Další stránka