Fakturace na Slovensko, jak?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Thomas123 26. 12. 2010 18:41

Dobrý den,

na internetu je toho plno, ale nějak se v tom nemohu vyznat.

Jak český živnostník plátce DPH vystaví fakturu za SLUŽBU na Slovensko pro:
a/ soukromníka
b/ živnostník neplátce DPH
c/ živnostník, firma, plátce DPH

Pochopil jsem správně, že:
a/ s 20% DPH
b/ s 0% DPH
c/ bez DPH, DPH odvádí protistrana?
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 12. 2010 20:00

Pokud fakturuješ NEPLÁTCI v rámci EU, vyfakturuješ mu to s DPH dle TVOJÍ země (tedy českou sazbu DPH). Je jedno, jestli jde o soukromou osobu nebo firmu.

Pokud fakturuješ PLÁTCI, fakturuješ vždy bez DPH.

Jinak drobná "nepříjemnost" - nákupem služby z jiné země EU se kupující automaticky stává plátcem DPH (aspoň u nás to tak platí)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomas123 26. 12. 2010 20:06

Takže správné odpovědi jsou:

a/ s 20% DPH
b/ s 20% DPH
c/ bez DPH, DPH odvádí protistrana?

A slovenský podnikatel NEPLÁTCE se stává PLÁTCEM? V případě, že by se nestal, plyne z toho něco pro mě?
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 12. 2010 20:18

Jo, je to přesně tak. Akorát u bodu c) protistrana žádné DPH neodvádí. Jednoduše jen nepodá žádost o odpočet.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomas123 26. 12. 2010 20:42

Thomas123 píše:A slovenský podnikatel NEPLÁTCE se stává PLÁTCEM? V případě, že by se nestal, plyne z toho něco pro mě?


Ale co druhý příspěvek tady?
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?pid=9593
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 27. 12. 2010 09:16

Thomas123: co je na tom nepochopitelneho, vzdyt to psal i Patrik. Pokud se jedna o sluzbu, tak se AUTOMATICKY MUSIS stat platcem DPH.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomas123 27. 12. 2010 10:25

S474N: Nevím, jestli si rozumíme. O tom, že v Česku se neplátce poskytnutím služby do EU automaticky stává plátcem DPH, vím. Ptám se, pokud jako plátce DPH poskytnu službu na Slovensko neplátci DPH, stává se moje slovenská protistrana plátcem DPH, nebo ne? A pokud ano a nestane se, má mě to zajímat?

Dále mám trochu mišmaš s bodem c/:
O fakturování bez DPH jsem se dočetl, ale níže v druhém příspěvku jsem se dočetl něco o tom, že slovenská protistrana bude řešit DPH sama na Slovensku.
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?pid=9593

A tady mám mišmaš. Já budu fakturovat bez DPH slovenskému plátci DPH. Pokud bude služba přechylovat místo plnění na Slovensko, tak si DPH bude řešit protistrana, pokud bude místo plnění v ČR, tak se DPH neřeší?

Služba bude spadat pod http://business.center.cz/business/prav ... 1h2d2.aspx
§ 10h/1/k
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 12. 2010 19:55

číslování odstavců:

1. ty i on se stáváte plátcem DPH - to co dělá on je jeho problém

2. nerozumíte si a oba máte pravdu ... jenom ti v tom Satan dělá bordel ...

3. pokud fakturuješ na Slovensko tak se tě § 10h netýká (ten je jen mimo EU). čili podnikateli bez DPH, nepodnikateli bez DPH
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomas123 29. 12. 2010 19:11

Takže správné odpovědi jsou:

a/ s 20% DPH
b/ s 20% DPH
c/ bez DPH?

Poskytnutím služby na Slovensko se stávám plátcem DPH. Jestliže moje slovenská protistrana je neplátce DPH, tak se stává plátcem DPH nebo se jen hlásí k DPH?
(Vím, že na Slovensku se hlásí k DPH a případně hlásí a platí DPH - jestli jsem to pochopil správně)

Ptal jsem se ještě známého a tvrdil mi něco o tom, že by měl slovenský plátce DPH provést dodanění u sebe na Slovensku, jak je to?
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 29. 12. 2010 19:34

Ježiš ty jsi zmatkař:

nepodnikatel s českou DPH
podnikatel bez DPH

a) s 20 % DPH
b) bez DPH - příjemce služby se stává plátcem DPH na Slovensku a má povinnost již z této přijaté služby odvést DPH
c) bez DPH - příjemce odvede DPH na Slovensku

b) a c) probíhá takto:
1. Ty vystavíš daňový doklad bez DPH.
2. Slovák jej přijme a musí odvést z této přijaté služby slovenské DPH
3. Slovák může mít nárok na odpočet DPH ve stejné výši (podmínky jsou stejné jako u všeho jiného)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomas123 29. 12. 2010 19:43

OK, super, díky moc. Konečně mi v tom někdo udělal pořádek.

-- 29. 12. 2010 20:00 --

Prosím Tě, Rop, ještě jedna věcička. Mělo by mě zajímat, zda se slovenský neplátce stal plátcem DPH a odvedl ho na Slovensku? Pokud mu to budu dávat bez DPH a on se nestane plátcem DPH, tak to bude jeho problém, že?
// I vy můžete mít legální software, stačí používat Linux Ubuntu //
Thomas123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 29. 12. 2010 23:00

Starat se o něj nemusíš ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 12. 2010 17:41

ROP: jsi si tím jist? Já měl za to, že fakturovat bez DPH můžeš jen:
1) při dodání mimo EU (tam tě opravdu nemusí zajímat komu, jestli je nebo není plátce DPH)
2) v rámci EU, ale jen v případě, že příjemce zboží/služby je plátce DPH (ověřuješ si dle jeho DIČ, které ti musí nahlásit). Pokud vyfakturuješ bez DPH někomu, kdo není plátcem, je to tvoje mínus a DPH musíš odvést "ze svého"

Ale asi se v tom vyznáš líp, nebo se to změnilo,nevím.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 12. 2010 18:04

Patriku ... od 1. 1. 2010 je nový systém ve službách ...

Bez DPH fakturuji všem u nichž místo uskutečnění zdanitelného plnění je mimo ČR
S DPH fakturuji všem u nichž je místo uskutečnění zdanitelného plnění v ČR

Kde je místo uskutečnění zdanitelného plnění se dozvím v § 9 až 10k

Obecně u služeb je při poskytnutí podnikateli místo plnění tam kde příjemce má sídlo. U služeb poskytnutých nepodnikateli je místo plnění tam kde má poskytovatel sídlo. A pak jsou výjimky (stavba včetně ubytování - tam kde se stavba nachází; přeprava osob - tam kde se poskytuje; kultura, umění, sport - tam kde se koná; stravování - tam kde se poskytuje + několik dalších vztahujících se především k poskytnutí služby nepodnikateli či mimo EU)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 6. 10. 2015 13:17

Rop píše:Bez DPH fakturuji všem u nichž místo uskutečnění zdanitelného plnění je mimo ČR

Obecně u služeb je při poskytnutí podnikateli místo plnění tam kde příjemce má sídlo.

Dostal jsem teď poptávku na Slovensko tak pátrám ... a opráším staré téma.

Jsem plátce DPH, příjemce je plátce DPH.
Bude se jednat o mé projekční služby jako subdodávka architektovi na Slovensko.

Že bych fakturoval bez DPH, to chápu.
Na faktuře pak předpokládám má být slovenské IČ a slovenské DIČ příjemce.
Na faktuře uvedu "Faktura je v režimu přenesené daňové povinnosti. Daň odvede zákazník."

Ale jak se vypořádám já tady v Česku s DPH?
Co pak uvádím v přiznání k dani z přidané hodnoty? Nic?
Hlava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 7. 10. 2015 11:04

@Hlava:
V kolonce 21 "Poskytnutí služeb s místem plnění v jiném členském státě vymezených v § 102 odst. 1 písm. d) a odst. 2" vyplníte částku, kterou jste fakturoval na Slovensko.

Dále musíte vyplnit souhrnné hlášení k dani z přidané hodnoty.
V oddílu B na řádku 1 uvedete:

Kód Země - SK
DIČ pořizovatele zboží/služeb na Slovensku- XXXXXXXXXX
Kód plnění - u Vás pravděpodobně 3
Počet plnění - 1 (pokud jste vystavil jen jednu fakturu)
Celková hodnota plnění v Kč - stejná částka jako v kolonce 21 přiznání DPH

(Bez záruky, nejsem účetní, ale firmě na Slovensku jsem už několikrát své služby fakturoval).
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 7. 10. 2015 17:43

A onen příjemce na Slovensku k tomu musí odvést DPH?
Tedy jsem pro něj o ono DPH dražší, než kdyby si vzal slovenského subdodavatele?
Hlava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 7. 10. 2015 18:59

Příjemce na Slovensku by měl odvést DPH.
Pokud sám je plátce DPH, tak na to musí být zvyklý...

-- 7. 10. 2015 20:06 --

Pokud slovenský subdodavatel bude plátce DPH, příjemce stejně musí odvést DPH. A pravděpodobně si příjemce odpočítá nějaké DPH na vstupu.

Pokud slovenský subdodavatel není plátce DPH, tak vystaví fakturu bez DPH.
Těžko říci, kdo bude pro příjemce dražší, tady fak záleží na tom, za kolik prodáváte své služby a jak si stojíte v porovnání se slovenskou konkurencí.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 8. 10. 2015 20:30

Architekt? A ta stavba bude stát na Slovensku?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 10. 10. 2015 09:08

Ano, architekt je slovenská firma.
Stavba bude stát na slovensku.

Mě oslovili, bo na Slovensku maji problem sehnat projektanta silnoproudu, co umi delat v BIMu. Navic ja mam i slovenskou autorizaci SKSI, takze pro me to problem neni tam projektovat.
Hlava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 10. 10. 2015 13:19

Pak se užije klasický reverse-charge. Tedy vystaví se faktura bez DPH. Místo uskutečnění zdanitelného plnění je na Slovensku dle § 10 zákona o DPH. A jinak viz Paul Atreides.

Jinak to nebude mít dražší. DPH odvede a hned nároku odpočet zpět. Stejné jako kdyby to koupil od slovenského neplátce a podobné jako kdyby to koupil od slovenského plátce za stejnou cenu bez DPH.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod code 25. 8. 2016 19:36

Rád bych se zeptal jak fakturovat zboží

Jsem plátce DPH prodávám zboží na Slovensko.

a) soukromé osobě
b) živnostníkovi, neplátci DPH
c) živnostníkovi plátci DPH

Děkuji!
code
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 27. 8. 2016 08:49

a) s českým DPH
b) s českým DPH
c) bez DPH (osvobozeno dle § 64)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků