Par dotazu ohledne DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yournam 15. 3. 2011 23:41

Ahoj,

rád bych se zase po delší době zeptal zdejších odborníků na pár účetních dotazů:
Uplatňuji výdaje procentem z příjmu a jsem plátce DPH.

1/ Chci si pořídit notebook, ale nerad bych měl nadměrný odpočet DPH, aby mi musel FÚ daň vracet (nerad bych na sebe zbytečně přivolal kontrolu). Příští čtvtletí budu mít dostatečné příjmy, ale ty budou pocházet ze zemí EU, tzn. fyzicky ty peníze k DPH nevyberu. Jak se k tomuhle FÚ staví? (Pokud mi bude vracet, řekněme 5.000 Kč na DPH, přitom ale budu mít příjmy ze zahraničí-EU. Samotné příjmy z tuzemska DPH na výdeji nepokryjí.). Jak velké je to riziko kontroly z FÚ?

2/ Z minulého roku mi zbyly nějaké vydané proforma faktury, které nebyly uhrazeny. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poskytování služeb (zobrazování inzerce), dotyčným ta služba nebyla dále poskytována a na úhradě dále netrvám. Hledám nejjednodušší způsob, jak se jich zbavit. Mám ty proformy nějak stornovat? Nebo to nemusím vůbec řešit?

3/ Teď mě napadá, je potřeba proforma faktury vůbec archivovat, nejsou-li daňovým dokladem?

4/ Zaslechl jsem něco o přípravovaných změnách týkajících se možnosti zasílání daňových dokladů e-mailem. Je nadále od 1.4. možné, zaslat odběrateli fakturu e-mailem bez elektronického podpisu s tím, aby si ji vytiskl?

5/ Dozvěděl jsem se, že při přijetí faktury mám tuto fa podepsat a uvést datum??? Je to pravda? Jaké datum uvádím (přijetí fa, úhrady..).

6/ Co se stane, koupím-li na ŽL věci typu notebook, nebo auto a později třeba ukončím živnost. Musím něco dál platit? Ať už pro účely daně z příjmu, tak pro DPH.

Děkuji mnohokrát za dobré rady!
yournam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 3. 2011 19:29

1. riziko kontroly je vždy. Pokud nebudeš mít odpočet milion tak to mohou přejít bez povšimnutí

2. storno proforma faktury

3. měla by.

4. snad ano

5. od 1.4. ano. Datum přijetí daňového dokladu (to je pro tebe rozhodné datum pro nárok na odpočet DPH).

6. ano. z titulu obojeho. Prodej majetku vyřazeného do 5ti let po konci podnikání se zdaňuje daní z příjmů. DPH se při vyřazení (ukončení činnosti) musí zase odvést státu z ceny obvyklé.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yournam 17. 3. 2011 21:43

Díky za odpovědi.

Mohl bych ještě požádat o upřesnění toho, co se stane po ukončení živnosti?
To opravdu, když si teď koupím notebook a rok, za dva třeba skončím živnost (až dostuduji), tak budu muset dph doplatit?
yournam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 3. 2011 13:30

Ano.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yournam 18. 3. 2011 20:03

Dobrá, ale to se nebere v úvahu třeba stárnutí toho přístroje? (Když si koupím každé dva roky nový notebook a potom někdy skončím, když ty notebooky budou mít nějakou zlomkovou hodnotu). Tak potom přece nezaplatím na DPH jako kdyby to byly nové stroje. Je možnost to třeba nějak jakoby odkoupit do "osobního vlastnictví" za nižší cenu?
yournam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 3. 2011 21:12

Bere :-) Je to "cena zboží nebo nemovitosti nebo cena obdobného zboží nebo obdobné nemovitosti, za kterou by bylo možné zboží nebo nemovitost pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, a pokud takovou cenu nelze určit, výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží nebo převod nemovitosti ke dni uskutečnění zdanitelného plnění,"
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yournam 18. 3. 2011 23:44

Předpokládám, že máte na mysli datum uskutečnění zdanitelného plnění jako data prodeje věci (resp. data skončení živnosti), nikoliv datum uskutečnění zdanitelného plnění při nákupu věci.
Chápu tedy dobře, že nejrozumnějším způsobem je asi před ukončením živnosti tyto věci někomu prodat a odvést DPH třeba z poloviční ceny (již použitého) produktu?

Tak díky za vyčerpávající informace, Vaše fórum nikdy nezklame!

Přeji hodně osobních i pracovních úspěchů.
yournam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 19. 3. 2011 10:44

Ano ... Ano ... Ano - optimální je prodej někomu cizímu za korunu ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků