Nutnost organizační složky

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gurubana 9. 11. 2011 23:31

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na nutnost organizační složky. Pokud by Ltd. firma v Anglii založila v ČR podnikatelský bankovní účet, který by nebyl v české měně, který by používala ke svému podnikání je to nutnost k založení organizační složky v ČR? Důvod založení účtu v ČR je, že založit v UK účet pro firmu bez historie nebo někoho, kdo není rezident dané země je problém.

Firma by nabízela internetovou službu, která by nebyla lokalizována do češtiny, nebyla by hostována na českých serverech a nebyla by určena pro žádný trh dané země. Spousta firem nabízí své služby mezinárodně a nemá zastoupení ve všech zemích, kde lidé danou službu používají.

Ředitel dané firmy by žil a danou službu spravoval v ČR.

Pokud chápu definici zákona správně, tak sice se nacházím v ČR, ale nepodnikám tu. Je to tak?

Rovněž bych se chtěl zeptat jako občan ČR jsem povinen platit sociální a zdravotní. V případě, že člověk vlastní firmu v jiné zemi. Může se přihlásit na pracovní úřad nebo si platit zdravotní a sociální sám. Pokud tedy vlastním firmu v jiné zemi a žiji z jejich výdělků, ale ta firma na našem území nepodnikání. Nejsem tedy povinen z toho, co si vyplatím. Nic odvádět. Je to tak?

Děkuji za odpovědi.
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 9. 11. 2011 23:34

By mne zajímalo, z čeho žijí daňoví poradci, když si někdo hodí dotazy z jejich oboru někam na fórum a dostane se mu odpovědi grátis...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gurubana 9. 11. 2011 23:50

S touhle logikou postrádá celá tato sekce na fóru význam, ne? Protože to vše spadá do jejich oboru. Dá se prohlásit, že všechny fóra berou lidem práci, protože tam lidé dostanou rady zadarmo. Snad tohle místo přeci existuje od toho, aby si lidi navzájem pomáhali a každému je jasné, že úroveň odpovědí, kterou dostane na fóru nebude stejně kvalitní jako by mohl dostat kdyby za to někomu zaplatil.
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 10. 11. 2011 07:14

Jenže zrovna v tomhle případě máš nadpoloviční jistotu, že ti někdo poradí blbě.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Noclaf 10. 11. 2011 09:45

Z hlediska Ltd. riziko nevidim. Sidlo ma mimo, misto plneni se urcuje u elektronickych sluzeb podle lokality zakaznika. Takze ucet v CR neni podle me issue ( otazka jak se resi dan z uroku ).

Reditel ale bude skoro urcite cesky danovy rezident. A jisteze musi platit dane ze zahranicnich prijmu, co te vede k opacnemu dojmu? :D To by byla dira jak prase. By se kazdy majitel firmy stal rezidentem sousedniho statu a nic nedanil.

Nicmene take doporucuju sluzbu danoveho poradce, to co jsi tu nahodil uz je pomerne komplikovany danovy pripad a financak by si na tobe v pripade samorobo reseni mohl pekne smlsnout.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 11. 2011 19:59

Bankovní účet povinnost provozovny nezakládá.

Řízení firmy ředitelem z ČR již ano.

Ředitel by tak musel odvádět zdravotní a sociální v čechách a i jeho podnikání by se zdaňovalo v ČR.

Na podrobnosti by opravdu měl odpovědět daňový poradce ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Gurubana 10. 11. 2011 21:40

Díky za odpovědi.

Reditel ale bude skoro urcite cesky danovy rezident. A jisteze musi platit dane ze zahranicnich prijmu, co te vede k opacnemu dojmu? To by byla dira jak prase. By se kazdy majitel firmy stal rezidentem sousedniho statu a nic nedanil.

Jsem myslel, že bych tuhle daň platil v UK. Jak se to řeší u lidí, co se odstěhují z ČR a žijí jinde? Přeci potom už neplatí u nás daně.

Řízení firmy ředitelem z ČR již ano.

Přeci je běžné, že majitelé firem se odstěhují a žijí mimo zemi, kde mají firmu a řídí jí a nezakládají kvůli tomu hned v té dané zemi organizační složku?

Představa, že nemám žádného českého zákazníka ani českého zaměstnance, ta firma tu nemá žádné náklady, firmu mám v Anglii a o firmu se starám v ČR z kavárny. A kvůli tomuto si tu musím shánět sídlo, zapisovat se do OR a platit tu daně z té firmy?

Platit sociální a zdravotní není problém, ale čekal bych, že pouze to minimální jako když je člověk nezaměstnaný. Plus bych si dával do českého daňové přiznání příjem z dividendy z Ltd. a ten danil. Stejně jako bych danil jiný příjem z dividendy.
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noclaf 10. 11. 2011 23:18

CR zaklada danove rezidentstvi na poctu dni co clovek stravi na uzemi Ceske republiky. Predpokladam, ze podobne to bude i jinych zemich. Tz. clovek co se odstehuje se stane danovym rezidentem jineho statu a jeho daneni v CR se pak resi podle odpovidajici bilateralni smlouvy o zabraneni dvoji zdaneni.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 11. 11. 2011 17:14

Pletete hrušky a jablka.

Ředitel: bude setrvávat více než 183 dní na našem území je českým daňovým rezidentem ... viz § 2 zákona o daních z příjmů ... basta ...

Firma: tu bude řídit ředitel vykonávat činnost firmy tak tu bude stálá provozovna a bude příjmy z ČR danit v ČR ... viz § 22 zákona o daních z příjmů ... basta ...

To že si založíte Ltd v Anglii, ale budete fyzicky podnikat v ČR neznamená, že se na vás nebudou vztahovat české daně.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Gurubana 11. 11. 2011 17:53

Firma: tu bude řídit ředitel vykonávat činnost firmy tak tu bude stálá provozovna a bude příjmy z ČR danit v ČR ... viz § 22 zákona o daních z příjmů ... basta ...

Příjmy z ČR danit v ČR jenže když ty příjmy nejsou z ČR? Jak říkám. Firma by neměla žádného českého zákazníka. Zákazníci budou firmy po celém světě. To mám chápat, že bych tu musel danit/uznávat veškeré příjmy/náklady, které to Ltd. má na světe? To se bude jevit anglickým úřadům hodně divně. Když budu mít servery v UK, software i hardware budu nakupovat v UK a v UK pak nezaplatím ani korunu na dani, protože to zdaním v ČR.

Každopádně v Zákonu o daních z příjmů - § 17 Poplatníci daně z příjmů právnických osob

(3) Poplatníci, kteří mají na území České republiky své sídlo nebo místo svého vedení, kterým se rozumí adresa místa, ze kterého je poplatník řízen (dále jen "sídlo"), mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdroje na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
(4) Poplatníci, kteří nemají na území České republiky své sídlo, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy ze zdrojů na území České republiky.

Ad. odstavec 3. Ta firma tu žádné sídlo mít nebude a ani tu nemám žádné místo svého vedení. Přeci místo, kde spím nemůže být sídlo a pokud jeden jsem v kavárně v Praze a druhý den třeba v Brně, tak nelze tohle považovat za místo řízení potažmo sídla. Chápu když tu někdo má kancelář nebo jiné prostory, které si pronajímají či vlastní, ale tohle je blbost.

Ad. odstavec 4. Který říká, že když tu nemám sídlo. Potom nemám daňovou povinnost. Když nemám příjmy z ČR.
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 11. 11. 2011 18:20

Však píšu že příjmy z ČR budete danit v ČR. Ostatní příjmy v UK. (pokud nebudete mít stálou provozovnu v jiném státě).
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Gurubana 11. 11. 2011 18:32

Organizační složku tedy mít nemusím?
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 11. 11. 2011 19:21

Organizační složku nikoliv ... stálou provozovnu ano

To že bude stálá provozovna mít jenom náklady bude ovšem zajímavé :lol:
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Gurubana 11. 11. 2011 20:35

No, ale stála provozovna vznikne sama uplynutím časového testu uvedeného v zákoně. Nemusím jí tedy nikde hlásit ani jí nikam zapisovat. DPH platit nemusím. Pouze si povedu účetnictví jako si vede OSVČ, který není plátce DPH a na konci roku podám daňové přiznání (abych mohl zaplatit daň z přijmu) - zdravotní a sociální se mě netýká? Jako kdo budu tohle daňové přiznání podávat jako FO či PO, ale stálou provozovnou nejsem PO. Jak tedy odvedu daň z přijmu z té stále provozovny?

Organizační složku bych musel tedy založit pouze kdybych začal vystavovat faktury nebo uzavírat smlouvy s českými klienty a to pouze za předpokladu, že bych je uzavřel na území ČR? V případě podepsání v UK. By mi tato povinnosti nevznikala?

Je tedy zcela korektní, že na svou UK společnost z ČR uzavřu třeba smlouvu s firmou v Belgii? Tenhle úkon se počítá pouze jako řízení společnosti a pokud řídím společnost v ČR déle než je časový test. Pouze mi tu vznikne stálá provozovna.

Jinak když budu mít účet v ČR a mám tu stálou provozovnu potom tedy musím danit úroky, že? A díky tomu, že mám v ČR stálou provozovnu tu klidně mohu uplatňovat náklady, které mi tu vznikají řízením společnosti? např. placení za mobil, internet atd.? To, že nebude mít stálá provozovna zisk je přeci běžné? např. společnosti, které staví budovy v ČR. Zakázka vznikne v zahraničí a stálá provozovna vznikne tím, že tu společnost tu budovu staví a pouze tu nakupuje materiál nebo ne?

Chápu to správně nebo mi něco uniklo? :) Každopádně děkuji.
Gurubana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 11. 11. 2011 21:45

Zase matláš jedno přes druhé ....

Firma:
Stálá provozovna bude pro firmu ... tj. daně dle právnických osob, tam žádný časový test není ... takže budeš to danit stejně jako česká firma jenom budeš danit jen příjmy z ČR

Organizační složka je něco jiného ... tu založit nemusíš nikdy (tedy pokud nechceš být bankou). Stálá provozovna je ze zákona pokud se v ČR nachází osoba, která uzavírá obchodní vztahy.

Stálá provozovna bude mít sice náklady, ale nebude mít žádné výnosy, takže náklady si nebudeš moct v ČR uplatnit a velká otázka zní zda v UK ano.

Stálá provozovna v podobě stavby má i výnosy v ČR ... z prodeje domu či jeho pronájmu.

Ředitel:
Bude danit jen své příjmy (tj. nikoliv příjmy firmy, ale svůj plat a své dividendy). A ze svého platu bude platit ZP a SP.
Rop
Moderátor

Další stránka