Danění plnění z havarijního pojištění.

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod taxik 30. 11. 2011 16:50

Dobrý den,

výdaje stanovuji paušálem a účetnictví nevedu. Proto pro mě neexistuje obchodní majetek. Na IČ jsem si koupil motocykl a na IČ také uzavřel povinné a havarijní pojištění.

Už jsem si zjistil, že pokud vozidlo prodám po více než roce vlastnictví, je příjem z jeho prodeje osvobozen. Pokud ne, daní se podle §10.

Nyní si ale nevím rady s následující situací. S motocyklem jsem měl nehodu a já nevím, kam (a jestli vůbec) mám přiznat pojistné plnění z havarijního pojištění?

Děkuji moc za odpověď.
taxik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod taxik 1. 12. 2011 10:16

V "§ 4 Osvobození od daně" zákona o daních z příjmů jsem v odstavci 1) našel toto:

d) přijatá náhrada škody včetně úmrtného a příspěvku na pohřeb podle zvláštních právních předpisů3), náhrada nemajetkové újmy, plnění z pojištění majetku a plnění z pojištění odpovědnosti za škody, kromě plateb přijatých náhradou za ztrátu příjmu a plateb přijatých jako náhrada za škody způsobené na majetku, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti v době vzniku škody, nebo přijatých jako náhrada za škody způsobené na majetku sloužícího v době vzniku škody k pronájmu a kromě plnění z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činností poplatníka a za škodu způsobenou poplatníkem v souvislosti s pronájmem,

Myslíte, že se to dá vztáhnout i na plnění z havarijního pojištění?
taxik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 1. 12. 2011 10:25

Zeby to bylo "plnění z pojištění majetku" ;-)?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 1. 12. 2011 11:08

Takže stručně a česky: Je to daňový příjem.

Jinak k tomu prodeji: Pokud je motorka v obchodním majetku tak příjem z prodeje tohoto majetku není nikdy osvobozen. Pokud to vyřadíte z obchodního majetku, tak je osvobozen po 5ti letech od vyřazení. To co píšete se týká pouze majetku, který není evidován jako obchodní majetek.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod taxik 1. 12. 2011 11:22

Takže stručně a česky: Je to daňový příjem.

Takže to osvobození podle §4 které jsem citovat se na tohle nevztahuje?

Jinak k tomu prodeji: Pokud je motorka v obchodním majetku tak příjem z prodeje tohoto majetku není nikdy osvobozen. Pokud to vyřadíte z obchodního majetku, tak je osvobozen po 5ti letech od vyřazení. To co píšete se týká pouze majetku, který není evidován jako obchodní majetek.

To souhlasí. Vždy jsem jel přes paušál, takže motorka v majetku ani nikdy být nemohla. Pouze byla psaná na IČ.

Děkuji za odpověď.
taxik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 12. 2011 14:52

Aha. Vy si hrajete na to že paušálista nevede daňovou evidenci ani o něm neúčtuje.

Já jako problém vidím v tom, že takový majetek evidovat musí dle § 31 odst. 7 ... snad by to nějaký financ nenapadl odtud.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků