Datova schranka pro soukromou osobu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod octaviampi 30. 7. 2020 12:08

Není tam filtr na sprostá slova?
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 30. 7. 2020 13:28

Posledně mi to také prý překonvertovalo txt do pdf nečitelně, řekla mi to ale až pracovnice MMB, byla to výpověď účtu v době nouzového stavu. Normálně se to odeslalo. Dříve to bylo bez problémů, asi se jim tam něco pohasilo při posledním upgradu systému.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 30. 7. 2020 15:14

Mám dvě DS, sloučil jsem si je na portálu ovčana, který poskytuje bezplatný archiv na furt (obdoba trezoru od pošty). Odesílání mimo úřady stojí stejně jako podání obyčejnýho dopisu na poště, takže super. Během korony to teď bylo zdarma. Elektronickou ovčanku tím pádem ani nepotřebuju. A žádný pochybný konvertování do pdf v portálu ovčana není.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 7. 2020 18:33

Proč nepoužíváte nějaký obslužný software pro datovou schránku? Prostředí státu na internetu stojí za starou bačkoru.

Já používám Datovku.

Mám tam zprávy od té doby co ten software používám, při přeinstalaci počítače si jen přesunu jednu složku z appdata, kterou pravidelně i zálohuju. Mám v ní všechny své datové schránky. Obsluha je jednoduchá a velmi intuitivní.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 30. 7. 2020 19:19

Používám víc PC a na těch služebních nemůžu nic instalovat.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 31. 7. 2020 03:17

Datovka je i v přenosné verzi - čili ji můžeš nosit na flashdisku.

Datovka (díky systému datových schránek) má tu výhodu, že se synchronizuje za státní peníze - stačí jednou za 90 dnů ji aktualizovat. Taky používám dvě datovky a obou mám stejné údaje (byť jedna je nainstalovaná a druhá portable).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 9. 2020 10:16

Od 1. 1. 2021 se mění daňový řád:
a) pokuta za podání přiznání jinak, než v XML se snižuje z 2 000 Kč na 1 000 Kč,
b) tato pokuta se bude vyměřovat jen na základě neodstranění vady, na kterou musí berňák upozornit
c) povinnost podávat přiznání v XML se bude vztahovat jen na osoby, které mají datovou schránku zřízenou ze zákona (auditor, daňový poradce, advokát, insolvenční správce, právnická osoba).

Odpadá tak jedna z největších překážek, proč si dobrovolně nezřídit datovou schránku.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 2. 9. 2020 10:25

Než to zase změněj. A platit 1 litr místo dvou, no děkuju.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 2. 9. 2020 11:17

Tak díky tomu by se už dalo o datovce uvažovat.

Stejně ale pro mě (jako OSVČ) to doteď znamenalo 1x ročně udělat dopolední kolečko FÚ - ZP - SSZ, kde mi to zároveň zkontrolují/opraví (většinou tam nějaký korunový rozdíl je), vytisknou vyúčtování/předpis na další rok, dohodne se případné umístění přeplatků/nedoplatky (pro mě i manželku). To mi přijde lepší, protože tam mám zároveň okamžitou zpětnou vazbu a můžu to na další rok hodit za hlavu.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 2. 9. 2020 18:51

xls: a pak přiznání ztratí. Mě se stalo, že ztratili plnou moc a žádost o vrácení přeplatku. A ještě mi vyhrožovali, že napaří sankce. Datovka je nejjednoduší způsob jak prokázat, co člověk podal, kdy a kam.

yndezit: na tebe se nevztahuje bod c)? Tedy že bys měl datovou schránku dobrovolně.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 2. 9. 2020 19:45

Mám od všeho jimi potvrzenou kopii. S DS bych měl bez přerazítkování potvrzený kulový.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod yndezit 2. 9. 2020 20:05

Rop píše:yndezit: na tebe se nevztahuje bod c)? Tedy že bys měl datovou schránku dobrovolně.

Jo, vztahuje, nemusím ji (zatím) mít.
Ale teď jak budou od roku 2022 nové občanky s čipem, pro autentizaci na dálku, tak vnitro už chystá zákon, že každý kdo ji dostane (a to bude pak už každý), tak se mu zároveň (a nevím proč) zřídí automaticky datová schránka.
A pak je už jen krůček k tomu říct, máte datovou schránku, tak ji musíte používat, pod hrozbou pokuty.
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 3. 9. 2020 07:16

Jo, ale zřejmě to bude jen zřízení. Aktivace bude nadále nepovinná. Jestli jsem to pochopil dobře, má to být ulehčení těm, kdo ji chtějí. Mohli by si ji zprovoznit bez chození na poštu.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 3. 9. 2020 09:37

Dej blbci funkci a vymyslí lejstro. V tomhle absurdistánu kdysi stačilo používat pro identifikaci přihlášení do stádních aplikací přes datovky, pak si nějakej debil vymyslel e-identitu se stejným efektem, ale nekompatibilní a nerovnocennou, do toho si další blbec usmyslel další obdobné udělátko... Za pár let v tom bude takový chaos, že přijde další banda darmožroutů a začne prosazovat další zbytečnosti... A běda, jak ovčan nebude mít všechny tyhle výdoblitky mocenských struktur...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 3. 9. 2020 09:46

xls: myslíš potvrzený lejstro, na které můžeš po potvrzení cokoliv doplnit nebo smazat? Časové razítko na datových zprávách má platnost 5 let, lhůta pro vyměření daně jsou 3 roky.

yndezit: zopakujeme si základní politické číslo - 2 miliony důchodců. Opakuji 2 miliony důchodců, tedy 2 miliony voličů. Zavedení povinných datových schránek = politická sebevražda.

Dr.D: zřídit datovku lze eObčankou.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků