Student jako OSVČ

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod batym 13. 1. 2012 15:29

Chtěl bych se zeptat, jak je to s odvody studentů při práci na živnostenský list.

Při studiu si přivydělávám v jedné firmě. Vzhledem ke změně legislativy pracovních dohod - odvod SP a ZP při výdělku nad 10 tisíc, se stává takový pracovní poměr pro mě i pro zaměstnavatele nevýhodným, a proto zvažujeme, že bych pracoval na ŽL.

Chci se tedy zeptat, jak je to s daněním na ŽL a především s odvody na SP a ZP při práci studenta na ŽL. Připadá mi totiž nesmyslné tyto položky odvádět, i když je za mě odvádí už škola!

Můj roční výdělek je zhruba 240 tisíc (cca 20tis/měs.)

Existuje nějaké jiné řešení, které by bylo výhodné pro mě, i pro zaměstnavatele?

Moc děkuji.
batym
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 1. 2012 15:46

Škola je za tebe neplatí chlapečku!!!!

Platíme je za tebe my všichni ostatní (tedy alespoň to zdravotní) ... to sociální za tebe neplatí nikdo.

Při výdělku 240 tis. Kč odvedeš to zdravotní a sociální tak jako tak ze svého podnikání. Navíc to bude klasifikováno jako švarcsystém (za což může být pěkná pokuta).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod batym 13. 1. 2012 17:09

Jak a kdy by to mohlo byt swarzsystemem?

Odpovědi jsem se ale nedočkal - jaká je tedy výše daně a SP a ZP při ŽL?
batym
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 1. 2012 21:31

Švarcsystém ... podle podnikatele Švarce ... http://www.podnikatel.cz/clanky/svarcsy ... stnanosti/

Daň = 0 Kč
Sociální = 14 016 Kč
Zdravotní = 6 480 Kč
Jsou to tedy údaje za rok 2011 ... v roce 2012 to bude zase o chlup víc.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod batym 14. 1. 2012 19:19

To je nějak málo, ne? Vždyť i do teď na dohodu sem odváděl daně z příjmu... nebylo to moc po slevě na poplatníka a na studenta, ale nějaká částka to byla... A SP a ZP, je měsíčně dohromady kolem 3 tisíc, ne?

Sorry, možná sou mý dotazy blbý, ale já se v týhle oblasti vůůůbec neorientuju. takže ještě jednou díky moc za odpovědi ;)
batym
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 14. 1. 2012 20:52

Daně ... tam je 60 % paušál nákladů

Sociální a zdravotní u studenta se neplatí v minimální výši ale pouze ve vypočtené.

Ale pořád je to švarcsystém ... zaměstnavatel dostane pokutu 250 000 až 10 000 000 Kč, zaměstnanec dostane pokutu do 100 000 Kč.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 15. 1. 2012 11:53

Joooooooooooo, švarcsystém končí pro plebs, rodinní poradci mocipánů v něm pojedou klidně dál. Ještě k pokutě pro zaměstnance ve šs - ta pokuta není DO 100000, ta JE 100000 kaček! Dokonce jsem někde četl absurdity tý novely a kontrolor za zaměstnance smí považovat i účetního, rodinné příslušníky a třeba i opraváře televizí, automechanika, instalatéra a další, kteří opakovaně cosi tomu zlýmu vykořisťovateli opravovali. Proto přijali dalších 400 kontrolorů...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2012 12:03

Cituji ze zákona o zaměstnanosti:

§ 139
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
c) vykonává nelegální práci,

(3) Za přestupek
c) podle odstavce 1 písm. c), e) a odstavce 2 písm. d) lze uložit pokutu do 100 000 Kč,

To co napíšou novináři je většinou zhovadilost ... pokud chceš Kosťo něco číst, tak čti zákony.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 15. 1. 2012 12:18

Aháááá, díky za opravu. Takže ve švarcovi dál budu pokračovat bez obafff...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 15. 1. 2012 20:00

Chápu, že se stát šel proti Švarcovi, když do tohohle nutil dělníky v fabrice a prodavačky v obchodě. Ale když se na tom obě strany svobodně dohodnou, tak co je komu po tom. Pokud státu vadí, že mu utíkají odvody a daně, tak ať sníží ten absurdní 60% výdajový paušál.

Pokud se freelancerovi software vývojáři poštěstí dlouhodobější kontrakt, tak to by se hned měl nechat zaměstnat? Ať se s tím jdou vycpat.

Pokud má někdo rady jak postupovat aby práce na ŽL byl co nejméně napadnutelná jako švarcsystém, tak sem s nimi.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 1. 2012 00:02

Více odběratelů, vlastní pracovní náčiní a dělat něco jiného, než je předmět činnosti zaměstnávající firmy. Tzn. stavební firma si může najmout účetní, uklízečku kanceláří, ale neměla by trvale najímat zedníky se ŽL.

A to celé komplikuje jedno soudní rozhodnutí se zedníky, kteří nechtěli být zaměstnáni.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 16. 1. 2012 10:09

Ono je to hlavne o tom, ze kdyz se clovek domluvi s idiotem, tak ten to pri prvni kontrole "prokecne". Pokud maji obe strany mozek, tak stat nema jak realne zjistit, ze se jedna o svarcsystem.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2012 11:49

Hlavně pokud smlouva s OSVČ zní: "Předmět výkonu práce: Vedoucí technicko-stavebního odboru" ...
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 16. 1. 2012 11:59

Rop: to ovsem nesplnuje to moje "pokud OBE dve strany MAJI mozek" :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod mi.chal 16. 1. 2012 21:40

S474N píše:Ono je to hlavne o tom, ze kdyz se clovek domluvi s idiotem, tak ten to pri prvni kontrole "prokecne". Pokud maji obe strany mozek, tak stat nema jak realne zjistit, ze se jedna o svarcsystem.

Souhlasím, pokud na finančáku uvidí, že několik let chodí faktury na cca stejnou částku jednomu člověku a na sociálce je záznam, že byl v té firmě dřív zaměstnaný, tak to by švarcsystém poznal jenom jasnovidec :-).

Podle mě by se to na to dalo přijít ve spoustě případů, jenom to zatím nikdo až tak moc neřeší, pokud je přímo neprásknou.
mi.chal
Kolemjdoucí

Další stránka