Faktura - reverse charge

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PULPANM 9. 7. 2020 09:59

My dáváme na fakturu tuhle hlášku:
This service is free of VAT acc. Czech Act. No. 235/2004 reverse charge.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 9. 7. 2020 12:27

Co má být v takovém případě na faktuře je napsáno v příslušné směrnici EU, konkrétně ve článku 226, odst. 11a (stačí si nechat zobrazovat znění předpisu v jednotlivých jazycích, a bude se příslušně měnit i text).

V případě angličtiny má na faktuře být "Reverse charge".
V případě češtiny tam má být "daň odvede zákazník".
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 9. 7. 2020 20:26

A jsi příjemce nebo poskytovatel?
Zkus to napsat přesněji.
Kdo - tedy jaké má první dvě písmena DIČ.
Komu - tedy jaké má první dvě písmena DIČ.
Co je předmětem služby.
Kde je místo uskutečnění zdanitelného plnění.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 10. 7. 2020 07:20

Kdo - AT
Komu - CZ
Misto plneni CZ dle § 10/1 ZDPH
Treba.

Ja vim, ze se to fakturuje bez DPH v rezimu Reverse charge.
To na co se celou dobu ptam, je KDE NAJDU, ze se to tak ma delat.
V ceskem ZDPH to nevidim. Patrne to podle me bude v nejakem predpisu EU?
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 14. 7. 2020 21:31

Ufff.

AT - Vůbec se to netýká Rakouského DPH, protože místo uskutečnění zdanitelného plnění je v ČR - na tom se snad shodneme. V rakouském zákoně o DPH bude podobné ustanovení jako je v českém zákoně § 24a - tedy že takové plnění musí dodavatel uvést v rakouském přiznání k DPH. Všechno co se týká rakouského dodavatele se musíš dočíst v rakouském zákoně.

CZ - příjemce je povinen přiznat daň dle § 24 zákona o DPH

Podmínkou je, že Rakušák i Čech má přidělené VAT ID - tedy v ČR DIČ a je plátcem nebo identifikovanou osobou.

V českém zákoně nemůžeš hledat, jak to má fakturovat rakušák - to musíš hledat v rakouském zákoně. A hlavně jakou větu má napsat na fakturu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 15. 7. 2020 09:49

Ale to všechno víme :-)

Jediné co nevíme je, kde je napsáno, že se to má mezi státy EU fakturovat bez DPH? Kde je napsané, že když budu fakturovat z CZ do SK, tak že mám fakturovat bez DPH v režimu přenesené daňové povinnosti? V českém ZDPH to nevidím. Nebo se to dělá proto "že to tak dělají všichni"? Nebo proto, "že to někdo říkal na školení"?

Podle mě to nebude v národních legislativách. Podle mě to bude v nějakém nadřazeném předpise EU. Jenže v jakém a kde?
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 15. 7. 2020 22:19

Evropská legislativa pouze určuje, jak má být daný postup zabudován do národního předpisu. V případě DPH není přímo aplikovatelná směrnice (na rozdíl od GDPR).

Je to pouze v národním předpisu. Pokud fakturuješ z ČR, tak se řídíš českým zákonem o DPH - § 10 odst. 1 a § 24a
Ten kdo přijímá v SR se řídí slovenským zákonem o DPH - § 16 odst. 1 a § 69 odst. 2 písm. a)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 16. 7. 2020 00:28

Hlava píše:Misto plneni CZ dle § 10/1 ZDPH
Treba.

Ja vim, ze se to fakturuje bez DPH v rezimu Reverse charge.
To na co se celou dobu ptam, je KDE NAJDU, ze se to tak ma delat.
V ceskem ZDPH to nevidim. Patrne to podle me bude v nejakem predpisu EU?


Tak zrovna §10/1 říká, že služby vztahující se k nemovitosti mají místo plnění tam, kde se nemovitost nachází bez ohledu na osobu příjemce, kterému je taková služba poskytnuta.
Takže pokud vystavuje český plátce daňový doklad jinému EU plátci, za službu spojenou s nemovitostí, která je v ČR, tak službu zdaní českou DPH, protože místo plnění je v tuzemsku. Nesmí použít přechýlení dle §9/1 viz §9/4.
U služeb se musí správně určit místo plnění služby, nejprve prověřit všechny výjimky ze základního pravidla § 10 a pokud daná služba nemá výjimku, pak přechýlit dle zákl.pravidla §9/1.
§108 určuje, kdo je povinen přiznat nebo zaplatit daň. Takhle si to pamatuji já, ze školení, kde to vysvětlí podle § a odstavců, ale už jsem z toho 2roky vypadla a DPH už neřeším.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 16. 7. 2020 10:47

Ach jo.
Vidím, že to je zbytečné se dál ptát.
Pořád dokola odpovídáte na to, co píšu, že dávno vím (kde je místo plnění, kdo je povinen odvést DPH).
Odpověď na otázku "kde je napsáno, že se přes hranice fakturuje bez DPH" je ale koukám ve hvězdách.

§10/1 neuvádí nic o tom, že mám přes hranice fakturovat bez DPH.
§24a neuvádí nic o tom, že mám přes hranice fakturovat bez DPH.
§108 neuvádí nic o tom, že mám přes hranice fakturovat bez DPH.

Kašleme na to ...
Patrně se přes hranice fakturuje bez DPH, "protože to tak dělají všichni".
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 16. 7. 2020 11:32

Zajdi si na školení o DPH a tam to pochopíš.
Rozhodně to není tak, "protože to tak dělají všichni", vše vyplývá jasně a přímo ze ZDPH.
Ale nečekej, že na bezplatném foru dostaneš detailní vysvětlení toho, čemu v ZDPH nerozumíš a co tam ty nevidíš, i když to tam je. To se dá vysvětlit tak na odborném jednodenním až dvoudenním školení DPH.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 7. 2020 14:28

Co není uvedeno v § 108, tak tam se daň neodvádí. Je jasně vypsáno, kdy se DPH odvádí a všechny ostatní případy jsou bez DPH.

Pokud poskytuješ služby s místem plnění v EU, tak nesplňuješ toto:
Plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, je povinen z tohoto plnění přiznat daň.

Pak máš ještě ustanovení o osvobození DPH - § 51 až § 71g - do toho zase padá dodání zboží do EU - viz § 64 odst. 1

Stačí ti to takto?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 20. 7. 2020 04:31

OK, myslím, že už tam vidím případ, co mě konkrétně zajímá:
§ 108
Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň
(3) Pokud zdanitelné plnění uskutečňuje osoba neusazená v tuzemsku, je povinna přiznat daň osoba, která toto plnění přijala, a to
a) plátce nebo identifikovaná osoba, pokud se jedná o
1. poskytnutí služby podle § 9 až 10d

Děkuji Vám oběma za trpělivost :-)
Hlava
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků