Zdravotní a sociální pojištění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod devy_ 10. 9. 2012 14:13

Zdravím,

chtěl bych si udělat tak trochu jasno a položit trochu netradiční dotaz.

Jde o to, že jsem stále evidovaný jako student. Při tomto statusu mám i volné podnikání jako OSVČ, nicméně v rámci studia nemusím státu nic platit (když nevydělám moc) - to OSVČ bylo spíš stejně tak trochu "pokus" nebo jak to nazvat.

Nicméně možná nastane situace, kdy budu muset přerušit studium a tím pádem přijdu o výhodu, kdy za mě stát platil soc. a zdrav. poj. (i když jsem nevydělal nějaké velké sumy :-) ).

Mno a jde mi o to,že já se v podstatě dostanu do pozice:

1) zaregistrovat se na úřadu práce > začít si hledat práci (i když vím, že třeba za rok budu pokračovat ve studiu) /vzhledem k mé situaci a nedostatku prac. míst to vidím nereálně(ano,nejsem z Prahy :-) ).

2) přejít z OSVČ volné na hlavní činnost > platit měsíčně cca 3500,-Kč za soc. a zdrav. pojištění.

Chtěl bych se zeptat, jestli je zde nějaká možnost se v první variantě nedostat k lopatě a čistit trávu u chodníků (jak to teď chytře zavedli, co mám info(když tak mě opravte), tak pokud si nenajdete třeba do 3 měsíců nějakou práci, přidělí vám veřejně prospěšné práce. Ty pokud nebudete chtít odvádět > přijdete o nárok na soc. a zdrav. > musíte si ho platit a jsme v podobné situaci jako u bodu 2).

Nejde to řešit nějakými nárazovými pracemi ve formě nějaké krátké dohody? Bude tohle stačit úřadu práce a odboru zdrav. a soc.?

V podstatě je to tak,že se chci víc realizovat ve věcech, které mě budou později živit a ne místo toho škrábat trávu u patníků. Při tom vím, že za rok do té školy opět nastoupím.

stručně shrnuto cíl: nemuset státu moc platit a trápit se s úřadem práce, jen kvůli tomu, že z os. důvodů musím přerušit na rok studium. Zní to trochu blbě, ale snad mě chápete.

Díky za užitečné info.
devy_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 10. 9. 2012 16:15

Pokud se chceš zaregistrovat na ÚP, tak musíš i přerušit živnost. S platnou živností tě na ÚP nepřijmou a nastává varianta 2.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod devy_ 11. 9. 2012 10:20

S tím ale počítám, že bych přerušil. Nicméně varianta 3500 jako OSVČ se mi moc nezamlouvá. Proto hledám radu, jak z toho nejlíp ven.
devy_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 10:35

Zaloz si s.r.o., to pojede dal a ty se bez nahlasit na UP.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 11. 9. 2012 11:54

Satane, a je to možné, když bude v rejstříku vedený jako jednatel a majitel??? Budu ráda, když se někdo, kdo to ví vyjádří, já mám dojem, že to totiž už dneska nejde.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 12:08

kamey: ano, jen je nutne dodat prohlaseni, ze si nic nevyplacis. Coz je samozrejme logicke, ze jo :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2012 12:47

Od 1.1.2012 to nelze. Novela zákona o zaměstnanosti to definitivně zakázala.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 12:53

Rop: tak to je mi novina, ktery paragraf to konkretne resi? Asi si budu muset vyresit i par telefonatu :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2012 14:31

Jde o to, že jednatel musí být zaměstnán, pokud vykonává práci pro společnost, která je předmětem činnosti společnosti ... to je především na judikatuře ...

Tím pádem musí mít zaručenou mzdu dle zákoníku práce. A tím nelze nic nevyplácet.

Čili pokud je s.r.o. bez zaměstnanců a vykonává nějakou činnost tak jí musí někdo vykonávat a ten má nárok na mzdu ...

A od letoška to inspekce práce kontroluje ve velkém.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 14:36

Rop: jestli to dobre chapu, tak staci najmout nejakeho brigadnika a clovek je z obliga.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 11. 9. 2012 16:30

Rope, když je jednatel zaměstnaný např. jako technik s minimální mzdou, a jediným zaměstnancem společnosti, musí mít ještě smlouvu jako jednatel? Nebo toto stačí?
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 11. 9. 2012 22:49

Spíš "zaručenou" mzdou, ne? A to pak by asi jako technik neměl tu opravdu "minimální" osmičku.
A propos nevíte zda někdo po tomhle jde? Vím o lidech co zaručeně za minimální ;) mzdu dělají ačkoliv by vzhledem k pracovní náplní měli být nejméně na tuším 9800.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 12. 9. 2012 07:41

Rop píše:Jde o to, že jednatel musí být zaměstnán... Tím pádem musí mít zaručenou mzdu dle zákoníku práce. A tím nelze nic nevyplácet.

Čili pokud je s.r.o. bez zaměstnanců a vykonává nějakou činnost tak jí musí někdo vykonávat a ten má nárok na mzdu ...

A co občasná Dohoda o provedení práce? V některém měsíci ano, v jiném ne, ale nikdy přes 10.000 za měsíc (čili vždy pod limit, od kterého se musí platit pojištění). To je dostatečně zaručená mzda dle zákoníku práce? V registru ekonomických subjektů je mraky a mraky firmiček, které mají počet zaměstnanců "neuvedeno", což pokud vím znamená, že nejsou registrovány na ČSSZ jako zaměstnavatelé, čili nemají nikoho za koho by platily sociální pojištění, a přitom zjevně nějakou činnost vykonávají. Všechny tyhle firmy se mají třást strachy před návštěvou inspekce práce?
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2012 10:21

zadirr: zaručená mzda viz nařízení vlády č. 567/2006 Sb.. Je spousta mrtvých firem, tj. nemají žádné výnosy nebo výnosy z pronájmu. Taková společnost pak nemusí mít zaměstnance. Stačí když jednatel podepíše jednou za deset let nájemní smlouvu a každý rok závěrku a přiznání. Za to si nemusí vyplácet odměnu.

Thom: jde. Státní úřad inspekce práce

kamey: od 1.1.2011 je to jedno - pokud má pracovní smlouvu tak v rámci ní může vykonávat i jednatelské věci ... ovšem pozor na to, že musí mít zaručenou mzdu ... nikoliv minimální

S474N: nestačí. Státní úřadník není debil a pokud někdo pracuje 5 dnů v měsíci a ty fakturuješ za věci dělané v 19 dnech v měsíci tak je něco blbě.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 12. 9. 2012 10:45

Rop: a prozrad mi, jak dotycny urednik zjisti, ze je to delane v 19ti dnech?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků