Zdravotní a sociální pojištění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod devy_ 10. 9. 2012 14:13

Zdravím,

chtěl bych si udělat tak trochu jasno a položit trochu netradiční dotaz.

Jde o to, že jsem stále evidovaný jako student. Při tomto statusu mám i volné podnikání jako OSVČ, nicméně v rámci studia nemusím státu nic platit (když nevydělám moc) - to OSVČ bylo spíš stejně tak trochu "pokus" nebo jak to nazvat.

Nicméně možná nastane situace, kdy budu muset přerušit studium a tím pádem přijdu o výhodu, kdy za mě stát platil soc. a zdrav. poj. (i když jsem nevydělal nějaké velké sumy :-) ).

Mno a jde mi o to,že já se v podstatě dostanu do pozice:

1) zaregistrovat se na úřadu práce > začít si hledat práci (i když vím, že třeba za rok budu pokračovat ve studiu) /vzhledem k mé situaci a nedostatku prac. míst to vidím nereálně(ano,nejsem z Prahy :-) ).

2) přejít z OSVČ volné na hlavní činnost > platit měsíčně cca 3500,-Kč za soc. a zdrav. pojištění.

Chtěl bych se zeptat, jestli je zde nějaká možnost se v první variantě nedostat k lopatě a čistit trávu u chodníků (jak to teď chytře zavedli, co mám info(když tak mě opravte), tak pokud si nenajdete třeba do 3 měsíců nějakou práci, přidělí vám veřejně prospěšné práce. Ty pokud nebudete chtít odvádět > přijdete o nárok na soc. a zdrav. > musíte si ho platit a jsme v podobné situaci jako u bodu 2).

Nejde to řešit nějakými nárazovými pracemi ve formě nějaké krátké dohody? Bude tohle stačit úřadu práce a odboru zdrav. a soc.?

V podstatě je to tak,že se chci víc realizovat ve věcech, které mě budou později živit a ne místo toho škrábat trávu u patníků. Při tom vím, že za rok do té školy opět nastoupím.

stručně shrnuto cíl: nemuset státu moc platit a trápit se s úřadem práce, jen kvůli tomu, že z os. důvodů musím přerušit na rok studium. Zní to trochu blbě, ale snad mě chápete.

Díky za užitečné info.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamey 10. 9. 2012 16:15

Pokud se chceš zaregistrovat na ÚP, tak musíš i přerušit živnost. S platnou živností tě na ÚP nepřijmou a nastává varianta 2.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod devy_ 11. 9. 2012 10:20

S tím ale počítám, že bych přerušil. Nicméně varianta 3500 jako OSVČ se mi moc nezamlouvá. Proto hledám radu, jak z toho nejlíp ven.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 10:35

Zaloz si s.r.o., to pojede dal a ty se bez nahlasit na UP.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 11. 9. 2012 11:54

Satane, a je to možné, když bude v rejstříku vedený jako jednatel a majitel??? Budu ráda, když se někdo, kdo to ví vyjádří, já mám dojem, že to totiž už dneska nejde.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 12:08

kamey: ano, jen je nutne dodat prohlaseni, ze si nic nevyplacis. Coz je samozrejme logicke, ze jo :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2012 12:47

Od 1.1.2012 to nelze. Novela zákona o zaměstnanosti to definitivně zakázala.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 12:53

Rop: tak to je mi novina, ktery paragraf to konkretne resi? Asi si budu muset vyresit i par telefonatu :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2012 14:31

Jde o to, že jednatel musí být zaměstnán, pokud vykonává práci pro společnost, která je předmětem činnosti společnosti ... to je především na judikatuře ...

Tím pádem musí mít zaručenou mzdu dle zákoníku práce. A tím nelze nic nevyplácet.

Čili pokud je s.r.o. bez zaměstnanců a vykonává nějakou činnost tak jí musí někdo vykonávat a ten má nárok na mzdu ...

A od letoška to inspekce práce kontroluje ve velkém.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 11. 9. 2012 14:36

Rop: jestli to dobre chapu, tak staci najmout nejakeho brigadnika a clovek je z obliga.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 11. 9. 2012 16:30

Rope, když je jednatel zaměstnaný např. jako technik s minimální mzdou, a jediným zaměstnancem společnosti, musí mít ještě smlouvu jako jednatel? Nebo toto stačí?
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 11. 9. 2012 22:49

Spíš "zaručenou" mzdou, ne? A to pak by asi jako technik neměl tu opravdu "minimální" osmičku.
A propos nevíte zda někdo po tomhle jde? Vím o lidech co zaručeně za minimální ;) mzdu dělají ačkoliv by vzhledem k pracovní náplní měli být nejméně na tuším 9800.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 12. 9. 2012 07:41

Rop píše:Jde o to, že jednatel musí být zaměstnán... Tím pádem musí mít zaručenou mzdu dle zákoníku práce. A tím nelze nic nevyplácet.

Čili pokud je s.r.o. bez zaměstnanců a vykonává nějakou činnost tak jí musí někdo vykonávat a ten má nárok na mzdu ...

A co občasná Dohoda o provedení práce? V některém měsíci ano, v jiném ne, ale nikdy přes 10.000 za měsíc (čili vždy pod limit, od kterého se musí platit pojištění). To je dostatečně zaručená mzda dle zákoníku práce? V registru ekonomických subjektů je mraky a mraky firmiček, které mají počet zaměstnanců "neuvedeno", což pokud vím znamená, že nejsou registrovány na ČSSZ jako zaměstnavatelé, čili nemají nikoho za koho by platily sociální pojištění, a přitom zjevně nějakou činnost vykonávají. Všechny tyhle firmy se mají třást strachy před návštěvou inspekce práce?
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2012 10:21

zadirr: zaručená mzda viz nařízení vlády č. 567/2006 Sb.. Je spousta mrtvých firem, tj. nemají žádné výnosy nebo výnosy z pronájmu. Taková společnost pak nemusí mít zaměstnance. Stačí když jednatel podepíše jednou za deset let nájemní smlouvu a každý rok závěrku a přiznání. Za to si nemusí vyplácet odměnu.

Thom: jde. Státní úřad inspekce práce

kamey: od 1.1.2011 je to jedno - pokud má pracovní smlouvu tak v rámci ní může vykonávat i jednatelské věci ... ovšem pozor na to, že musí mít zaručenou mzdu ... nikoliv minimální

S474N: nestačí. Státní úřadník není debil a pokud někdo pracuje 5 dnů v měsíci a ty fakturuješ za věci dělané v 19 dnech v měsíci tak je něco blbě.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 12. 9. 2012 10:45

Rop: a prozrad mi, jak dotycny urednik zjisti, ze je to delane v 19ti dnech?

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2012 12:32

Dle DUZP, předávacích protokolů, výpovědi svědků ... on má přístup ke všemu.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod devy_ 18. 9. 2012 07:05

To je sice pěkné všechno tohle... :D

Ale můžeme se vrátit zpět k mému problému? :)

Ještě jsem na to nedostal odpověď. S.r.o. skutečně v plánu zakládat nemám. :)
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 9. 2012 16:52

No tvůj problém má jednoduché řešení ..

buď varianta 1 nebo varianta 2. S tím, že při variantě 1 musíš pozastavit živnost. Nic lepšího nevymyslíš, pokud nemáš žádnou práci, kde bys měl minimální mzdu.

Nebo je tu ještě varianta 3, pozastavit živnost a být samoplátcem zdravotního pojištění a ležet doma (a někde schrastit 1080 Kč měsíčně).
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod devy_ 22. 9. 2012 00:24

Takže můžu být evidovaný na úřadu práce a platit si 1080 - žádné jiné náklady?

Nešla by varianta, kdy jsem na úřadu práce při zastavené OSVČ a mám příležitostné výdělky přes smlouvu na dohodu o provedení práce? Třeba měsíčně do 2-3000,-Kč?

Aby mi stát proplácel zdravotní i sociál. pojištění?
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamey 22. 9. 2012 07:48

Při evidenci na ÚP již není možné pracovat na DPP.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod devy_ 28. 9. 2012 21:19

Je vůbec nějaký způsob, jak být na UP a hrát na ně, že se snažím si něco přivydělat + hledám práci?

Jde mi jen o to, aby mi nepodstrčili ty veřejné práce ala trhání trávy mezi chodníky.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 9. 2012 21:46

devy_: musis jim mazat med kolem huby, ze uz se ti neco rysuje a ze vlastne na ne vubec nespohlehas - roky overena taktika :mrgeen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod devy_ 1. 10. 2012 12:15

Takže mě chcete říct, že na ně mám rok hrát, že se snažím najít práci? A že už firma projevila zájem, ale ještě musím počkat? Tohle mi budou žrát rok?

Jako zase reálně, ať pak neutřu...
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martinsip 1. 10. 2012 12:17

Dávky od ÚP budeš dostávat 5 měsíců a potom šlus. Pak jedině sociální dávky a tam by těk pak mohlu nahnat zametat či co. Ale z ÚP si myslím, že ne.
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor view 20
martinsip
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod devy_ 1. 10. 2012 12:52

Proč jen 5 měsíců? To se tak změnilo? Když po 5 měsících budu mít nějaký přivýdělek, to nejde? Proste jak obejít placení zdrav./soc. a těch prací. To, že si pak seženu něco na oko by nebyl problém, děsím se upřímně jen těch prací.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martinsip 1. 10. 2012 13:19

Prostě zůstaneš dál na ÚP, ale už bez podpory ;-]
Honor view 20
martinsip
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod devy_ 2. 10. 2012 08:06

Můžeš to nějak rozvést, jak to chodí?

Zatím jsem z toho vyčetl následující:

- přihlásím se na ÚP
- po 5 měsících mě přestanou platit zdrav. soc. pojištění (?)
- přidělí mi veřejné práce?

Jde o to, že když jsem na UP a třeba během čtvrt roku seženu nějaký slabý jednorázový přivýdělek, dají mi pokoj ...netuším vubec jak to tam chodí.

Promiň, ale potřebuji prostě širší info než větu o 7 slovech :-/.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 10. 2012 08:14

To ale byla věta o 9ti slovech :D

Soc. a zdrav. za tebe bude platit stát po celou dobu co budeš na ÚP. I když stát sám sobě platit sociální nemusí a zdravotní platí pojišťovně asi 780,- tuším. Ale to tě nemusí zajímat.

Práce spíš přidělují těm, co berou sociální dávky a ne těm co jsou pouze na ÚP.

Dříve jsi si mohl přivydělat k ÚP 4.000,- měsíčně, ale to tuším padlo.
Naposledy upravil martinsip dne 2. 10. 2012 08:15, celkově upraveno 1
Honor view 20
martinsip
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 2. 10. 2012 08:14

devy_: socialni pojisteni ti neplati nikdy a ty si ho taky platit nemusis, kdyz ses na UP. Jde pouze o zdravotni.

Zadne verejne prace ti neprideli a i kdyby to hrozilo, tak se hned odhlasis a prejdes do rezimu samoplatce zdrav. pojisteni. Zadny privydelek nemuzes mit.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod devy_ 2. 10. 2012 08:22

Díky za rychlé reakce.

Takže to za ten rok bude mít asi následující průběh (prosím opravte když tak)

- přihlásím se na ÚP
- budu se snažit dělat, že si něco hledám
- po 5měsících mě dají vědět, že mi to přestávají platit (podporu)
- můžu a nemusím si zažádat o soc. dávky(?)
- v případě, že mi nevyhovi se soc. dávkama > musím platit zdrav. pojisteni (?)
- v případě, že mi vyhoví > platí mi zdrav. i soc. pojištění stále?
- jinými slovy co nastane po 5 měsících na ÚP za scénáře a jaké mají následky

- když budu chtít brát soc. dávky > musím počítat s tím, že mě budou chtít nějak zaměstnat veřejnými pracemi?

(o přivýdělku si zjistím přímo na UP)

Jak by jste mi doporučili v tomto případě postupovat, tak, abych se vyhnul veřejným pracem a zároveň měl co nejdelší dobu pokryté zdrav. poj. (případně soc. poj) a dostal i něco od státu?

Díky moc, potřebuji mít nějaké info dopředu, než to začnu řešit přímo s nima.

//jinak se omlouvám za "negramotnost" :D , opravdu jsem v této oblasti laik a jsou to moje první zkušenosti.
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 10. 2012 08:29

devy_ píše://jinak se omlouvám za "negramotnost" :D , opravdu jsem v této oblasti laik a jsou to moje první zkušenosti.
Nejlíp by ti odpověděli nějací indočeši. Ty jsou sice negramotný, ale tohle ovládají nejlíp. :oops:

Dál se soc. dávkami a veř. pracemi neporadím :-| Nemám zkušenost
Honor view 20
martinsip
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 2. 10. 2012 17:25

A není lepší si najít práci?

Zdravotní za tebe stát platí dokud jsi registrován na ÚP ... odmítneš práci ... odmítneš veřejné práce ... přestáváš být registrován.

Žádnou brigádu mít nesmíš.

Sociální dávky ... ty se především počítají na celou domácnost.

Kdyby nebyly ty sociální dávky tak ten systém je docela i dobrý.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod devy_ 2. 10. 2012 22:41

A kdyby došlo na nejhorší, kolik se teď platí za zdravotní?
devy_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 3. 10. 2012 07:18

devy_: RUFKM?

:arrow: http://bit.ly/VsmgQG

S474N
Inventář