Podání daňového přiznání přes datovou schránku

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 6. 2. 2013 11:10

Zdravím,
už přibližně 9 měsíců podávám přiznání k DPH přes datovou schránku a jsem velmi spokojen.Tedy ne s daní, ale s komfortem při podávání přiznání k DPH;)

Rád bych tento rok podal přiznání k dani z příjmu také přes datovou schránku. Chtěl bych se ale zeptat na vaše zkušenosti s přílohami k daňovému přiznání - jde mi hlavně o čestné prohlášení manželky. Není problém toto podepsané prohlášení naskenovat a přiložit k samotnému přiznání, ale nevím, jestli FU takovou přílohu přijme. Nemáte, prosím, někdo odkaz na nějakou prováděcí vyhlášku na MFČR, jak zacházet s přílohami? Mně se nepodařilo nic nalézt. Pokud budu muset přílohu dodat osobně/poslat přes ČP, tak výhoda elektronického podání se zcela rozplyne.

A dále bych se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s podáním přehledu ro ČSSZ a VZP přes datovou schránku.

Díky.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 2. 2013 11:31

Nevím jak přes datovou schránku (tento paskvil mne ještě nenapadlo si pořídit), ale přes rozhraní adisepo jsem podával daňové přiznání asi 7x s naskenovanými přílohami a problém byl jen poprvé, kdy mně volala paní z FÚ a tvrdila, že žádné přílohy nedorazily. Druhý den volala, že už dorazily...

Takže nevidím důvod, proč by se při podání přiznání přes datovou schránku měly zasílat přílohy na papíru.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 6. 2. 2013 13:05

@Tomáš Marný: Díky za odpověď. U podání přes datovou schránku i u podání, které je podepsáno certifikátem, půjde podle mě o obdobný problém.

1) Většinu přílohu lze určitě naskenovat a poslat. Výjimku tvoří ty, kde by FU vyžadoval originál nebo ověřenou kopii.

2) Čestné prohlášení manželky ale podle mě nespadá do žádné kategorie v bodě 1. Čestné prohlášení podepisuje manželka a proto:

a) Při podání přes mou datovou schránku není zaručeno, že takové prohlášení podepsala. Zaslání písemnosti přes datovou schránku nahrazuje podpis/elektronický podpis vlastníka schránky. Manželka ale vlastníkem mé schránky není a a naskenované prohlášení je/může být cár papíru... počkat, vlastně ani ten cár papíru to není :) (nevím právě, jak si tyto zásady FU vykládá).
Naposledy upravil Paul Atreides dne 6. 2. 2013 15:22, celkově upraveno 2
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 6. 2. 2013 13:15

Paul Atreides: tak mi prozrad, jak manzelka prokazuje na papire pred FU, ze je to jeji podpis. To tam podepisuje pred urednikem nebo to nechava na CzechPointu podepisovat jako "legalizace"?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 2. 2013 13:23

To Paul Atreides: Jak píšu - podával jsem to 7x, vždy stačily naskenované dokumenty, a to i smlouvy k úvěru. Podepsaný papír jsem musel dodat jen vloni, protože už jsem si po nechutném zdražení digitálního podpisu Českou poštou nenechal vystavit nový.
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 6. 2. 2013 13:35

S474N : Jasně že nic z toho. Vlastnoruční podpis je ale přece jen něco jiného než naskenovaný dokument poslaný přes datovou schránku - pro papírové dokumenty už určitě úzus existuje, u elektronických dokumentů bych řekl, že stále záleží na konkrétním úředníkovi. Proto jsem se hned v prvním příspěvku pídil po nějakém nařízení MF ČR, jak s přílohami nakládat, abych se se na něj při případném jednání s FU mohl odkazovat.

Tomáš Marný: Ještě jednou díky, chápu to dobře, že jste mezi těmi přílohami měl i čestné přiznání manželky?
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 2. 2013 14:28

1. jak by to mělo být (dle zákona o datových schránkách):
a) přiznání v jakémkoliv dostupném formátu pro datové schránky (tj. i v PDF)
b) přílohy k přiznání - originály - všechny přiložené soubory v elektronické podobě by měly být konvertovány na CzechPointu do elektronické podoby a označeny legalizační doložkou

2. jak to chce finančák:
a) přiznání ve formátu XML (jeden soubor včetně příloh) - např. zpracovat přes EPO)
b) přílohy k přiznání - alespoň čitelně nascanované a mezi nimi i prohlášení manželky

3. jak to skutečně je:
a) přiznání ve formátu XML (jeden soubor včetně příloh) - např. zpracovat přes EPO)
b) přílohy k přiznání nascanované občas i méně čitelně

A k čestnému prohlášení manželky říkám: je to blbost ... stát to po vás chtít nemůže a stejně vypovídací hodnota tohoto prohlášení je nulová.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 6. 2. 2013 14:45

@Rop: Díky za upřesnění. Asi tento rok ještě datové schránky pro podání přiznání daně z příjmu raději vynechám:)
Naposledy upravil Paul Atreides dne 6. 2. 2013 14:50, celkově upraveno 1
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 2. 2013 14:49

Čestné přiznání jsem tam neměl.
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 2. 2013 15:08

posílal jsem přiznání v xml (EPO2) a v něm byly vložené naskenované přílohy v PDF a bylo to v pořádku. Takže to udělám znovu stejně.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 6. 2. 2013 15:10

Paul Atreides píše:A dále bych se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s podáním přehledu ro ČSSZ a VZP přes datovou schránku.

S ČSSZ a VZP někdo zkušenosti máte ?
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 6. 2. 2013 16:20

Částečně zkušenosti mám. SSZ stačilo cca 3 roky zasílat hlášení v digitálně podepsaném mailu, od letoška vyžadují kromě podepsání mailu podepsat i vložené pdf.

Jinak 1x ročně se mi bohužel osvědčilo FÚ, ZP a SSZ v jednom zátahu objet (zabere to tak 3 hoďky). Nejen to převezmou, ale částečně i zkontrolují, opraví, občas se pohádám, často i vytisknou protokol, že je všechno v pořádku, upravím s nimi platební kalendář, atd. Přijde mi to mnohem jednodušší než posílat a pak se složitě dohadovat o nesrovnalostech. (A kromě toho chtějí originály potvrzení.)

Něco jiného jsou přiznání DPH, VIES, siln. daň - to se dá v pohodě dělat přímo přes daňový portál, jen to chce el. podpis.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 6. 2. 2013 16:44

Asi jak kde, na FÚ pro Prahu 9 před podatelnou 31.3. stojí fronta, ženská bouchá beranem a kontroluje max podpis. V OZP přehledy razítkuje vrátný. A na ČSSZ jsem taky nezaznamenal, že by někdo něco hned na místě kontroloval.

Na ZEP/DS se chytám letos, sice objet podatelny stíhám do hodiny, ale ono to má i jiné výhody.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod kitrab 6. 2. 2013 16:57

úřad má podatalnu kde se podává :)
přeci necheš po 1 zaměstnanci aby kontroloval 100 tiskopisů :)
na to jich tam je dalších 100 ktří to časem zpracují a kontrolují.

SSZ by mělo jít do DS zasílat jak datovou větu tak formulář apod.. a bez podpisu.
kitrab
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 6. 2. 2013 18:54

To u nás na finančáku jsem byl svědkem, jak naklusala tlupa Vietnamců a pracovnice tam prakticky místo nich vyplňovaly přiznání. Ale je to opravdu individuální.
xls
Diskutér

Další stránka