dividendy ze zahraničí a daňové přiznání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mildamk 21. 3. 2013 10:38

zdravím, musím uvádět do daňového přiznání příjem dividend z usa a evropské unie? tyto dividendy by měly být už jednou zdaněné v domovské zemi (holansko, rakousko, velká británie, německo...) a pro případ usa jsem podepisoval formulář ohledně dvojího zdanění. jak se to případně musí do daňového přiznání vypsat a potřebuji k tomu nějaké potvrzení od brokera? jak je to s tím? předem děkuji za odpovědi
mildamk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 3. 2013 15:04

Finančák vyměřuje pokutu z dlužné částky, tedy, pokud máte jen něco blbě, ale stát jste neokradl, je to v pohodě a jen na vás udělají bububu.
Já se na přiznání dividend letos vykašlal, protože potvrzení od obchodníka, že již byly jednou zdaněny, je dražší, než ty dividendy, které jsem dostal. Pokud budou prudit, tak to potvrzení holt zaplatím a finančáku dokážu, že jim nic nedlužím. Je to pěknej opruz.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 21. 3. 2013 20:19

Tak tomu říkám odpověď jako noha :lol:

Tak třeba Německo:
1. dividenda se daní v ČR (použije se metoda prostého zápočtu)
2. pokud daň v SRN nepřesáhne 15 % z hrubé dividendy, tak se mohou danit jen v SRN

Nizozemí:
2. pokud daň v Nizozemí nepřesáhne 10 % z hrubé dividendy, tak se mohou danit jen v Nizozemí

Rakousko:
2. pokud daň v Rakousku nepřesáhne 10 % z hrubé dividendy, tak se mohou danit jen v Rakousku

UK:
2. pokud daň v UK nepřesáhne 15 % z hrubé dividendy, tak se mohou danit jen v UK

Tak asi tak ... jinak potvrzení od brokera ... no já nevím ... mělo by být potvrzení z jejich finančního úřadu, ale od brokera by snad mohlo stačit, vzhledem k tomu, že se to sráží u zdroje.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 3. 2013 05:55

Moje odpověď je možná jak noha, ale myslím, že celkem srozumitelná. Zato vaše odpověď je tak vědecká, že ji nechápu, proto mám 3 dotazy.

1. dotaz: Co znamenají ty věty: pokud daň v XXX nepřesáhne YY % z hrubé dividendy, tak se mohou danit jen v XXX? Jak jako nepřesáhne? Všechny ty země mají tu daň přesně stanovenou v %, tak jak by mohla přesáhnout nebo nepřesáhnout?

2. dotaz: Metoda zápočtu se použije proti čemu? Žádnou daň nezískávám, tedy daň z dividend nemám vůči čemu započítávat. A nějak si nedovedu představit někoho, kdo ano.

3. dotaz: Jak jako potvrzení z jejich finančního úřadu? Už jenom tím, že oni to daňové přiznání jako firma odevzdávají určitě později, než já, jako obyčejnej člověk podávající si ho sám, je absolutně nemožné mít potvrzení z jejich finančního úřadu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2013 13:56

1. to je ustanovení smlouvy. Pokud daň bude vyšší než 10 (či 15) procent tak se vždy musí danit v ČR. Mezinárodní smlouva je trvalejšího rázu než lokální zákon, a proto v ní není myšleno na konkrétní sazbu. Nehledě na to, že některé smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou i 40 let staré.

2. dva příklady - vždy počítám s tím, že nejsou jiné příjmy - jinak je výpočet složitější.
Příklad 1:
V USA bude daň 20 % - dividenda 100 000 Kč - daň 20 000 Kč.
V ČR se provede zdanění znovu - dividenda 100 000 Kč - sazba daně 15 % - daň 15 000 od které je možné odečíst daň z USA ale maximálně do nuly - takže česká daň je 0 Kč

Příklad 2:
V Rakousku bude daň 12 % - dividenda 100 000 Kč - daň 12 000 Kč
V ČR se provede zdanění znovu - dividenda 100 000 Kč - sazba daně 15 % - daň 15 000 od které je možné odečíst daň z Rakouska ale maximálně do nuly - takže česká daň je 3 000 Kč

3. zacituji z daňového řádu:
...
§ 36 Prodloužení lhůty
...
(4) Správce daně může na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit až o 3 měsíce lhůtu pro podání řádného daňového tvrzení. Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
....

Ještě nějaké dotazy?
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod radecekh 22. 3. 2013 15:40

Děkuji za odpovědi. Takhle polopatě to chápu i já. :-)
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 10. 6. 2015 09:44

Přišly na konta čtvrtletní dividendy Johnson & Johnson.
Ladislav 1.
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 10. 6. 2015 13:57

A kolika procenty se zdaní? :)
outlier
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 10. 6. 2015 21:55

Rop: jak získám to potvrzení ze zahraničního finančního úřadu?
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 10. 6. 2015 22:46

Že si o něj požádáš?
Rop
Administrátor