Práce v NL versus obstrukce českého finančáku

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Sailor88 21. 8. 2013 17:48

Dobrý den,bylo mi doporučeno toto forum,položím tedy dotaz.
Dejme tomu,že někdo pracuje jako kormidelník(lodník) na Holandské říční lodi.Práce je řádně zdaňována v Holandsku(včetně sociálního,zdravotního atd).
Smlouva o dvojím zdaněním je z roku 1974 a v roce 2012 měla být upravena,ale mistr Kalousek zřejmě mnoho nezměnil.
http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji ... zemi-13472
Mohl by mi někdo přeložit do člověčiny zejména článek 16 této smlouvy?
Zaměstnavatel má sídlo v NL a řádně zdanuje tam a českej finančák ho samozřejmě nezajímá.
Takže dotazy:
Kde správně zdaňovat?
Mohu si svobodně vybrat zemi kde chci daňit?''( v rámci EU)
Může na mě finančák přijít a na základě čeho?
Jak vyzrát na finančák aby dal pokoj?:-)
Jsem povinen předloži českému finančáku na požádání doklady ze zahraničí,vejplatní pásky atd.?
Když proběhla revize té smlouvy z 1974,zůstala v ní v článku 16 pořád nesmyslná zmíňka o lidech pracujících na palubách lodí a letadel?jelikož běžně dostupná na netu je pouze smlouva z 1974 ale znění po té reviziuž jsem nedohledal.
Rozumím tomu tedy dobře že kdybych v NL dělal cokoliv jiného než na palubě lodi nebo letadla mohu danit v NL ale takto nikoliv?
Jak moc je běžné aby čr finančák komunikoval s NL finančákem?
Když nepodám finančáku informace(a já je dobrovolně nedám) co se stane?jak zjistí sám od sebe vejšku mé vejplaty aby mohl vyměřit daň?
Jen doplním že se nezdržuji mimo ČR více jak 183dnu(ale skoro)
A adresu mám taky u nás a nechci aby tomu bylo jinak.
Děkuji za odpovědi
Smlouva s NL ke stažení třeba zde:http://www.ucetnikavarna.cz/muze-se-vam-hodit/smlouvy-o-zamezeni-dvojiho-zdaneni/
Sailor88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alexpraha 22. 8. 2013 06:23

Nic ve zlém, ale pokud mám osobně podobný problém, vezmu do ruky 5000 Kč a za klepu na dveře daňového poradce a nikdy nedám na to co kdo poví v diskuzi.
Možná ti někdo z diskutujících poradí, ale jde o velmi specifický problém a budeš mít velkou kliku, když to bude někdo vědět. Držím palce.
Pět českých malých je dobrá cena za jistotu.
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 8. 2013 07:48

Já bych spíše tipnul, že český FÚ zajímá tvůj zahraniční příjem kvůli vyměření na důchod, určitě ti ho nehodlá podruhé zdanit.
Jinak na tu poradu by ti mělo stačit i 500 Kč. Vážně nevím, co byste tam 10 hodin řešili - a jestli tu má nějaký daňový poradce víc než 500 na hodinu, tak pardon předem :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Sailor88 22. 8. 2013 09:06

Já právě už DP zkoušel a zrovna toto nevěděl.Samozřejmě můžu zkusit jiného . . .
Jestli zajímá důchod no nevím,platím na důchod v NL,od ČR nic nechci.
Jde spíše o to,Jestli opravdu lidé pracující na palubách lodí a letadel mají vyjímku(jak se píše v té smlouvě článek 16) a musí danit u nás
A hlavně mě zajímají technické možnosti finančáku jak na člověka můžou přijít a jak se doberou přesné vejšky mé mzdy,což potřebujou k případné výměře daně.
Můžou se zeptat zdravotní pojištovny-ta komunikuje s NL zdravotní pojištovnou přes dokument číslo 106.Tam ale povolání napsané neni.
Jde o to že na pár lidí už přišli a chudáci platěj daně komplet socialní,zdravotní 2X.U nás i v NL,smlouva nesmlouva,nikoho to nezajímá.
Přesto díky za odpovědi.
Sailor88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alexpraha 22. 8. 2013 10:00

SocPredator píše:Já bych spíše tipnul, že český FÚ zajímá tvůj zahraniční příjem kvůli vyměření na důchod, určitě ti ho nehodlá podruhé zdanit.
Jinak na tu poradu by ti mělo stačit i 500 Kč. Vážně nevím, co byste tam 10 hodin řešili - a jestli tu má nějaký daňový poradce víc než 500 na hodinu, tak pardon předem :-)


3800 Kč + DPH za hodinu :-) Je to drahé, ale vždy byla rada správná.
Od daňového poradce jsem dostal jednu jedinou špatnou radu a ta byla zadarmo. Ale to byla moje chyba, měl jsem si vše lépe promyslet, ještě než jsem k němu šel.
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod alexpraha 23. 8. 2013 07:37

alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sailor88 23. 8. 2013 09:42

Ano,ten odkaz jsem postoval už v mém prvním příspěvku.Ten text toho protokolu,ale zatím neumím dohledat.Přesto díky za snahu ;-)
Sailor88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 25. 8. 2013 16:09

1. celosvětové příjmy zdaňuješ ve státě kde jsi více než 183 dní v roce - tj. v ČR zdaňuješ celosvětové příjmy
2. příjmy ze státu kde se nezdržuješ více než 183 dní v roce zdaňuješ tam - tj. v Nizozemsku zdaňuješ příjmy z Nizozemka
3. díky smlouvě o zamezení dvojího zdanění se v ČR příjmy z Nizozemí vyjímají. Tzn. příjmy z Nizozemí se nezahrnují do celosvětového základu daně - viz článek 25 část B odst. 1

Jakto, že tohle nějaký daňový poradce neví? Jinak já jako daňový poradce beru 1500 Kč + DPH na hodinu :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenekj 25. 8. 2013 17:01

Bohuzel Vas nepotesim, prijmy z nl budete muset zdanit v Cr a ani si nebudete moci dan zaplaceňou v NL zapocitat.( predpokladam ze jste cr rezident)
Bod 3 je pravě vyjimka, zamestnavatel v nl vam nemel stazit nl dan, prote vas prijem nepodleha dle smlouvy o zdaneni v nl.

Uz jsem to pro klienta resil a musel doplatit cz dan. Radil jsem mu. At alespon dojde na Nl fu a dohodne si vraceni zaplacene dane.
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 26. 8. 2013 07:26

zdenekj: co prosím? Proboha, chudák klient. Doufám, že jste daňový poradce a vytáhne to z vás přes pojistku (a komora přes disciplinárku).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 8. 2013 13:39

Tak jsem dostal sprďáka co že si to dovoluju na kolegu daňového poradce.

Takže ještě jednou:

Mimochodem příjem z Holandska ze závislé činnosti český rezident nedaní v Holandsku pouze v případě, že:
a) není v Holandsku více než 183 dnů
b) zaměstnavatel není Holanďan
c) zaměstnavatel nemá v Holandsku stálou provozovnu, k jejíž tíži by šla mzda.

V ostatních případech daní závislou činnost v Holandsku a u nás postupuje dle zákona či smlouvy (což je v obou případech metoda vynění).

Takže já si pořád stojím za svým a stát si budu. A to že mi kolega napíše, že měl výklad z MF je sice fajn, ale ono se stačí podívat na výklad k výnosovým kurzovým rozdílům ... soud to taky chápe jinak. A to že mu to prošlo kontrolou ... to mě prošlo takových nezákoností kontrolou :lol: ... a o dvojím zdanění na 90 % FÚ netuší vůbec nic.

Takže pokud nenastala situace, kterou cituji výše, tak stále tvrdím, že chudák klient.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenekj 26. 8. 2013 14:10

2 poradci 2 nazory :), obecne ano, bohuzel bod 3. Smlouvy par. 16 vysloveně říká že u zaměstnance na Člunu ve vnitrozemské dopravě se daní POUZE Tam kde má bydliště. A to předpokladam ze ma v čr. Viz. Tez:

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/ak ... 28206.html - sekce rezident
zdenekj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sailor88 31. 8. 2013 06:48

Ano,to je právě ten článek 16. Pracovníci na palubách lodí a letadel.
Sailor88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Prochy75 28. 3. 2019 11:38

Je to vtipný číst to v roce 2019 :D Aspoň jsme se ale dozvěděli kdo měl pravdu :D
Prochy75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod taylor729 28. 3. 2019 21:52

Kdo mel?
taylor729
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků