Programování vs autorský zákon - změna v daních?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 21. 1. 2014 17:34

Zdravím,
dnes mi volal klient, pro kterého programuji, že má info od učetní ohledně změny v novém roce, co se týče daní. Prý to má něco do souvislosti s autorským zákonem, a že by se na nás mělo vztahovat, že nově budeme muset dávat státu 15%.

Může mi prosím někdo vysvětlit něco bližšího, případně odkázat na patřičný článek? Podle mě jde jen o nějaké nedorozumění, co jsem koukal na internetu tak se opravdu měnil nějak autorský zákon. Nicméně to by se na mě nemělo vztahovat ne? Sice jsem jako programátor nějaký autor, ale jsem normální živnostník na volné noze a daň odvádím pak v podobě daně z příjmu ne?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pizzaman5 21. 1. 2014 19:50

Autorský zákon se měnil, ale jenom minimálně - pojmy, odkazy na NOZ apod.
Z hlediska softwarového programu se nic nemění, stále jde o dílo chráněné autorským zákonem.
Autorský zákon by na jakoukoli daň neměl mít vliv, spíš se bude jednat o nějakou změnu zákona z daňové oblasti (tady bohužel nepomůžu, daním nerozumím). Celé to zní nějak zvláštně, chtělo by to nechat si to detailně vysvětlit od té účetní (ale nevěřit všemu co řekne a prověřit si to).
Pizzaman5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2014 21:05

To je fakt blbost, nebo nedorozumění na všech stranách. Pokud fakturujete služby jako živnostník, normálně evidujete příjmy a odvádíte daň/SP/ZP, jak jste zvyklý.

Při tvorbě SW nepochybně může vzniknout autorské dílo, resp. asi i vznikne, ale že by to znamenalo dvojí zdanění, tak to ne :-)

Otázku bych postavil jinak: vytváříte klientovi produkt na záladě smlouvy o dílo, nebo máte hotový SW a prodáváte licence? To je dvojí režim.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 21. 1. 2014 23:41

Také mi to přijde divné a říkal jsem si od začátku, že je to blbost.

Tady konkrétně je to gentlemanská dohoda. Ale jinde je to smlouva o dílo. Btw můžete rovést jaký by byl v těch dvou případech (smlouva o dílo vs. licence) rozdíl?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 00:55

to zase chytrák astrapa něco napsal - podle autorského zákona vždy poskytujete licenci i když je to smlouva o dílo ... asi si před napsáním příspěvku zapomněl přečíst autorský zákon, ve kterém je jasně napsáno, že autorství se nelze vzdát. Dílo nelze převést, lze převést pouze licenci na dílo.

Jinak samozřejmě, že váš odběratel má pravdu - nově § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů zní:
(6) Příjmy autorů uvedené v odstavci 2 písm. a) plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10000 Kč. Na žádost poplatníka je plátce daně povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi vyplacen příjem podle věty první.

Což v praxi znamená, že pokud poskytnete autorské dílo měsíčně za méně než 10 000 Kč tak to podléhá srážkové dani ve výši 15 %, kterou však lze na konci roku vyúčtovat (slovy uplatnit si paušál jako do teď) - viz § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů:
(7) Zahrne-li poplatník příjmy uvedené v § 6 odst. 4 nebo § 7 odst. 6 do daňového přiznání, započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň.

to co píše astrapa jsou v 99 % naprosté qíčoviny a on si sám neumí přečíst jediný zákon, natož aby uměl někomu kvalifikovaně poradit.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod jirin_cz 22. 1. 2014 01:29

Rop: děkuji za reakci, ale příliš moudrý z toho nejsem a byl bych rád za upřesnění několika věcí.

1. U mě to v praxi funguje tak, že většinou dělám údržbu a dělám novou funkcionalitu a jsme dohodnuti, že fakturu vystavuji, když dosáhne na pět tisíc. Bylo by řešením, že bychom nevystavovali fakturu na 5 tisíc, ale na > 10 000? Tím by bylo překročen otěch 10tisíc za kalendářní měsíc, sice práce je to (i dnes) často déle než měsíc, ale faktura je jedna v tom měsíci a to na 10 000.
2. Pokud by to bylo do těch 10tis. jak by to fungovalo v praxi? To bych těch srážkových 15% měl odvádět státu já nebo můj odběratel? A budu tedy ve finále platit jak tu srážkovou 15%, tak ještě daň z příjmu? Uplatňuji paušální náklady.
3. Vztahuje se to opravdu na mě? Když koukám do toho zákona a vy tu část citujete " Příjmy autorů uvedené v odstavci 2 písm. a)" a tam je "příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému" . Vysvětlil jste mi, že vzniká autorské dílo, budiž, ale nespadá to u mě do odstavce 1 "b) příjem ze živnostenského podnikání,"?
4. Co se tedy vlastně konkrétně pro mě nyní mění? Případně kdyby byl i nějaký článek o tom, bylo by to super nemohu nic ale dohledat... Resp. dohledávám to pouze v kontextu autorských honorářů az příspěvky do novin atd. Tam bych to chápal ale vztahovat to na výrobu a údržbu SW nemohu najít nic...
5. tady jsem nalezl článek jak to bylo před novelou: https://www.stormware.cz/podpora/LegSer ... oraru.aspx
Z toho chápu, že se změnila jen ta cena ze 7 000Kč na 10 000Kč - to znamená, že jsem to dělal doposud špatně?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 10:39

Rop: a já jsem snad napsal něco jiného, nebo jsem popíral, že by se práva k SW nepřeváděla licenční smlouvou, nebo žeby kód nebyl chráněn autorským právem, nic takového jsem nenapsal :-) Je ale rozdíl s odlišnými důsledky, jestli máš hotový SW a k němu prodáváš licence, nebo vytváříš nový SW na zakázku na základě objednávky, protože zadavatel má velmi často významný podíl na vytvoření díla (on přece úkoluje dodavatele, zadal specifikaci - zpracoval dokumentaci/analýzu). Dále - programátor často používá kódy jiných programátorů (různé knihovny, frameworky atd.), ne vše je jeho duševním výtvorem. Navíc si myslím, že si pleteš pojmy smlouva a licence (ve smyslu oprávnění). Jedna smlouva může obsahovat třeba 50 licencí...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 10:46

1.,2. princip:
Uděláš autorské dílo jako autor a fakturuješ 5 000 Kč - odběratel ti zaplatí 4 250 Kč a 750 Kč pošle na finančák.
Na konci roku uvedeš těchto 5 000 Kč do daňového přiznání a současně si uděláš "slevu na dani" ve výši 750 Kč. Paušál samozřejmě použít můžeš - v tomto případě 40 %

3. Pokud máš živnostenský list na tvorbu webových stránek (živnost volná obor 62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce), tak jsi v jedné velké díře v zákoně.
Dle mého názoru lze dělat webové stránky jenom dle autorského zákona, tzn. to není živností.
Do živnosti to zahrnulo nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, které jak známo má menší právní sílu než zákon. Bohudík na finančáku tohle nikdo neřeší. Rozdíl je totiž ve zdanění:
a) tvorba webových stránek dle autorského zákona - výdajový paušál 40 %
b) tvorba webových stránek dle živnostenského zákona - výdajový paušál 60 %
Srážková daň se vztahuje podnikání dle autorského zákona. Pokud podnikáš na základě živnostenského zákona pak se na tebe srážková daň nevztahuje a musíš se domluvit s odběratelem, aby tě "nebonznul" tím, že srazí daně z tvé odměny (a tím tě odsoudí k přesunu výdajového paušálu z 60 % na 40 %. A upozorňuji, že celý princip zdaňování je na vodě - byť tuto díru v zákoně (respektive dvě slova v nařízení vlády) využívám i já u svých klientů.

4. Pokud podnikáš dle živnostenského zákona tak nic. Jenom se musíš domluvit s odběratelem, aby daň nesrážel.
Pokud podnikáš dle autorského zákona, tak se něco mění ... asi by bylo nejlepší si najít daňového poradce.

5. Loni to bylo do 7 000 Kč, ale vztahovalo se to jen a pouze na autory za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize.

Pro porovnání loňské znění § 7 odst. 6:
Kód: Vybrat vše
(6) Příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36) za předpokladu, že jde o příjmy uvedené v odstavci 2 písm. a) a úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 7000 Kč.
a letošní znění:
Kód: Vybrat vše
(6) Příjmy autorů uvedené v odstavci 2 písm. a) plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10000 Kč. Na žádost poplatníka je plátce daně povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi vyplacen příjem podle věty první.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 1. 2014 10:50

SW sice je autorské dílo, ale zároveň jedna z náplní volné živnosti je "poskytování software"
56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály

Poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Zpracování dat pomocí programu, zejména kompletní zpracování dat, služby pro vstup údajů, řízení a vedení činnosti zařízení na zpracování dat, případně jiným způsobem. Činnosti související s provozem databank (sestavení databáze, sběr dat, uložení dat, příprava počítačového záznamu pro požadované informace, výběr dat z databáze, umožnění dostupnosti dat pro uživatele, třídění dat podle požadavků a podobně). Správa počítačových sítí, odvirování software a další činnosti vztažené k počítači. Webhosting a další související činnosti.

Takže se vykašli na autorský zákon a poskytování licencí a prostě poskytuj služby. Krom toho, že nebudeš ty i odběratel muset řešit srážkovou daň, tak si budeš moci uplatnit vyšší paušál - 60 % zatímco autoři mají jen 40 %. Licence sem poskytoval kdysi, když byly paušály obráceně (30 % autoři, 25 % běžné živnosti), dnes pro to nevidím důvod.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 10:52

Tak to teda koukám, v ZDP to fakt je, to tedy znamená, že když prodávám krabicový SW, pak zákazník je povinen z toho, co mi zaplatí ještě srážet srážkovou daň? To přece nikdo dělat nebude...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 10:52

astrapa: I deset řádků v kodu je autorským dílem. To že někdo ti dává požadavek co to má a nemá umět neznamená, že to není autorským dílem. To, že někdo použije autorské dílo někoho jiného, je pouze přeprodej licence - bez licence přece nemůžeš použít něčí dílo, i když se to dá stáhnout z internetu.
Kontrolní otázka: je opera Aida autorským dílem Giuseppe Verdiho?

btw: zřejmě si pleteš autorské dílo a prodej již nakoupené licence :lol:
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 1. 2014 10:53

Koukám, že Rop napsal jinak víceméně to samé. Prostě děláš někomu něco na zakázku, to že to splňuje znaky autorského díla přeci nemůže znamenat, že nemůžeš dělat podle živnosti.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 10:55

xtonda: ty jsi někdy našel pojem "tvorba software"? Já vidím jenom "poskytování užití" ... tvorba webových stránek je úplně někde jinde :-)

Prostě celé je to na vodě a jak vidíš sám na sobě tak to děláš jenom kvůli daním.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 10:56

Je pak ale otázka, co je tady speciální zákon, jestli živnostenský zákon nebo zákon o daních z příjmů. Protože podřazení pod živn. z. nebo pod autor. z. bude mít odlišné praktické důsledky, nejen v zdaňování.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 11:01

Doporučuji ještě přečíst § 3 odst. 1 písm b) živnostenského zákona:
§ 3
(1) Živností není:
...
b) využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory,2)
...
Poznámka 2) pak zní:
2) Zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích, ve znění zákona č. 519/1991 Sb.Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon).Zákon č. 529/1991 Sb., o ochraně topografií polovodičových prvků, ve znění zákona č. 116/2000 Sb.Zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech, ve znění zákona č. 116/2000 Sb.

Už v § 3 živnostenského zákona se něco píše co následně nějaké nařízení vlády popře.
Rop
Administrátor

Další stránka