Programování vs autorský zákon - změna v daních?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 11:05

A když domyslím praktické důsledky - to pak můžu zrušit živnosťák a nechat se vymazat z ŽR. Ale opět praktický rozměr - jen málo odběratelů je ochotno "riskovat" a objednávat u dodavatele, který "nemá ŽL". Čili z obchodních důvodů stejně programátor/webdesignér si musí živnosťák ponechat. Nedokážu si představit, jak budu zákazníka přesvědčovat, že podnikám legálně, i když nejsem evidován v ŽR (tj. nemůže si mě prolustrovat). Nebo mu vysvětlovat, že z vyplacené ceny do 10 tis. Kč musí za mě odvést srážkovou daň, toto prostě v podnikatelské praxi nikdo dělat nebude. Všude to funguje tak: udělej mi web/software, vystav mi fakturu a tady máš 5000,- Cože? já že mám za tebe odvádět nějakou daň? A skončil jsem, příště objedná u někoho, kdo se v tom nerejpe.

-- 22. 1. 2014 10:09 --

Tohle napíšu na Webtrh :-)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 1. 2014 11:13

Rop píše:xtonda: ty jsi někdy našel pojem "tvorba software"? Já vidím jenom "poskytování užití" ... tvorba webových stránek je úplně někde jinde :-)

Prostě celé je to na vodě a jak vidíš sám na sobě tak to děláš jenom kvůli daním.

V případě software se místo slova tvorba používá buzzword implementace a implementace software tam je. Navíc dneska velmi zprofanovaný poradce/konzultant dělá cokoliv se mu řekne, firma provozující nějaký SW systém si na řešení problému najme konzultanta a ten problém vyřeší, pokud v rámci řešení problému vysmaží kus kódu tak určitě to nikdo nebude vydělovat a extra vykazovat v režimu autorského zákona. Zkrátka jsou možné dvě varianty a já to vnímám tak, že mi stát dává na výběr.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 11:16

astrapa: a o RESu (Registr ekonomických subjektů) jsi nikdy neslyšel? A o ARESu (
Administrativní registr ekonomických subjektů) už vůbec ne, že?
To, že ti nesrazí srážkovou daň je jeho problém a o jeho osobní statečnosti - kontrola to doměří jemu, ne tobě.

-- 22. 1. 2014 10:19 --

xtonda: implementace není tvorba. Implementace je, když nainstaluješ program někomu do počítače. Nikoliv když ho vytvoříš.
Ale jak říkám, je to díra v zákoně a zatím ji nikdo neřešil.

-- 22. 1. 2014 10:20 --

astrapa píše:Tohle napíšu na Webtrh :-)

Doufám, že to uveřejníš jako citaci :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 11:23

A do toho RESu se zapíšu jak? Přijdu na ČSÚ, řeknu že jsem programátor, přidělí mi IČO a zanesou do RESu? Nebo jak se stát dozví, že provozuji autorskou činnost? (pominu-li FÚ, ZP, SSP)

Nebude se RES rušit v souvislosti se zavedením veřejných rejstříků, které dnes evidují prakticky každý subjekt?

Co se týče té volby - zde bych se obával, že přijde novela ZDP a vše se zase vrátí zpět, nebo se jinak přeorá, tak bych živnosťák nerušil. U nás je stabilita zákonů nulová.

-- 22. 1. 2014 10:28 --

A jak je to s tím krabicovým SW? Já si koupím Windows a poběžím na FÚ zaplatit 15 % ? To je přece nebetyčná blbost.
Naposledy upravil astrapa dne 22. 1. 2014 11:29, celkově upraveno 1
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 11:28

Ano přesně tak. Autoři se tam musí nechat zapsat sami. Jiné neživnosti jsou tam zapsány tím, že se zapíšou do své komory (auditoři, daňový poradci, lékaři, advokáti ....)

Nebude - RES je jeden z rejstříků stanovených v zákoně

Ono to je v tom zákoně už několik let (tedy paušál 40 %), to že na to finančáci kašlou je výhodné pro poplatníky. Jenom teď si někdo na MFČR řekl, že by si na to trochu posvítil. Čekám, že v červenci 2015 se rozjedou první kontroly na programátory :-)

-- 22. 1. 2014 10:29 --

astrapa píše:A jak je to s tím krabicovým SW? Já si koupím Windows a poběžím na FÚ zaplatit 15 % ? To je přece nebetyčná blbost.

Ty jsi vážně debil ... kupuješ licenci nebo platíš autora? Nehledě na to, že většina autorů krabicového systému jsou právnické osoby :lol:
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 11:31

No ale jak správně podotkl xtonda, za tyto nejasnosti nemůžou programátoři, ale stát. Takže rozdávat penále a pokuty bude pěkná sviňárna.

-- 22. 1. 2014 10:33 --

Rop píše:Ty jsi vážně debil ... kupuješ licenci nebo platíš autora? Nehledě na to, že většina autorů krabicového systému jsou právnické osoby :lol:

Jsem rád, žes chápeš rozdíl mezi licencí a smlouvou o dílo :-D
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 1. 2014 11:44

Když něco někomu instaluju na počítač, tak to je instalace. Pojem implementace ve spojitosti se software znamená, že se to prostě naprogramuje, programováním se zabývám 25 let, z toho 12 se tím živím a s jiným výkladem sem se nesetkal. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že úředník MFČR (nebo kdo ten seznam dával dohromady) má problémy s porozuměním významu cizích slov a myslel, že to znamená něco jiného.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... plementace
http://cs.wikipedia.org/wiki/Implementace
http://it-slovnik.cz/pojem/implementace

-- 22. 1. 2014 11:00 --

Ještě dodatek, implementací se taky může myslet nasazování komplexních systémů typu SAP do konkrétního korporátního prostředí a napasování na konkrétní korporátní procesy. To je ale komplexní úkol obnášející rozsáhlé konfigurace a customizace (předělání a dodělání - implementaci - specifických funkčností dle požadavků zákazníka, což často obnáší klidně měsíce vývoje).

Přirovnal bych to k nákupu Pendolín Českými drahami. To je sice na jednu stranu hotový produkt výrobce vlaků Alstom, ale současně je to komplexní systém a požadavky jednotlivých dopravců natolik specifické, že se pro každého zákazníka vytváří extra verze se spoustou úprav jejichž vývoj, testování a schvalování trvá roky.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 12:29

Vidím dva problémy:
1) když si mě předvolá ŽÚ jaktože podnikám bez živnostenského oprávnění a napaří mi pokutečku, odkážu je na jejich zákon. Asi bych tedy vycházel z toho, že nařízení vlády (zde o obsahových náplních jednotlivých živností) má nižší platnost, než zákon (zde živnostenský zákon).
2) Otázka je, jak vyložit pojem "využívání výsledků" (duševní tvůrčí činnosti jejich původci nebo autory), jestli se tím myslí i zhotovování.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 22. 1. 2014 12:44

Děkuji za větší rozepsání, ale moc jste mi to neusnadnili:-) Jelikož není úplně jasný výkad.

Co se týče živnosti, tak jsem to (i podle doporučení jinde) dával, pod "Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály ", pod grafické práce atd. to dát nemohu, jelikož grafickoy nic nedělám, já jen čistě programuji.

No a na faktury dávám Programátorské práce. To může být asi ten hlavní problém, že? Či-li to nějak chytřeji nafakturovat, aby to spadlo do té části živnostenské? Ale jaký je ideální název?

Mě ani tak nejde o ty paušály, jako spíše o to, abych musel říkat klientům ať srazí těch 15%. To 1. nikdo chtít dělat nebude a 2. když to někdo udělá a někdo ne, tak v tom bude potom strašný bordel. Fakt jsem se s tím nikdy nesetkal a to ani z druhé strany, když jsem kupoval grafiku od někoho, nebo firma si nechala udělat internetové stránky.

No a jinak u mě to funguje tak, že mám nějaký základ, což se dá říct, že prodávám jako licenci. A pak jsou konkrétní úpravy na míru. Či-li to by pak mělo fungovat tak, že prodám licenci podle živnosti a ty pravy už podle autorského práva? Takhel funguje spousta pronajímatelů eshopu, licenci poskytnou a vícepráce pak fakturují a předpokládám, že ne jako autorský honorář.

A jinak jak to tedy bylo doposud, to jsem taky měl dělat paušál jen těch 40% a považovat to tedy za autorskou činnost? I na serioznich webech jsem vždy viděl programátor 60%.

A pro info, jak píše Rop: "Na konci roku uvedeš těchto 5 000 Kč do daňového přiznání a současně si uděláš "slevu na dani" ve výši 750 Kč. Paušál samozřejmě použít můžeš - v tomto případě 40 %". To jde pak udělat tu "slevu na dani" a zároveň paušál 40%? či-li bych pak v reálu až na pušál byl stejně, jelikož bych "měl" těch 5000 - díky slevě.
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 12:54

Já vám jenom říkám, že autorské dílo je autorské dílo a žádné nařízení vlády to nemůže změnit. To, že se tvrdí něco jiného a je to všemi subjekty (jak podnikateli, tak státní správou) uznáno, tak to tu už bylo několikrát a jaký z toho byl nakonec průšvih (třeba nemocenské pojištění statutárů společností).

Nechápu proč by ŽÚ měl dávat pokuty, když je na to zvyklý u malířů, autorů článků a knih.

Jinak upozorňuji, že v zákoně už několik let není možnost prominutí daně a příslušenství daně z titulu tvrdosti a nesrovnalostí v zákonech. Je velkou snahou daňových poradců to do zákona vrátit, právě kvůli takovým nesrovnalostem. Ale dokud to tam nebude, tak nejistota by mohla být pěkně drahá.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod xtonda 22. 1. 2014 12:54

Já bych využívání výsledků chápal jako situaci, kdy udělám nějaký program ať už podle sebe nebo i původně na zakázku a pak ho budu opakovaně prodávat (tj. poskytovat licence).
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 13:00

jirin_cz: začnu od konce - ano budeš na tom stejně (tedy krom toho paušálu)

A k tomu zbytku ... jakou vládu jsme si zvolili ... ježiš my jsme si ji nezvolili ... tak jinak jakého prezidenta jsme si zvolili a ten nám nařídil vládu a jaké senátory jsme si zvolili, tak to máme

Senátu vládne ČSSD, moc vlády má v rukou Miloš ... a uvidíme co Andrei zvládne zlepšit ... ale já žádné zlepšení nečekám.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 1. 2014 13:06

xtonda: no právě na to narážím - krabicový SW vs. zhotovení na objednávku

Tak co Rope?

-- 22. 1. 2014 12:07 --

A to jsme do otázky ještě nezatáhli zahraniční prvek, to by byl teprve bordel :-D
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 22. 1. 2014 13:12

Rop: můžu poprosit ještě o odpověď, resp. názor na:

1. A jinak jak to tedy bylo doposud, to jsem taky měl dělat paušál jen těch 40% a považovat to tedy za autorskou činnost? I na serioznich webech jsem vždy viděl programátor 60%.
2. Doposud odběratel nemusel strhávát těch 15%, pokud to nebylo do 7 000 (podle starého zákona)?
3. A co když jeden klient bude aktivní a bude strhávat tu srážkovou daň a ostatní na stejně fakturovanou práci ne. To pak mám dělit na autorskou a na živnost? To bude kor divný FU ne?
4. Pokud bych fakturoval, až překročím 10tisíc. Tak chápu správně, že zde by nesrážel odběratel nic a já bych to pak řešil až v daňovém přiznání se 40% ?

Já se ještě informuji u daňového poradce, ale obávám se, že to bude zase jiný názor:-(
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 1. 2014 16:09

1. podle mě ano. Ale naštěstí jsem na druhé straně barikády
2. Nemusel ...
3. To že to bude FU divný je zřejmě záměr novely ... posvítit si na autory co mají 60 % paušál ... i když možná to ministerstvo ani nedomyslelo, že to bude mít takový účinky
4. Pokud nad 10 000 Kč tak ti nestrhnou nic. Použití paušálu je na tvé / poradcově osobní odvaze (u daňového poradce je ta sranda kryta pojistkou)

Slovy pokud ti někdo strhne srážku, tak jsi prakticky nabonzovanej. Ale na druhou stranu je třeba říct, že momentálně finančák neví kam má dřív skočit, kolik je toho i pro ně nového a co všechno musí udělat, aby řádně vybrali daně.

PS: že kolegu daňového poradce pozdravuju :lol:
Rop
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka