Znovupoužívání smluv?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod armejn 28. 10. 2014 15:15

Je možné legálně používat smlouvy sestavené osobou A (právník třeba) pro osobu B (kamarád třeba) i osobou C (já)?
Mám přístup k různým smlouvám, co podepisovali kamarádi, co jsem si já nechal sestavit, co jsem já kdysi podepsal někomu jinému. Je možné tyto smlouvy použít znovu jinou osobou (když si ohlídám to že patřičně změním údaje a podstata smlouvy zůstane stejná)? Nevztahuje se na to nějaký "autorský právo" nebo něco podobného :-)?

Příklad: Mám několik smluv co jsem podepisoval klientům ohledně mlčenlivosti při práci na jejich projektech ( že o tom nebudu mluvit, nebudu vynášet žádné obchodní tajemství, nebudu nijak profitovat na "insider" informacich ziskaných při spolupráci atd. atd.). Teď bych já potřeboval poslat takovou smlouvu na podpis někomu u koho chci aby pro mě udělal pár věcí na zakázku. Jde prakticky o stejnou podstatu jako u těch smluv co jsem kdysi (pár let zpátky) podepisoval já. Mohu tyto smlouvy s klidem duše použít s tím že jen změním potřebné informace (jméno, adresy atd. osob co smlouvu podepisují)? A kdyby nastal nějaký problém a já smlouvu potřeboval "uplatnit" u soudu bude to v pořádku a závazné?

Díky
armejn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 28. 10. 2014 16:32

A jak bys chtěl vypátrat původního autora? Bože, že to je legrace a nemyslíš to vážně....
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 10. 2014 16:43

Jen pozor na smlouvy sepsané před rokem 2014.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod armejn 29. 10. 2014 20:34

astrapa: Proč? Kvůli změně občanského zákoníku?

avathar: Já nevím, pro jistotu se ptám, co když bude zrovna u soudu ten advokát, pujdeš někoho okrást když budeš mít jistotu že na to nikdo nepřijde?
Ten dotaz je myšlen vážně, já se v tom neorientuji a nejsem si jistý jestli je takové použití smluv možné (a není to porušení autorského zákonu nebo já nevím co) a jestli a to hlavně je taková smlouva platná...

To je podle mě regulérní dotaz, může mi prosím někdo odpovědět, díky.
armejn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 29. 10. 2014 20:50

Presne tak, kvuli zmene OZ. Spousta veci je jinak.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 10. 2014 21:35

Tohle je strašně hloupé a riskantní a neřeším ani tak autorství, ale hlavně to, že jen málokdy jde jednu smlouvu použít na více, byť zdánlivě podobných případů.

Třeba u té mlčenlivosti. Jestli je zhotovitelem freelancer a jedná se třeba o programování, správu databáze apod., tak asi půjde o shodné situace a smlouvu bys mohl použít opakovaně, ale když bude zhotovitelem právnická osoba, je vhodné smlouvu přizpůsobit a mlčenlivostí si zavázat zaměstnance a subdodavatele toho zhotovitele-právnické osoby.

Vpodstatě i když právníkovi zadáš zadání a popíšeš v jakých situacích budeš smlouvu používat, stejně nemáš nikdy 100% jistotu, že smlouva pamatuje na všechny možné situace, byť běžné situace asi ošetří - stejně právníci používají jako základ hotové vzory např. z Aspi, Beck-online apod.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod armejn 30. 10. 2014 10:47

No zrovna ten priklad FO vs PO v te smluve mam pokryte dostatecne, bylo to psano hodne "detailne" a smlouva pokryva jak mlčenlivost osvč, tak mlčenlivost firmy, zaměstnanců a subdodavatelů, jednoduše v tomto směru bych se neplatnosti smlouvy (nebo že by vše nepokrývala) nebál.

S tím autorským zákonem by tedy problém nebyl jo? Tzn. řekněme že jsme u soudu kvůli té smlouvě a protistrana má NÁHODOU zrovna toho právníka co sepsal tuto smlouvu (co já používám) pro jinou firmu. Nemusím se vůbec ničeho bát a kdyby se mě zeptal, tak to klidně mohu přiznat? žádný "autorský" zákon ani nic jiného se na to nevztahuje?
armejn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 10. 2014 12:09

Většinou smlouvy vznikají tak, že se na nich podílí více právníků, strany zanášejí do návrhu změny a na konci nevíš, kdo co napsal...
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod armejn 2. 11. 2014 17:42

No ale to pořád není odpověd: Az budu u soudu a bude tam pravnik co sepsal tu smlouvu kterou já jsem znovupouzil na neco jiného, muzu mu s klidným svědomím a bez nějaké "právní úhony" přiznat "ano, to je vámi sestavená smlouva pro firmu x" ke které já jsem se dostal a dále ji používám když potřebuji??
armejn
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků