Prokazování nabytí majetku

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod OKyselkaO 12. 12. 2014 08:32

Dobrý den,

Je tu někdo znalý zákonů, nebo už to zná z praxe? Neví někdo náhodou v jakých částkách se člověk musí pohybovat, aby si na něho příslušné úřady posvítili? Jedná se o desítky či stovky milionu, nebo když člověk získá třeba x milionu (dar v rodině, zdědění, či jinak...), tak je možné že mu do roka zavolá tedy nějaký úředník?

Modelový příklad: Student 21 let, tudíž nepracující, s majetkem 3mil (byt 1,5mil, auto 0,7, zbytek terminované vklady).

Snažil jsem se to dohledal na internetu, moc toho není, spíš jen že se uvažuje o dodatečném zdanění 75% nad 10 milionu, které nedokážete prokázat, ale jestli to projde... každopádně aktuální situaci a praxi z ní jsem nikde nenašel.

Děkuji.
OKyselkaO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 12. 12. 2014 08:36

To bude otázka spíš na Janouška nebo Rittiga, ale ti to tady nejspíš nečtou...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod OKyselkaO 12. 12. 2014 08:42

To asi ne :) ale třeba nad tím už někdo někdy uvažoval. Jedná se mi o to, že třeba dary v rodině jsou nedaněné, ale už jsem nenašel, jestli je člověk někde musí nahlásit, nebo si archivovat xx let po prababičce nějakou darovací smlouvu (na peníze) atd... Třeba už to někdo někdy v praxi řešil.
OKyselkaO
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 12. 12. 2014 09:54

A z jakeho duvodu by se tedy o tebe mel nekdo zajimat?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 12. 2014 10:04

Pokud jsi to zdědil, nebo ti to někdo v rodině daroval, tak je to přece jasný původ majetku.

Nejasný původ majetku je, když máš na účtu peníze, nebo koupíš byt za hotové (což už moc dobře nejde s ohledem na limity platby v hotovosti 350.000 Kč resp. už 270.000 Kč) a nejsi schopen vysvětlit, odkud se ty penízky vzaly.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 12. 12. 2014 10:21

Co se týče prokazování původu majetku, o němž se v minulých měsících mluvilo v médiích, jedná se o takový majetek, o kterém nějaký úředník berňáku získá pocit, že by mohl hodnotou převyšovat 10 milionů korun.

Což o to, stát stejně všechen významnější majetek i příjmy vidí, toto je jen kontrolní mechanismus. Ale jeho vymezení je vágní, a také mi nikdo zatím neodpověděl na otázku, jak bude zajištěno, že tento nástroj nebude zneužitelný k okrádání slušných a poctivých lidí.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejarda 12. 12. 2014 12:20

Okrast se nechaji jen hlupaci, a slusnosti a poctivosti to vubec neni. ;-)
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 12. 12. 2014 12:44

Berňák se v současnosti o tebe bude zajímat, pokud na účtu běžně točíš 20 tis a najednou ti do banky přijde větší obnos peněz řekněme 300 tis. Už tady pár příkladů bylo, že někdo prodal auto za hotové, přinesl hotovost do banky a chtěli vědět původ peněz.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 12. 2014 13:35

To ale nesouvisí s FÚ a daněma, ale s AML zákony, banka musí zjišťovat původ peněz.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 14. 12. 2014 18:22

Tak to se máme na co těšit, dluh od 100 tisíc!
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 14. 12. 2014 19:35

Tak to má 60% obyvatel, takže kvůli kontrole bude nutno navýšit počet státních slouhů o 2878...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 15. 12. 2014 17:53

2878 je v jakých jednotkách? v kusech? Když se podívám na kontrolní výkaz a EET tak bych skoro řekl, že by to skoro mělo být ve stovkách kusů. Nevěřím, že menší množství lidí by zvládlo dělat to, co se od toho očekává. takže 300 000 lidí bude tak akorát ... i když kvůli kontrolnímu výkazu by měl mít každý plátce DPH svého úředníka.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 15. 12. 2014 19:42

V % :-). Čím dál víc žasnu nad tím, že těch pár set tisíc zaměstnanců zvládne živit ta rostoucí stáda státních slouhů, cikánů, imigrantů... Chybí mně tu zvracející smajlík :-(.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 17. 12. 2014 19:22

Mimochodem ... Stanovisko KDP ČR k návrhu zákona o prokazování majetku ... především se podívejte na onu "připomínku koncepčního charakteru" ... já aby každý věděl co se vlastně chystá popsané z pohledu druhé strany
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 12. 2014 20:59

To je moc pěkné, ale na odbornou veřejnost pan ministr z vysoka...
astrapa
Diskutér

Další stránka