Danění příjmů z online podnikání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ondřej matoušek 20. 4. 2015 06:44

Zdravím,

mám dotaz ohledně danění příjmů z online podnikání. Často pracuji přes E-lance.com, což je americká služba sdružující globální sít freelancerů a zadavatelů. Veškeré příjmy zůstávají na E-lance účtu v dolarech. Následně je lze převést na PayPal, případně bankovním příkazem do jakékoliv banky po světě.

Můj dotaz zní - v jakém momentě bych měl příjem danit? Jasné je to v případě, kdy mi peníze přistanou na tuzemském osobním účtu. Co když ale peníze nechám na E-lance účtu, na PayPalu, případně je převedu na účet v cizině?
ondřej matoušek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 20. 4. 2015 07:02

Už v momentě, kdy je obdržíš od zákazníka na ten Elance účet, zákazník ti v tom momentě přece zaplatil. A když nezaplatí, tak je to pohledávka, se všemi negativními důsledky :-\
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 20. 4. 2015 13:32

Má finančák nějakou možnost zjistit, že mám účet na nějaké takové službě a tudíž přímy?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 20. 4. 2015 18:05

Takto ale otázka přece nestojí. Finančák nemá možnost zjistit, že máš nějaký účet u nějaké české banky, pokud mu to sám neoznámíš (např. při registraci nebo při podání DAP). Teoreticky samozřejmě FÚ se může dopátrat, kde má kdo účty, ale po praktické stránce prostě ta úřednice, co sedí na FÚ neví, že máš účet u ČS, v Eqě a u Zuna....
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 20. 4. 2015 19:34

Bankovní účty se dozví jednoduše. A na výpisech se dozví příjmy a bude je zkoumat.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 20. 4. 2015 20:14

Já jsem ale nenapsal, že se nedozví, já jsem napsal, že je nezná automaticky, aspoň zatím - dokud se nespustí Velký Bratr centrální evidence účtů. Proto je chybná představa, že nemusím danit příjem, který leží na PayPalu, nebo u Elance/Guru apod., zdanitelnost daných příjmů nijak nesouvisí s tím, jestli přijdou na účet v bance, na PayPal nebo do jiného podobného systému.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 20. 4. 2015 22:27

Sorry za OT otázku, jenom mě zajímalo jaké jsou nástroje FÚ. A až bude Velký bratr alias registr účtů, bude se to týkat i Paypal apod?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2015 08:02

PayPal není český, takže na toho oko finančního úředníka nedohlédne (nebo alespoň ne přímo). Na české vydavatele elektronických peněz (GoPay) či poskytovatele platebních služeb malého rozsahu (PayU) oko berňáka dosáhne.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 21. 4. 2015 08:43

Myslím, že vzhledem k důležitosti PayPalu je jen otázka času, než získá EU přímý přístup k informacím o transakcích svých rezidentů. Pokud už ho nemá teď.

Kromě toho, jestli se nepletu, tak s podnikáním podobným způsobem souvisí povinnost registrace k DPH, takže se ty problémy mohou násobit.
xls
Diskutér