Pokuta za nepodání přiznání datovkou/co s tím ?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 4. 11. 2015 15:42

Tak oni si to tak vymysleli. Bohužel to vychází z toho, že fyzická osoba může mít až 5 datových schránek - 3 druhy povinné (daňový poradce, advokát, insolvenční správce), 2 druhy dobrovolné (podnikající fyzická osoba, nepodnikající fyzická osoba). Až se vyřeší toto, tak to bude jednoduché. Nám šlo především o to, aby pokutu nedostal někdo kdo má podnikatelskou datovku a podává přiznání k dani z nemovitostí, které má jenom pro soukromé účely.

A jinak taková perlička ... ministerstvo vnitra nechce vydat výpis z karty řidiče, pokud nebylo požádáno z datovky fyzické osoby nepodnikající. To je schizofrenie jak má být a ohání se právě tím, že přece datové schránky oddělují kdo žádá. Ale že je za tou klávesnicí pořád jedna a tatáž osoba, to je už nezajímá, neboť by popřeli celý systém datových schránek u fyzických osob.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 4. 11. 2015 15:57

Mimochodem, jakou datovku by zřídili třeba patentovému zástupci, soudnímu znalci nebo lékaři? Pro podnikající fyzickou osobu, nebo pro nepodnikající fyzickou osobu?

Pokud se nepletu, tak důvodem rozdělení bylo, že sice advokát Boháček je sice stejný člověk jako soukromá osoba pan Boháček, ale advokát má kancelář, může mít zaměstnance a do té datovky mu přistupují. A kdyby mu chodili do datovky ještě osobní zásilky, tak by bylo porušeno listovní tajemství.

Každopádně mi to přijde schizofrenní.

A vem si, že dotyčný je ještě jednatel nebo obecně statutár více právnických osob. Aby se čověk přihlašoval každý týden do tolika datovek, to je snad za trest. Kdyby aspoňi zmizela ta přiblblá captcha.

-- 4. 11. 2015 16:59 --

Přitom se to snadno dá vyřešit přístupovými právy, jako to má pořešené Fio při přihlašování do internetbankingu. Mám jeden login a po přihlášení vidím účty deseti subjektů.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 11. 2015 19:37

Patentový zástupce, soudní znalec atd. je podnikatel. Čili pro účely podnikání by mohl mít podnikatelskou datovou schránku. A samozřejmě může mít i nepodnikatelskou.

A na zbytek je odpověď jednoduchá: Datovka
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IllIII 20. 3. 2016 22:36

snad nebude vadit oživení tématu místo zakládání obdobného vlákna..

Jsem zaměstnanec, daňové přiznání za mě posílá účetní.
Mám zřízenou datovou schránku jako nepodnikající fyzická osoba.
Četl jsem na několika místech protichůdné informace. Někde se píše, že pokud přiznání posílá zaměstnavatel, nemusím nic řešit. Jinde zase, že každý, kdo schránku má, musí přiznání poslat..
Jak to prosím doopravdy je?
1) Musí být posláno elektronicky konkrétně z mé DS nebo to může odejít z DS firmy?
2) Bude-li to posílat firma - musím se zajímat jakou formou přiznání posílá a nebo jakékoliv komplikace se mne poté netýkají? Abych nebyl brán jako osoba, co DS má, ale přiznání došlo jinou cestou...
IllIII
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ekonommb 20. 3. 2016 23:11

Jestli myslis jako ze ti dela zuctovani dane tvuj zamestnavatel tak se te problem s takovou schrankou netyka. Dane firma za tebe ani na fu neposila, to zustava pouze v archivu firmy. Firma neposila na financni urad danove priznani za jednotlive zamestnance. Datova schranka se tyka pouze lidi co maji vic druhu prijmu a musi si clovek udelat dane sam a odevzdat na financni urad.
ekonommb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 3. 2016 16:07

IllIII: a dělají ti daňové přiznání nebo vyúčtování daně - slovy podepsal jsi 3 a 4 stránku prohlášení k dani?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IllIII 21. 3. 2016 20:56

Děkuji za osvětu. Poprvé něco takového po škole "řeším"...
Oficiálně je mým jediným příjmem mzda ze zaměstnání, kde jsem byl po celý uplynulý rok. Už chápu, že daňové přiznání se mne netýká a nemusím si s tím vůbec lámat hlavu. Velice děkuji.
IllIII
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bigboban 24. 3. 2016 18:39

Jsem opravdu jedinej v ČR komu přijde DS jako super věc? Proč bych měl někam tahat osobně papíry když můžu přiznání poslat z PC za pár sekund? Co všichni proti DS máte? Je lepší stát půl hodiny na poště frontu na dopis z úřadu nebo si zprávu za pár sekund přečíst doma na PC?
bigboban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 24. 3. 2016 18:48

Ja jsem s DS spokojen, ale danove priznani take resi jen muj zamestnavatel, kvuli tomu jsem si DS nezalozil.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Gigi 24. 3. 2016 19:13

bigboban píše:Jsem opravdu jedinej v ČR komu přijde DS jako super věc? Proč bych měl někam tahat osobně papíry když můžu přiznání poslat z PC za pár sekund? Co všichni proti DS máte? Je lepší stát půl hodiny na poště frontu na dopis z úřadu nebo si zprávu za pár sekund přečíst doma na PC?


Nejsi, pro mě je to jedna z top věcí, co se naší státní správě povedla. Vyplnit a odeslat daňové přiznání a výkazy pro VZP a ČSSZ mi trvá cca 5 minut - jen vyjedu výpis z bankovního účtu, přepíšu částku do e-formuláře, vyplním výšku výdajového paušálu a odesílám.

Jedinou výtkou k DS je její technické provedení a nesmyslné mizení zpráv po 90 dnech.
Gigi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 24. 3. 2016 21:44

Hlavně je to super pro daňovou správu, když jim všechno vyplníte v xml a pošlete jim to přímo do jejich ADISu ... a co je na tom, že se to nedá překonvertovat do listinné podoby ... šak to nikdo nepotřebuje ... a hlavně že můžeme daňový subjekt buzerovat tím že 108/5 má být v kolonce č.p. 108 a č.e. 5 a kvůli tomu mu nevyměříme daň a nevrátíme nadměrný odpočet a basta :lol:

Datovka je super věc ... ovšem v kombinaci s "formátem a strukturou zveřejněnou správcem daně" je to smrtící kombinace.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 29. 3. 2016 21:16

A kdo potřebuje nějaký dokument po 90 dnech? :D
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 30. 3. 2016 11:00

Každý? Nebo jak prokážeš, že jsi přiznání podal při kontrole za 2 roky? Ono nejde jenom o přijaté zprávy, ale jde především o odeslané.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Taki 30. 3. 2016 13:31

Vytisknutá doručenka z DS je podle mě dostačující.
A pokud je někdo jó paranoidní, nechť si nechá udělat konverzi na Czechpointu.
Na druhou stranu, taky bych uvítal více než 90 dnů. Vzhledem k tomu, že jedna zpráva může mít max. 10 MB, ničemu by nevadilo, kdyby se zprávy držely v DS třeba 2 roky.
Pak tam je ještě v DS jakási záložka Úložiště souborů. Tam by se třeba nedaly přesunout nějaké důležitější písemnosti? Je tam možnost uložit 30 souborů.
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigboban 30. 3. 2016 13:43

Tak já např. půjdu za 2 roky žádat o hypošku a budou chtít vidět moje daňová přiznání za posledních X let. Je otázka co jim donesu, trochu se bojím že nijak úřadem nepotvrzený tisk PDF mi hodí na hlavu..
bigboban
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků