Účetní program pro OSVČ - jednoduchý :)

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radost 20. 1. 2016 23:01

Ahoj,
Účetní má zlatá si našla práci a končí s živností. Nebude tedy nadále spravovat mé čísla :-) Jsem OSVČ, platce daně.
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje program pro člověka bez hlubších znalostí účetnictví.
Potřebuju jenom pár věcí. Vydat fakturu, zaplatit proforma fakturu, záučtovat daňový doklad, zažádat o vrácení DPH, teď nevím jestli musím dělat kontrolní hlášení; čtvrtletní přiznání DPH, roční daňové přiznání. Dále jelikož fakturuju do EU, musí umět cizi měny a faktury v AJ. Měl by umět spravovat multiměnový účet (CitFin).
A jak si to představuju :-)
Na začátku zadám, že jsem osvč, plátce a každý úkon je veden nejlépe pomocí průvodce :-) přiklad: přijde mi faktura od mobil. op., kterou chci zaůčtovat, abych mohl žádat o vrácení DPH. V programu vyberu příslušnou fci a jsem dotazován na vše potřebné. :-)
Existuje něco takového? Dnes jsem zkoušel Pohodu a jelikož nevím, co jsou Předkontace a různé jiné termíny jako syntetické účty, jsem zmaten a nevím.
Děkuji za radu při výběru softwaru.
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kedalch 21. 1. 2016 08:09

Jestli nemáte moc znalostí(nevíte co jsou předkontace) a nechcete se nic učit, tak raději hledejte novou účetní...
Kedalch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 09:25

To je varianta číslo jedna :-)
Varanta čislo dvě je právě néjaký program. Nemám problém si rozšířit obzory. Jen včera k večeru, když jsem zapl pohodu, tak na mě vybafla všechny ty možnosti a byl jsem z toho paf. Myslel jsem, že jednoduše vydám zadám fakturu, čtvrtletně přiznám dph .. Přemýšlel jsem i nad nějakým kurzem.
Kedalch: máte zkušenost s nějakým programem?
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 09:55

Jestli jsi plátce DPH a neorientuješ se, tak bych to taky sám nedělal. Něco jiného je pouhá evidence příjmů, na to stačí sešit a jednou ročně sečíst a odečíst 60 %. Ale DPH je jiný kalibr, hledal bych novou účetní.

Účetní se nedivím, že s tím sekla :)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 10:25

Proč myslíš, že s tím sekla? Děláš si účto sám?
Naposledy upravil radost dne 21. 1. 2016 10:30, celkově upraveno 1
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 10:27

Napsals, že končí jako osvč a přechází pod zaměstnavatele
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 10:31

Dobře jinak. Proč se nediviš, že s tím sekla.. Tyhle rady jsou k mi ničemu. Nevíš proč s tím sekla, neznáš ji, neznáš mě ani situaci v který se nacházíme, tak bež trolit o dům dál.
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 10:45

Žádný software, i sebelépe nastavený, neudělá tu práci, kterou musí ručně udělat účetní. Žádný software i často aktualizovaný dle platné legislativy nemůže zastat práci účetní, potažmo daňového poradce. Chtěl jsi dát tip na software, dle mého názoru se bez účetní podnikatel obvykle neobejde.

Pohoda patří k tomu lepšímu, co se dá sehnat.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 10:52

Děkuji za názor. Já se to v tom chci začít orientovat.. Pokud to nepůjde, tak samozřejmě šáhnu po variantě 1. - najít si účetní.
Máš pravdu v tom, co říkáš. Já si myslím, že vedení mého účetnictví není nijak rozsáhlé. 1-2 faktury na služby do EU v EUR měsíčně, 1-2 přijaté faktury v CZK měsíčně a pak ty kontrolní hlášení a DPH jednou za tři měsíce. Není to nijak rozsáhlé, že bych se to nedokázal naučit (i tu legislativu kolem).. věřím, že to zvládnu.

Věřím, že je Pohoda to lepší. Hledal jsem něco víc user friendly for dummies :D
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 11:27

Bohužel nic takového asi neexistuje a to z jednoduchého důvodu - ono to podle mě ani nejde naprogramovat, resp. uživatelsky tak nastavit, aby takový soft mohl použít opravdu každý. Ještě se zkus podívat sem: http://www.money.cz
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 11:38

Díky, vyzkouším. Teď jsem testoval program Profit a sice nemá bůhví jak krásné UI, ale když chci zadat fakturu, tak vpíšu potřebné údaje, žádné předkontace to po mě nechce.. Nastavím službu do EU, v cizí měně a je to. Přijde mi to jednodušší než Pohoda. Uvidíme.
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 21. 1. 2016 13:05

Jsem na tom tak nějak podobně (jen nefakturuji v EUR) a už pár let si to vedu v těch Money a jsem s tím spokojený. Rozhodně to není tak jednoduché, ale naučit se v tom dá (hlavně je nutné si vše zpočátku dobře nastavit). Já hlavně oceňuji, že to často aktualizují dle měnící se legislativy a pro mé využití to je zdarma.
Naposledy upravil Markil dne 21. 1. 2016 13:07, celkově upraveno 1
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod Marus 21. 1. 2016 13:07

A to ta účetní nemůže vzít to tvoje jednoduché účetnictví bokem? Po večerech?

Markil píše:Jsem na tom tak nějak podobně (jen nefakturuji v EUR) a už pár let si to vedu v těch Money a jsem s tím spokojený. Rozhodně to není tak jednoduché, ale naučit se v tom dá (hlavně je nutné si vše zpočátku dobře nastavit). Já hlavně oceňuji, že to často aktualizují dle měnící se legislativy a pro mé využití to je zdarma.

A to zas já bych řek, že pohoda je oproti money úplně super přehledná.
Můj mobil je čínská dvousimková rýže...Kvalitní rýže
Marus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radost 21. 1. 2016 13:36

Markil: Money S3 ještě vyskouším.
Marus: To mě nenapadlo :D Zjistím.
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajaba 2. 3. 2016 09:36

Tak pokud není paušál a potřebujete DPH. Já bych asi program měl jenom pro vedení faktur atd. Ale stejně bych to nechal zpracovat účetním. Když se kouknu na ceny za zpracování http://www.hajekcz.com/cenik některých subjektů, tak to výjde levněji než s tím "ztrácet čas" a pak nedejbože to slídit někde na internetu, kde jsem udělal chybu.
Hajaba
Kolemjdoucí

Další stránka