Zdanění různých požitků od bank

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 19. 2. 2016 11:47

Možná by to zajímalo i jiné diskutéry ze sekce Platební styk, tak se zeptám (nejlépe Ropa, díky) veřejně, a ostatní případně prosím o doplnění dotazu (různých druhů požitků):

Jak je to se zdaněním (zda vůbec a podle jakého §) různých požitků/darů od bank (viz níže)? Nejspíš je to odlišné u OSVČ a zaměstnanců (ti zřejmě podávají DP až po překročení 15.000,-)

1) Požitky za založení produktu (u účtů bývají i rovnou zdaněny, což je z hlediska zdanění jasné):

a) Prémie připsaná na účet kreditní karty.
b) Prémie připsaná na účet kreditní karty podmíněná nákupem minimálně ve stejné hodnotě (případně ještě u konkrétního partnera).
c) Prémie ve formě poukázky na nákup u konkrétního partnera.
d) Odpuštění poplatku za vedení produktu (to se snad nedaní).

2) Požitky za čerpání (platby kreditní kartou):

a) Prémie připsaná na účet kreditní karty.
b) Prémie ve formě poukázek na nákup u omezeného okruhu partnerů.

K 1c) a 2b) - Co když se poukázky nevyužijí? resp. Kdy se daní - při příslibu poukázek (výpis), obdržení poukázek (často nejisté datum u poukázek posílaných obyč. zásilkou), nebo použití poukázek (tedy směny za zboží)?

Díky všem.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 19. 2. 2016 13:43

Já to budu dávat do § 10
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 2. 2016 13:50

Tohle téma již diskutováno bylo, ale nevím, jestli se tam dospělo k něcěmu konkrétnímu: viewtopic.php?f=319&t=1221320

Ty poukázky Premia by byly teda zajímavé, "čisté" peníze to teda nejsou (hehe, hezký dvojsmysl :mrgreen:) a taky mají omezenou platnost...

-- 19. 2. 2016 13:53 --

A co třeba nepeněžné odměny? Třeba směna nějakých získaných virtuálních/bonusových/prémiových bodů za konkrétní produkty (Era Svět odměn a pod.)... :hm
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 19. 2. 2016 14:14

Nevím, když to byly řádově desítky tisíc vrácených jako peníze, tak jsem to do přiznání psal. Když to byly řádově tisíce za rok, tak jsem na to kašlal, protože se to nedostalo přes ten nezdaňovaný limit.

Ty poukázky bych asi moc neřešil, to bych tam za chvíli mohl psát každou slevu v supermarketu.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 19. 2. 2016 14:16

fremantle: Jasně, na iBody a Eru jsem zapomněl. No, sorry, vůbec jsem nehledal.

xls: OSVČ asi nezdaňovaný limit nemají. Právě, ty poukázky už mi dost připomínají slevu na zboží.

Edit: Tak asi mají, do §10 jsem se nekoukal.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 2. 2016 14:27

Já sice chápu, že chcete Burešovi udělat radost a dávat co nejvíce do státní kasy, aby mohl dostávat větší dotace, ale s nápadem zdanit jako příjem nějaké poukázky už to docela přeháníte, ne? BTW od Cetelemu jsem dostal poukázku na pětikilo na PHM u Euroilu a od Hyundai kartu s tisícovkou na PHM, ale ani jsem nevzdechl po tom, že bych to měl zdanit...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 19. 2. 2016 14:30

Já taky nepíšu, že to zdanit chci, ale byl bych o trochu klidnější, kdyby mi někdo řekl, že se to nedaní (což asi neřekne). :-)

-- 19. 2. 2016 14:57 --

Hmm, tak podle tohoto starého článku http://www.mesec.cz/clanky/bonusy-z-pla ... a-zdaneni/ by to mohly být všechny možnosti, co mě napadly, tedy i sleva. Ovšem stanovisko FÚ mi přijde poměrně odůvodněné.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2016 16:00

Všechno co není sleva je příjem dle § 10 odst. 1 písm. a) a tudíž má osvobození dle § 10 odst. 3. Slevy se nedaní.

Poukázky se daní v okamžiku příjmu, tzn. v okamžiku, kdy jí uplatním. Btw. vy dostáváte víc než 30 000 Kč za rok?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 20. 2. 2016 16:32

Jo.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 2. 2016 18:07

Díky. Někteří jedinci jo, či to minimálně hrozí.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 20. 2. 2016 18:10

Poukazky a bonus na mSporeni jsou tedy prijem, ale bonusy pripsane zpet na kartu a Citi Life premie jsou defakto jen sleva ze splatky, takze se neberou jako prijem.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 20. 2. 2016 19:28

No s tou slevou je to otázka, ale taky bych si to tak vyložil. :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 20. 2. 2016 19:38

Jojo a poukazky jsou prijmem az v dobe jejich uplatneni, ale kdyz je clovek ztrati, tak to prijmem neni. To ze je clovek neztratil, ale pouzil k nakupu, je dle me nedohledatelne, pouzit je take mohl nalezce.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod xls 20. 2. 2016 19:57

Jestli by se měly ty poukázky zdaňovat až při použití, tak je to opravdu na makovici. Hlavně když to firma pošle obyčejným dopisem, takže se nedá prokázat ani to doručení, natož použití.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 20. 2. 2016 20:04

Ja bych to vubec neresil.
osobne2
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků