Neobvyklá nabídka práce

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Kabyy 22. 11. 2016 19:58

Dobrý den,

byl jsem na pracovním pohovoru u jedné nejmenované zahraniční brokerské společnosti kde mi byla nabídnuta práce na pozici account manager (obvolávání potenciálních klientů a následná prezentace zajímavých investic, které by u této společnosti mohli uskutečnit). Příjem acc managera tvoří fix+provize z odvedené práce. Náplň práce zněla zajímavě, ale údajně na tuto pozici přijímají pracovníky pouze na IČO s tím, že pokud chci, zajistí všechno učetnictví a potřebnou administrativní činnost oni (daňové přiznání, přehledy soc. a zdrav. pojištění atd.), takže to pro mě bude stejné, jako když pracuji na HPP. Je zde i daná pracovní doba. Jako hlavní důvod tohoto smluvního vztahu uvedli, že pokud si account manager vydělá více peněz, odvede o dost méně peněz na daních atd.

Otázka zní: Je tento postup v pořádku? Nerad bych se dostal do nějakých daňových nebo jiných problémů spojených s tímto smluvním vztahem.

Předem děkuji za odpověď.
Kabyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 11. 2016 20:12

Tak hlavní důvod je, že jako "spolupracujícího podnikatele" tě mohou na hodinu "vyhodit", což u zaměstnance není tak snadné (po uplynutí zkušební lhůty).
Jinak bych moc nevěřil tomu fixu, spíše to bude jen za provizi - kolik lidí ulovíš, tolik si vyděláš. U některých z těchto firem lidi odcházejí už během polední pauzy. Ještě řekni, že firma má sídlo v té budově Raifky na Pankráci :).

Jestli nejsi typ, co prodá písek na poušti, tak moc nedoporučuji do toho jít.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Mrusnok 22. 11. 2016 20:18

Pokud nejsi zrovna před žádosti o nějaký hypoteční úvěr tak do toho jdi. Úspora na daních a odvodech je značná. V Praze na mě nikdy nepůsobilo, že mě můžou "na hodinu vyhodit", prostě ta případná újma je mizivá.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 11. 2016 20:32

dohodnutá finanční odměna by měla i kompenzovat negativa práce pod IČ.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 23. 11. 2016 00:21

Nejdřív se podívej na film Vlk z Wallstreet ať víš, do čeho zhruba jdeš :)
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 11. 2016 06:41

...případně si zjisti definici pojmu "churning", to je totiž to, co tyhle firmy dělají
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod nnnokiaE52 23. 11. 2016 08:06

lemming, chuming, přestávám se v tom orientovat ;)
Ale teď vážně: ta nabídka práce vypadá jako okrádání lidí o jejich úspory. A s tím by měl mít tazatel hlavně problěm..
nnnokiaE52
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kabyy 23. 11. 2016 11:00

Děkuji za reakce a užitečné rady, nicméně jsem měl na mysli spíše to, že mě chtějí přijmout na IČO přičemž to pro mě bude jako práce na HPP (prý aspoň prvních pár měsíců stálá pracovní doba, každodenní docházka, zřejmě vztah nadřízenosti a podřízenosti atd.)

1) Nemá to něco společného s tzv. švarcsystémem?
2) Jaký máte názor na to, že v případě zájmu mi vyřídí všechny administrativní činností spojené s IČEM (např. založení IČA, daňové přiznání)? Věřili by jste tomu?

BTW Ptal jsem se lidí z oboru v okolí a bylo mi řečeno že některé zahraniční firmy to takto dělají a že tento postup je v pořádku, sám pořádně nevím co si o tom mám myslet.
Kabyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 11. 2016 11:19

Jasně že jde o Švarcsystém, otázka je, jestli to je schopen příslušný úřad dokázat.

Já mám k takovýmto firmám nedůvěru. Něco jiného je, když už se tam člověk zapracuje a pak mu nabídnou vyšší čistý příjem, když to bude mít na IČ.

Osobně bych do toho nešel.

Ale schválně uveď jméno firmy, to může hodně objasnit.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iggi 23. 11. 2016 11:26

navrhni im, nech ta zamestnajú normálne na HPP, a po čase(napr. 1r), že prejdeš koli vyššiemu príjmu na IČO... Určite do toho nepôjdu. Je to čistá "levárna"
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne2 24. 11. 2016 04:16

Take je mozne, ze vsechnu administrativu pro tebe zaridi oni a pak ti to nafakturuji. Zaridi skoleni, ale budes ho muset uhradit, atd.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 11. 2016 15:51

Nebo slíbí, že zařídí a pak zjistíš, že máš dluhy na daních a pojištění
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iggi 24. 11. 2016 15:54

a ešte si za to zaplatíš
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dockalacek 24. 11. 2016 18:57

nnnokiaE52 píše:lemming, chuming, přestávám se v tom orientovat ;)
Ale teď vážně: ta nabídka práce vypadá jako okrádání lidí o jejich úspory. A s tím by měl mít tazatel hlavně problěm..

To zní jak nějaké erotické praktiky :D Taky bych do toho nešel, ale spíš je to tím, že já mám obecně averzi k nabízečům (ošklivě říkám naháněčům) čehokoliv. Nevadí mi finanční poradci v bankách, kam přijdu s určitým požadavkem. Ale honiče duší nemusím.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 24. 11. 2016 19:29

A pak je tady ještě jeden moment. Když by byl zaměstnanec a přišel nějaký průšvih (klient prodělá), tak má průšvih i firma. Když ale bude OSVČ, tak je v tom podle mě sám a firma od toho dá ruce pryč.
lemming
Diskutér

Další stránka